Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
Desa%2014%20lipca

Ostatnimi czasy niezwykle liczne są aukcje młodej sztuki w Polsce, ale rzadko kiedy są aż tak popularne wśród kolekcjonerów. 13 lipca w warszawskiej DESIE, miała miejsce kolejna, na której udało się sprzedać wszystkie dzieła młodych twórców. Taka sytuacja nie zdarza się często, więc trzeba bliżej spojrzeć na wyniki aukcyjne. Tym razem, nie do trzech, a do pięciu razy Sztuka!

Pierwsze miejsce w tym tygodniu przypada Katarzynie Słowiańskiej-Kucz, której kompozycja „Dworskie życie”, to pełna ironii i smutnej niejako prawdy alegoria o życiu. Artystka zajmująca się grafiką, malarstwem i ilustratorstwem, wspaniale połączyła wszystkie dziedziny swoich zainteresowań i pracy tworząc obraz, w którym pokazuje jednocześnie cały swój warsztat malarski. Słowiańska-Kucz na co dzień również właścicielka psa z rodowodem o imieniu Lulka, umiała oddać iście książęcy wyraz kompozycji zaklęty w magicznych oczach przedstawionego na obrazie czworonoga. Miłośnicy sztuki docenili jej wysiłki, bo ostateczna kwota sprzedaży obrazu to 12000 złotych.

Drugie miejsce ex aequo przypadło Annie Zalewskiej oraz Ewelinie Ulaneckiej-Cytrowskiej. Zalewska zaprezentowała moim zdaniem bardzo zmysłową, a wręcz erotyczną kompozycję zatytułowaną „Gaśnie słońce w blasku luster”. Oparta na prostej, acz intensywnej kolorystyce, z wyraźnie zaznaczoną figuratywnością ludzkiego ciała, zbudowana wokół przedstawienia szorstkość w sposób idealny kłóci się z zawartą na obrazie zmysłowością. Obraz Ulaneckiej-Cytrowskiej to kompozycja abstrakcyjna, która przyciąga kolorami i fakturą. Tytuł pracy „Azteca”, od razu odprowadza nasze myśli za ocean do czasów nieistniejącej już kultury. Artystka na co dzień zajmuje się również projektowaniem i wzornictwem, widać to doskonale w wykwintnym sposobie łączenia przez nią barw. Obydwa powyżej opisane  obrazy kolekcjonerzy wylicytowano za 5500 zł.

Trzecie miejsce z obrazem, można by powiedzieć kującym bielą w oczy, zajmuje w naszym małym rankingu Denys Molerio Pena. Jest to artysta kubańskiego pochodzenia, którego prace sprzedawane są niemal na całym świecie. Jego dzieło „Human” to bardzo zimny, ale i emocjonalny portret tytułowego człowieka. Artysta operował jasnymi odcieniami kolorów, co w efekcie daje złudzenie, jakby cały obraz był malowany wyłącznie białą farbą. Został ostatecznie wylicytowany na kwotę 4500 zł.

Czwarte miejsce przypadło w udziale cenionej przez kolekcjonerów Mirelli Stern. Jej prace zazwyczaj w dziecinnej stylistyce, ukrywają wiele filozoficznych treści. Nie inaczej było w tym przypadku, obraz „Amatorzy wolnych myśli”, może być przyczynkiem o pytanie na temat wolności naszego dorosłego myślenia. Ukryta za drewnianą lalką chwila radości, na pewno wielu skłoni do dziecięcych wspomnień i rozmyślań. Obraz sprzedano za 4200 zł.

Piąte miejsce to Edyta Mazur i jej „Cisza”. Jak pokazać ciszę? Mazur zdecydowała się na czarno białą kolorystykę oraz nieobecny jakby ruch... i jej się udało. Na prawdę wpatrując się w jej dzieło, odbiorca milknie. Obraz pomimo nałożenia czy też powielenia wielu kobiecych sylwetek jest zadziwiająco statyczny i cichy właśnie. 3800 zł, za które go sprzedano to naprawdę niewielka suma, w porównaniu, jaki można dzięki niemu uzyskać spokój w obecnym zabieganym świecie.

Oczywiście to tylko mały wycinek prac zaprezentowanych i zakupionych na aukcji. Pojawiło się wiele innych znamienitych dzieł, które znalazły swoich nowych właścicieli. Wśród nich między innymi „Mixed map” Gossi Zielaskowskiej, „Batmobil” Janusza Orzechowskiego, „Miłość na ranczo” Moniki Mrowiec, „Lawendowe lato” Alicji Kappy, „Terminal rozładunkowy” Michała Mroczka, „Black Magic Woman” Mariusza Dydo i wiele innych.

 

fot. Katarzyna Słowiańska - Kucz, "Życie dworskie", 2017 rok.

 

Olga Brewka

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ

T275835

Philip Hook /  Galeria szubrawców

19 czerwiec 2018

Książka jest wartościową pozycją dla wszystkich, którzy interesują się sztuką, a w szczególności dla tych, którzy chcą zapoznać sie z jej rynkowym obliczem. Zawiera wiele historii ukazujących losy dzieł sztuki...