Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
Karpi%c5%84ski

W tym tygodniu rynek sztuki w pełni przeżywa sezon wakacyjny. W tym czasie odbyła się wyłącznie jedna aukcja stacjonarna, którą 31 lipca zorganizował Warszawski Dom Aukcyjny.


Z dzieł, które osiągnęły najlepsze wyniki na aukcji, warto wymienić „Żółte Róże” autorstwa Alfonsa Karpińskiego, które zostały wylicytowane za 8300 zł. Martwe natury z kwiatami, to obok kobiecych portretów oraz pejzaży jedne z głównych tematów, po które artysta sięgał w swej twórczości. A żółte róże to prawdopodobnie najbardziej lubiane przez artystę kwiaty, ponieważ malował je wyjątkowo często w różnych układach i różnorodnych naczyniach. Martwe natury Karpińskiego wielokrotnie pojawiały się i wciąż pojawiają na aukcjach sztuki, co dowodzi, że są one wciąż popularne wśród kolekcjonerów.


Uwagę Numarte przyciągnęła praca w zupełnie innej konwencji. „Kobieta leżąca przy oknie” Wacława Taranczewskiego, to dzieło o wysublimowanym, dusznym nastroju, znakomicie korespondującym z upalną atmosferą ostatnich dni.  Pracę wyróżnia bardzo subtelna kompozycja z jedynie delikatnie zarysowaną, wtapiającą się w tło sylwetką kobiecą we wnętrzu mieszkania. Artysta ten podobnie jak Karpiński tworzył głównie martwe natury, pejzaże czy portrety. Utrzymane w ciemnej i chłodnej tonacji, malowane fakturowo obrazy to znak rozpoznawczy Taranczewskiego. Niejednokrotnie w jego pracach te chłodne tonacje zostają zderzone z fragmentarycznie zastosowanymi plamami koloru ciepłego. Widać tutaj wyraźnie wpływy polskich formistów, kapistów czy dalece przetransponowane inspiracje impresjonistycznym malarstwem. Największym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się przede wszystkim martwe natury, takie jak „Martwa natura ze świątkiem” czy „Martwa natura z zielonym dzbanem” oraz figuralne sceny we wnętrzach. Szczęśliwie dla wszystkich koneserów tej wysmakowanej twórczości, praca jest wciąż dostępna w sprzedaży poaukcyjnej w Warszawskim Domu Aukcyjnym.

fot. materiały prasowe

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ