Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
1170 1b

W mijającym tygodniu na rynku sztuki odbyło się niewiele aukcji, co zdeterminowane jest zapewne oczekiwaniem na nadchodzące święta. Galerie i muzea także wykazują niewielką aktywność, jeśli chodzi o wernisaże wystaw. Tak więc zarówno domami aukcyjnymi, jak i instytucjami wystawienniczymi zawładnął spokój. My jednak podsumowaniu skupimy się wyłącznie na domach aukcyjnych. Przedświąteczny tydzień zdominowany został prawie wyłącznie przez aukcje zorganizowane przez dom aukcyjny DESA UNICUM. Poniżej przyjrzymy się wynikom aukcji, które odbyły się w tym tygodniu.

248 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków / Dom Aukcyjny REMPEX / 18 grudnia 2017

Na aukcji REMPEXu pojawiły się dzieła malarzy XX wiecznych i współczesnych. Warto wspomnieć tutaj o takich artystów jak Wojciech Kossak, Jacek Malczewski, Juliusz Kossak, Teodor Axentowicz, Stanisław Kamocki, Feliks Michał Wygrzywalski. Jeśli chodzi zaś o malarzy współczesnych, na aukcji pojawiły się prace Nikifora Krynickiego, Lecha Kunki, Jerzego Panka, Henryka Opałki, Edwarda Dwurnika, Tadeusza Brzozowskiego czy Wacława Taranczewskiego. Znalazły się także dzieła malarzy tworzących w XVII, XVIII czy XIX wieku, takich jak: Giordano di Luca czy Franz Barbarini. Co więcej, kolekcjonerzy mogli nabyć także rzeźby wykonane przez przedstawicieli szkoły zakopiańskiej, Xawerego Dunikowskiego, drewniane figury Madonny z Dzieciątkiem czy Lalki Mikołaja Pawła Althamera. Oczywiście nie zabrakło również porcelany wśród której warto wspomnieć o figurkach zwierząt z Ćmielowa, zastawy stołowej, książek czy biżuterii. Zdecydowanym faworytem na tej aukcji okazało się dzieło Alfreda Wierusza Kowalskiego o tytule Na przełaj przez łąki. Sprzedano je za 280 000 złotych. Z kolei za 35 000 złotych sprzedano  Pejzaż z południa Francji Jana Rubczaka. Cenę 32 000 złotych osiągnęła praca Portret męski Zygmunt Ajdukiewicza.
 

Plansze i ilustracja komiksowa / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 19 grudnia 2017

Janusz Christa, Jerzy Skarżyński czy Przemysław Truściński – to tylko kilka nazwisk artystów, których ilustracje wystawione zostały na aukcje DESY UNICUM. Pojawiły się na niej między innymi komiksy związane z kapitanem Klossem czy Janosikiem. Tę aukcję wygrał zdecydowanie Henryk Jerzy Chmielewski. Trzy plasze komiksowe artysty osiągnęły najwyższe ceny sprzedaży. I tak za 14 000 złotych zakupiono planszę nr 21 z 1971 roku Tytus, Romek i A’Tomek z księgi VI - Tytus olimpijczykiem za 13 000 tysięcy planszę nr 27 z 1971 roku pt. Tytus, Romek i A’Tomek, księga VI - Tytus olimpijczykiem oraz za 9 500 złotych plansza komiksowa nr 19 z 1982 roku - Tytus, Romek i A'Tomek z  księgi XV - Tytus geologiem.
 


fot. Henryk Jerzy Chmielewski, "Tytus, Romek i A’Tomek", księga VI - Tytus olimpijczykiem, plansza komiksowa nr 21, 1971 r.,
aukcja: Plansze i ilustracja komiksowa / Dom Aukcyjny DESA UNICUM, cena: 14000 zł.

 

Ilustracja książkowa i satyryczna / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 19 gru 2017

Kolejna z aukcji DESY UNICUM dotyczyła ilustracji książkowej i satyrycznej. Na niej znaleźć można było prace Krystyny Brzechwy, Edwarda Lutczyna czy Józefa Wilkonia. Na tej aukcji pojawiły się także przedstawienia bohaterów bajek dla dzieci, które niemal każdy z nas pamięta z czasów swojej młodości. Numerem jeden okazał się zestaw 21 ilustracji do ksiązki Władysława Mossoczego z 1946 o tytule Literki uciekinierki. Zestaw ten zakupiono za 4 000 złotych. Zaś za 3000 złotych zakupiona została folia animacyjna Reksio i koguty z 1981 roku Lechosława Marszałka. Z kolei cenę 2800 złotych osiągnęła ilustrację do książki Hanny Doskočilovej pod tytułem Skradziony zegar Edwarda Lutczyna.


fot. Zbigniewa Lengren, "Literki uciekinierki", zestaw 21 ilustracji z okładką do książki Władysława Mossoczego,
1946 r., aukcja: lustracja książkowa i satyryczna / Dom Aukcyjny DESA UNICUM, cena: 4000 zł.

 

Młoda Sztuka / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 21 grudnia 2017

Na następną aukcję DESY UNICUM wystawiono młodą sztukę. Znalazły się na niej prace Adama Wątora, Anny Zalewskiej, Wojciecha Brewki czy Katarzyny Słowiańskiej-Kucz. Obrazy dwójki spośród wymienionych artystów to prace, które w szczególności zainteresowały kolekcjonerów. Praca Brewki pod tytułem Big City Life z 2017 r. sprzedana została za 20 000 złotych, zaś za 12 000 złotych zakupiono obraz Pożegnanie z 2017 roku Słowiańskiej-Kucz. 10 000 złotych to kwota, którą kolekcjoner zapłacił za pracę Bartłomieja Kotera pod tytułem Noon Walk in Blue Winter. NYC. z 2017 roku.
 

fot. materiały prasowe. Alfred WIERUSZ-KOWALSKI , Na przełaj przez łąki.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ