Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
9d75378f09f3d5460692e7396be35607

W przeciwieństwie do zeszłego tygodnia, tym razem aukcji odbyło się sporo. Rynek sztuki bywa więc nieprzewidywalny. DESA UNICUM przygotowała dla nas w mijającym tygodniu aż dwie spośród kilku aukcji. Tradycyjnie, wybór obiektów był różnorodny, zarówno pod względem stosowanego przez artystów medium, jak i tematyki, którą podejmują. Zarówno sztuka współczesna, jak i sztuka dawna zawładnęła aukcjami w tym tygodniu. Na nasze podsumowanie czeka także aukcja, która odbyła się w miniony weekend. Tak więc aby mogliście dowiedzieć się co tym razem na aukcjach cieszyło się największym zainteresowaniem kolekcjonerów przygotowaliśmy dla Was podsumowanie wyników aukcyjnych. Czy była to sztuka współczesna, czy sztuka dawna? Odpowiedź na to damy Wam analizując wyniki aukcji w kończącym się już tygodniu.

Aukcja Prac na Papierze, DESA UNICUM, 07 listopada 2017
Na tej aukcji pojawiła się, jak można się domyślać sztuka współczesna, nie była to jednak sztuka najnowsza, a głównie ta z I i II połowy XX wieku. Artyści, których dzieła zostały na niej wystawione, to powszechnie już znane ikony w świecie sztuki tego okresu. Mowa tutaj na przykład o Magdalenie Abakanowicz, Władysławie Strzemińskim, Jerzym Tchórzewskim, Janie Berdyszaku czy Teresie Pągowskiej. Jednak na aukcji tej znakomitych artystów było znacznie więcej. Cenę 60 000 złotych, osiągnęła biało-czarna kompozycja Bez tytułu (Droga) z 1991 roku Jerzego Tatarczyka. Drugą spośród prac, której cena zakupu była najwyższa, jest rysunek tuszem Władysława Strzemińskiego. Dziecko stojące od tyłu  z 1949 roku zakupiono za 55 000 złotych. Dzieło Teresa z Kitkiem na kolanach [Kompozycja figuralna nr 642] na odwrociu Kitek siedzący [Kompozycja figuralna nr 642], około 1954 r. wykonana tuszem, autorstwa Andrzeja Wróblewskiego sprzedana została z kolei za 45 000 złotych.

Rzeźba i formy przestrzenne, DESA UNICUM, 09 listopada 2017
DESA UNICUM, jak już wspominaliśmy, w tym tygodniu przygotowała dwie aukcje. Na tej, o której mowa pojawiły się rzeźba i formy przestrzenne. Wśród nich znalazły się między innymi prace Bolesława Biegasa, Mariana Koniecznego, Mirosława Bałka, Bronisława Chromego. Za prawie milion złotych, dokładnie za 900 000 sprzedana została instalacja Gra nr 5 Ryszarda Winiarskiego składająca się z dwóch taboretów, 2 postumentów, pudełka na czarne i zielone piony, w którym znajduje się instrukcja do gry w języku niemieckim, planszy oraz postumentu  na planszę. Na drugim miejscu uplasowała się instalacja przestrzenna Antonio Asisa pod tytułem Interferencja (No. 27) z 1966 roku. Wylicytowano ją za 120 000 złotych. Z kolei praca Ucieczka Władysława Hasiora z 1961 roku sprzedana została za 85 000 złotych.

X Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej, Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski, 09 listopada 2017
Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski na X Aukcji Sztuki Dawnej i Współczesnej wystawił dzieła twórców różnego pokolenia, tworzących w różnorodnych tendencjach  i podejmujących różnorodne motywy i tematykę. Na aukcji tej dzieła artystów można było licytować online za pośrednictwem zagranicznej platformy aukcyjnej Invaluable. I tak za 140 000 złotych zakupiony został obraz Informel autorstwa twórcy teatru Cricot – Tadeusza Kantora. Za tę samą cenę sprzedana została Jana Tarasina pod tytułem „Faza dynamiczna” z 1984 roku. Za 48 000 złotych zakupiono natomiast pracę Poetyka wsi – obraz 1372 z 1990 roku autorstwa Jerzego Dudy-Gracza.

Natomiast, jak wspominaliśmy, w zeszły weekend jak wspominaliśmy, odbyła się aukcja zorganizowana przez dom aukcyjny OKNA SZTUKI:

Aukcja Dzieł Sztuki, OKNA SZTUKI, 04 listopada 2017
Na tej aukcji wśród wielu dzieł pojawiły się dzieła wielu wybitnych polskich twórców na przykład Wojciecha Weissa, Karola Kossaka czy Tadeusza Cybulskiego. Najwyższą kwotę sprzedaży osiągnęła Martwa natura myśliwska z koszem warzyw malowana w technice oleju na desce z II poł. XVII wieku autorstwa monogramisty o inicjałach J.B. Drugą propozycją, która zdobyła zainteresowanie kolekcjonerów na aukcji, był natomiast obraz olejny ukazujący letni krajobraz pod tytułem Klasztor dominikański w Wilnie z lat 30. XX wieku, sprzedany został za 15 000 złotych.  

fot. materiały prasowe / Ryszard Winiarski, Gra nr 5, 1972-1981 r.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ