Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
013 wieriusz old

Rynek sztuki w tym tygodniu oszalał i obfitował w wiele aukcji sztuki. Ostatni już, przedświąteczny tydzień marca wypełniły przede wszystkim aukcje sztuki młodej. Pojawiła się jednak także sztuka współczesna, sztuka nowoczesna czy sztuka dawna. Co więcej, padł w tym tygodniu rekord aukcyjny powyżej miliona złotych!!! Tak więc rynek sztuki nie zwolnił w tym tygodniu ani trochę, a paradoksalnie działo się na nim naprawdę wiele. Pierwsza tercja roku zakończyła się więc sporym sukcesem. Poniżej zestawiliśmy wyniki aukcji, które zorganizowane zostały w mijającym już tygodniu.

17 Aukcja Młodej Sztuki / NEXT Aukcje Sztuki / 23 marca 2018

Na aukcji domu aukcyjnego NEXT w tym tygodniu pojawiła się młoda sztuka. Kolekcjonerzy mogli wybierać więc wśród młodych twórców, którzy na aukcjach sztuki zdobywają coraz większe zainteresowanie. Najwyższą cenę sprzedaży osiągnęła praca „Para z jabłkami i bukietem” Juliusza Lewandowskiego, która zakupiona została za 5 400 złotych. Za 3 800 złotych sprzedano z kolei pracę „I have nothing to say. Just feel it” autorstwa Li Kimury, zaś za 3 000 obraz „Bez tytułu” Mileny Brudkowskiej.

Aukcja SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ / Dom Aukcyjny Agra-Art / 25 marca 2018

Na aukcji sztuki współczesnej zorganizowanej przez dom aukcyjny Agra-Art kolekcjonerzy mogli znaleźć prace takich artystów jak: Zdzisław Beksiński, Teresa Pągowska, Erna Rosenstein, Jan Lebenstein, Jan Tarasin i wielu, wielu innych. Na najwyższą kwotę - 160 000 złotych, wylicytowany został obraz Jerzego Tchórzewskiego pod tytułem „Pamięci ojca” z 1959 roku. Zaś za 122 000 złotych sprzedano obraz „Ballon-Baba” Jerzego Tchórzewskiego oraz za tę samą kwotę dzieło „Pani Budda” Teresy Pągowskiej.

Aukcja Sztuki Dawnej / Dom Aukcyjny Agra-Art / 25 marca 2018

Kolejną aukcją, która odbyła się w domu aukcyjnym „Agra-Art” była aukcja sztuki dawnej. Na niej kolekcjonerzy znaleźć mogli obrazy klasyków polskiej sceny artystycznej, między innymi Jana Matejki, Józefa Brandta, Leona Wyczółkowskiego, Jerzego Kossaka czy Jana Stanisławskiego. Na tej aukcji padł rekord aukcyjny! Jedno z dzieł sprzedane zostało za cenę powyżej miliona złotych, a dokładnie 1 010 000 złotych. Był to mianowicie obraz „Ścigani przez wilki. Wilka poczuły!” z około 1885 roku namalowany przez Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Za cenę 245 000 złotych jeden z kolekcjonerów zakupił natomiast obraz „Portret Leontyny Gogulskiej” z około 1910 roku autorstwa Jacka Malczewskiego. Za 152 000 złotych sprzedany został rysunek ołówkiem „Metafizyczny rozporek” Stanisława Ignacego Witkiewicza.
 

 

fot. Juliusz Lewandowski, Para z bukietem i jabłkami, 2018 r., aukcja: 17 Aukcja Młodej Sztuki / NEXT Aukcje Sztuki;
Jerzy Tchórzewski,
PAMIĘCI OJCA, 1959; aukcja:  Aukcja SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ / Dom Aukcyjny Agra-Art

Aukcja Sztuki Nowoczesnej / Dom Aukcyjny Libra / 26 marca 2018

Libra na aukcję wystawiła tym razem sztukę nowoczesną, pojawiły się na niej dzieła polskich artystów związanych z awangardą. Znalazły się na niej prace Stanisława Ignacego Witkiewicza, Marii Jaremy, Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego, Alfreda Lenicy, Lecha Kunki czy Jerzego Tchórzewskiego. Największym zainteresowaniem cieszyła się praca „Czas kolisty” z 1966 roku Erny Rosenstein, którą sprzedano za 240 000 złotych. Za 160 000 złotych zakupiono obraz „Geometria – miasto II” Alfreda Lenicy, natomiast za 150 000 złotych „Spichrz nad stawem” z 1925 Karola Hillera.

Młoda Sztuka / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 27 marca 2018

DESA UNICUM  tym razem postawiła także na młodą sztukę. Na aukcji pojawiły się między innymi tacy artyści jak: Anna Zalewska, Adam Wątor, Sebastian Skoczylas, Marcin Błach czy Anna Osiecka. Znaleźć można było zarówno obrazy abstrakcyjne, malarstwo realistyczne czy ekspresyjne. Najwyższą cenę sprzedaży osiągnął obraz „Paris Scéne #4” Bartłomieja Kotera z 2018 roku, który sprzedany został za 11 000 złotych. Za 9 500 złotych zakupiono natomiast pracę „Gruby, gruby...A może ja chcę być gruby” z 2018 roku autorstwa Mirelli Stern, z kolei za 6 500 złotych obraz „Bez tytułu” Moniki Sojki.

17 Aukcja Sztuki Młodej / Pragaleria / 27 marca 2018

Kolejnym domem aukcyjnym, który w tym tygodniu na aukcje wystawił młodą sztukę była Pragaleria. Na niej znalazła się twórczość Anny Jarzymowskiej, Pawła Dąbrowskiego, Ilony Foryś czy Aleksandry Iwańskiej. Faworytem wśród wielu dzieł młodych artystów został obraz Mirelli Stern pod tytułem „Jak kochać – to na zabój!”, który wylicytowany został za 4200 złotych. Na drugim miejscu uplasował się obraz „Muśnięcie wiosny” Joanny Misztal, który osiągnął cenę 2 600 złotych. Z kolei akt ukazujący kobietę i mężczyznę w objęciach autorstwa Eweliny Kołakowskiej sprzedany został za 2 400 złotych. Za 2 200 złotych sprzedano natomiast pracę „New York City Red – 1977” z 2018 roku Piotra Zawadzkiego.
 

   

fot. Erna Rosenstein, Czas kolisty, 1966; aukcja: Aukcja Sztuki Nowoczesnej / Dom Aukcyjny Libra;
Mirella Stern,
Jak kochać – to na zabój!, dyptyk, 2018; aukcja: 17 Aukcja Sztuki Młodej / Pragaleria.

 


fot. materiały prasowe. Alfred Wierusz - Kowalski, ŚCIGANI PRZEZ WILKI. WILKA POCZUŁY!, OK. 1885, aukcja:  Aukcja Sztuki Dawnej / Dom Aukcyjny Agra-Art / 25 marca 2018; cena: 1 010 000 złotych.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ