Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
4098f317e49c19657f5b3c30bf38c76f

W ostatnim tygodniu stycznia aukcji odbyło się nieco więcej niż w poprzednich tygodniach. Pojawiła się na nich zarówno sztuka współczesna, jak i sztuka dawna. Wybór był więc urozmaicony. Abstrakcja, ekspresjonizm czy malarstwo realistyczne to tylko część ze stylistyk i kierunków, którymi posługiwali się artyści, których dzieła znalazły się na tej aukcji. Kolekcjonerzy mogli więc nabyć dzieła wielu znanych polskich artystów. Pamiętajcie, że w nadchodzący weekend odbędą się jeszcze dwie aukcje, o których wspomnimy w następnym podsumowaniu.

Aukcja Charytatywna na rzecz Tomka / Pragaleria / 27 stycznia 2018

Aukcja, którą tym razem zorganizowała we współpracy z Fundacją Promocji Sztuki Polskiej oraz artystą Piotrem Trusikiem, Pragaleria miała w swoim założeniu szczytny cel. Dochód ze sprzedaży dzieł przeznaczony zostanie na rehabilitacje Tomka Wytrykowskiego. Zaś na samej aukcji znaleźć można było rzeźby oraz obrazy artystów związanych z młodą sztuką. Wśród nich pojawiły się między innymi prace wspomnianego już Piotra Trusika, Tomasz Winiarskiego, Alicji Kappy,  Małgorzaty Jastrzębskiej, Radosława Kurzeja. Różnorodne stylistyki i motywy to typowa cecha zarówno tej aukcji, jak i samej młodej sztuki. Najwyższą cenę sprzedaży – 2000 złotych osiągnął obraz Depersonalizacja Magdaleny Daniec. Za 1900 złotych sprzedano natomiast  pracę Olgi Pelipas o tytule Mój pies, natomiast za 1600 złotych obraz Alicji Kappy.

Aukcja Prac na Papierze / Sopocki Dom Aukcyjny / 27 stycznia 2018

Sopocki Dom Aukcyjny na aukcje wystawił wiele obiektów, wśród których znalazło się malarstwo, rzemiosło artystyczne czy rzeźba. Jeśli chodzi o samo malarstwo, na aukcji pojawiły się głównie obrazy polskich artystów tworzących w XX i XXI wieku. Najdrożej sprzedał się obraz „Michał Choromański po rozmowie z Piłsudskim” Stanisława Ignacego Witkiewicza, znanego jako Witkacy. Wylicytowano go za 96 000 złotych! Kolekcjonerzy zakupili również obraz Juliana Fałata pod tytułem „Zamek w Niedzicy” z 1913 roku. Kolejnym dziełem, które osiągnęło jedną z najwyższych cen sprzedaży, był obraz „Autochtonka Mazur” Andrzeja Wróblewskiego. Obraz ten nabyto za 25 000 złotych.


  
fot. Magdalena Daniec, Depersonalizacja; Stanisław I. Witkiewicz, Michał Choromański po rozmowie z Piłsudskim, 25 II 1930 r.

 

249 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków / Dom Aukcyjny REMPEX / 31 stycznia 2018

Nabywcy dzieł sztuki znaleźć mogli na tej aukcji prace Henryka Siemiradzkiego, Teresy Pągowskiej, Jana Lebensteina, Zofii Stryjeńskiej, Piotra Michałowskiego, Teodora Axentowicza i wiele innych znakomitych dzieł polskich, jak i zagranicznych artystów. Oczywiście swoje miejsce znalazły też zastawy stołowe, szkło, porcelana i wiele innych. Jedne z najwyższych cen – 70 000 złotych i 45 000 złotych uzyskało jednak nie malarstwo, a pas kontuszowy o nazwie PASCHALIS JAKUBOWICZ z XVIII wieku oraz pas kontuszowy dwustronny, lity autorstwa monogamisty F.S. Natomiast za 47 000 nabywca dzieł sztuki zakupił pracę "W zimowy dzień" z  ok. 1939 roku autorstwa Zofii Stryjeńskiej.

Art Outlet - Sztuka Współczesna / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 01 lutego 2018
Sztuka współczesna pojawiła się na aukcji DESY UNICUM. To właśnie tam sprzedano prace najważniejszych, czołowych artystów sztuki polskiej XX wieku. I tak, licytację wygrał kolekcjoner, który za dzieło „Bez tytułu” Ryszarda Winiarskiego zapłacił 110 000 złotych. Także praca „Akt za oknem” z 1979 roku Jerzego Nowosielskiego osiągnął wysoką cenę, a mianowicie 60 000 złotych. Trzecie miejsce na podium najdrożej sprzedanych dzieł na tej aukcji zdobył obraz „Iluzjonista” Kazimierza Mikulskiego oraz ex aequo „Stary Ogród” z 1962 roku Zbigniewa Makowskiego. Obie prace kupione zostały za 50 000 złotych.

fot. materiały prasowe. Ryszard Winiarski, Bez tytułu, po 1968 r.

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ