Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
5d2fbe663d7c7182b22ee5ddaf605881

W kończącym się już tygodniu aukcje posypały się niczym śnieg, którego ostatnio doświadczyliśmy – szybko, ale intensywnie. Intensywność ta była dosyć spora, ponieważ już w sam tylko miniony weekend odbyło się kilka aukcji. Na aukcjach pojawiły się rozmaitości, jednak  najczęściej spotykana była sztuka młoda, która zdecydowania w mijającym tygodniu królowała na polskich aukcjach sztuki.  Pragaleria na aukcje wystawiła także polski design, wśród którego znalazły się prawdziwe białe kruki lat 60., 70., 80. XX wieku.

XXXVIII Aukcja Promocyjna / RYNEK SZTUKI / 25 lis 2017

Na aukcji Rynku sztuki, na której wystawiona została głównie sztuka nowa czy młoda bezkompromisową faworytką została Paulina Zalewska. Jej praca  Księżycowa gondola sprzedana została za 5200 złotych i tym samym zdecydowanie wyprzedziła innych twórców, których prace pojawiły się na aukcji. Drugą pracą, która osiągnęła najwyższą kwotę, jest obraz abstrakcyjny namalowany przez Katarzynę Gołębiowską, zakupiona została ona za 3400 złotych. Na trzecim miejscu uplasował się Jakub Napieraj, który podobnie jak Zalewska stworzył nokturn. Abstrakcyjny nokturn Napieraja sprzedano za 3000 złotych. Z kolei za 2900 złotych nabyto malowaną ekspresyjnie Kompozycję na chrząszcze i Georginię, przywodząca na myśl dzieła secesyjne, autorstwa Magdaleny Połacik.

14 Aukcja Młodej Sztuki / Dom Aukcyjny DESA / 25 lis 2017

W tym tygodniu prym na czele aukcji młodej sztuki wiodła krakowska DESA. Kolekcjonerzy mogli na niej zakupić prace artystów, którzy już na stałe zagościli na aukcjach młodej sztuki, wśród nich wymienić można Joannę Misztal, Gossię Zielaskowską, Joannę Woźny, Dariusza Grajeka czy  Mariusza Dydo. Za 5000 złotych zakupiono pracę Ogród 2016 Oli Zaulczyny, natomiast za 4000 złotych obraz Muzeum XCVI 2017 . Tę samą kwotę – 4000 złotych osiągnęła praca Uduchowiony artysty pochodzącego z Gruzji - Davida Pataraia. Aukcja charakteryzowała się różnorodnością podejmowanych przez młodych artystów tematów i motywów.

9 Aukcja Sztuki XXI wieku / Sopocki Dom Aukcyjny / 25 lis 2017

Aukcja Sopockiego Domu Aukcyjnego, które poprzedzona była przedaukcyjną wystawą stanowiła całkiem przepastną kolekcję sztuki najnowszej. Tutaj najwyższą cenę – 25 000 złotych osiągnęła kojarząca się ze średniowiecznymi podaniami i łącząca różne motywy i style artystyczne praca Daniela Pawłowskiego pod tytułem Nie pytaj dokąd z 2017 roku. Za nieco niższą kwotę - 22 000 złotych, sprzedano zaś obraz Snt63 Adama Bakalarza z 2017. Z kolei 17 000 złotych to cena, którą anonimowy kolekcjoner zapłacił za pracę Bez tytułu Sandry Arabskiej.

Aukcja Dzieł Sztuki / Sopocki Dom Aukcyjny / 25 lis 2017

Sopocki Dom Aukcyjny zorganizował oprócz aukcji młodej sztuki, także aukcję dzieł sztuki, również poprzedzoną wystawą przedaukcyjną. Znalazły się tam dzieła artystów uznanych działających głównie pod koniec XIX wieku i w pierwszej połowie wieku, jak Władysław Ślewiński, Julian Fałat, Wlastimil Hofman, oraz tych, którzy tworzyli w dojrzałym już XX i początkach XXI wieku, jak choćby Edward Dwurnik, Janusz Orbitowski, Jerzy Duda- Gracz, Waldemar Świerzy, Jan Dobkowski, Henryk Płóciennik i wielu, wielu innych. Najwyższą cenę sprzedaży – 290 000 złotych osiągnęła martwa natura Żółte i czerwone róże w zdobionym dzbanie Władysława Ślewińskiego. Obraz Dziewczyna w malwach Wilhelma Kotarbińskiego sprzedano za 220 000 złotych, natomiast za 195 000 złotych zakupiono pracę Stara bretonka Meli Muter z 1904 roku.

 

4 Aukcja Teraz Nowoczesne. Sztuka XXI wieku / Dom Aukcyjny REMPEX / 29 lis 2017

REMPEX tym razem także postawił na sztukę współczesną. Na aukcji pojawiły się rysunki Kamila Kukli, druki fotograficzne Normana Leto, obraz Anny Orbaczewskiej, Marcina Kowalika, Xawerego Deskura Wolskiego, a także prace Bartka Jarmolińskiego,  Gossi Zielaskowskiej czy Beaty Murawskiej. I tak za 14 000 złotych sprzedano abstrakcyjną, monochromatyczną pracę Bez tytułu autorstwa Anny Szprynger, za 11 000 pracę Deska z kartką papieru autorstwa Dariusza Mląckiego, natomiast za 9000 złotych wspomniany druk fotograficzny Przekrój przez samochód wykonany z cyfrowej pianki Normana-Fussa, poddany działaniu wysokiej temperatury z 2009 roku Normana Leto.

4 Aukcja Designu / Pragaleria / 29 lis 2017
Na aukcjach sztuki w tym tygodniu pojawił się także polski design. Figurki z Fabryki Ćmielów, Bogucice w Katowicach czy Zakładów Porcelany i Porcelitu w Chodzieży , meble projektu Hanny Lachert należącej do Spółdzielni Artystów ŁAD, fotele czy krzesła Halabali , serwisy do kawy wykonane w  Zakładach Porcelany Stołowej Ćmielów w Ćmielowie, plakaty z lat 50., 60., 70. i 80. – to wszystko i jeszcze więcej zaoferowała kolekcjonerom i nabywcom sztuki warszawska Pragaleria. Za 22 000 złotych sprzedano głowę Marksa Krzysztofa Bednarskiego, za 12 000 złotych sprzedano zaś serwis „Kula” Ćmielów. 6500 złotych zapłacono natomiast za lampę „Rogata” projektu Elżbiety Piwek-Białoborskiej z 1959 roku. Miłośnicy designu zapewne byli wniebowzięci! My napisaliśmy z tej okazji artykuł Szkło & Ceramika / TOP 5 książek o designie polskim, który można przeczytać na naszej stronie, dotyczący szkła i ceramiki oraz 5 publikacji, które warto przeczytać, aby dowiedzieć się o nich nieco więcej.

 

 

                                             
fot. Serwis „Kula” Ćmielów, proj. Bogdan Wedorf. Aukcja Designu, Pragaleria, cena: 12 000.

 

Sztuka Współczesna: Materia - Faktura - Gest / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 30 lis 2017

Sztuka współczesna zawitała również na aukcję DESY UNICUM. Nie była to jednak twórczość młodych polskich artystów, a tych starszych przynajmniej o pokolenie. Pojawiło się na niej między innymi malarstwo materii. Artyści, których dzieła zakupić można było na aukcji to na przykład Teresa Rudowicz, Tadeusza Brzozowskiego, Tadeusz Kantor, Jan Tarasin, Roman Opałka, Aleksander Kobzdej, Alfred Lenica i wielu innych. Najdrożej sprzedały się dwa obrazy Tadeusza Brzozowskiego, jeden z nich pod tytułem Precle z 1959 osiągnął cenę 800 000 złotych, za 360 000 złotych sprzedano z kolei pracę Rajery. Zaś za 300 000 złotych zakupiono Obraz 59/24, 1955-1959 r. autorstwa Jerzego Tchórzewskiego.

 

fot. materiały prasowe. Tadeusz Brzozowski, Precle, 1959 r., DESA UNICUM, Sztuka Współczesna. Materia • Faktura • Gest  cena: 800 000 złotych,

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ