Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI : PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
267.nivea

Pierwsza Galicyjska Aukcja Sztuki Współczesnej, Art Agenda Nova, Kraków – 9 kwietnia 2017

 

9 kwietnia miała miejsce Pierwsza Galicyjska Aukcja Sztuki Współczesnej. Zainteresowani kolekcjonerzy mogli na niej nabyć pracę nie tylko uznanych już twórców takich jak Paweł Althamer, Tadeusz Kantor, czy Andrzej Szewczyk, ale także artystów z młodszego pokolenia, którzy coraz mocniej wdzierają się na salony aukcyjne – Szymona Szewczyka, Bartka Buczka lub Natalii Bażowskiej. Ta mieszanka zaowocowała ciekawą i intrygującą aukcją, dzięki której kolekcjonerzy mogli nabyć do swoich zbiorów prawdziwe perełki. Hitem aukcyjnym okazał się klasyk – Jerzy Nowosielski, którego „bez tytułu (Hajnówka)” z 1970 roku osiągnęła kwotę 16 000 zł. Na drugim miejscu znalazł się znany z niezwykle intrygujących filmów, ale także tzw. brył życiorysów Norman Leto, jego obraz „Sprzęgło Hydrokinetyczne (Clutch)” z 2010 znalazło nowego właściciela po osiągnięciu kwoty 13 000 zł. Trzecie miejsce przypadło Piotrowi Lutyńskiemu z kwotą 10 000 zł za pracę z 2014 roku „Przygotowanie do wielkiego muralu”. Warto tu także podkreślić, że dużym zainteresowaniem cieszyła się młoda sztuka, gdzie rekordzistą został Radek Szlaga z obrazem „Nivea” z 2005 roku i kwotą 8 100 zł i Magdalena Starska z „Grzybami – szałasami” z 2017 roku i ceną 4 500 zł. Ciekawe, z czym spotkamy się na kolejnej galicyjskiej aukcji?

 

Aukcja Biżuterii, Dom Aukcyjny DESA UNICUM, Warszawa – 11 kwietnia 2017

 

11 kwietnia w Domu Aukcyjnym Desa Unicum miała miejsce aukcja biżuterii pochodzącej z XIX i XX wieku. Trzeba przyznać, że aukcje biżuterii mają w sobie pewien czar i posmak minionych epok. Trzeba to jasno powiedzieć, teraz takiej biżuterii już się nie produkuje. Czy to wada, czy zaleta, dywagacje te pozostawiamy już naszym czytelnikom. Jednak niezaprzeczalny pozostaje fakt, że biżuteria spod znaku retro cieszy się wciąż popularnością na rynku aukcyjnym. Na kwietniowej aukcji wylicytowano łącznie 51 obiektów. Wśród najpopularniejszych znalazł się pierścionek art déco, pochodzący z lat 20.-30. XX wieku. Patrząc na niego nie ma się co dziwić zainteresowaniu kolekcjonerów. Piękna, lekko geometryczna forma ozdobiona jednym dużym diamentem w środku, oraz 12 mniejszymi umieszczonymi w szlifach. Pierścionek osiągnął cenę 35 000 zł. Wszystkim nam jest znane stwierdzenie, że kobiety kochają diamenty, nie dziwi więc fakt, że drugim najpopularniejszym na aukcji obiektem był również pierścionek z diamentami i perłą. Ta fantazyjna, przypominająca kokardkę biżuteria sprzedała się za 30 000 zł. Wielką trójkę tej aukcji zamyka...również pierścionek, ale tym razem z fioletowo – błękitnym szafirem za 20 000 zł.  Na zakończenie podsumowania tej aukcji dodamy żartobliwie, że wiosna to okres miłości...może stąd tak duże zainteresowanie tym konkretnym rodzajem biżuterii? Żarty, żartami, ale całkowity obrót aukcji wyniósł 462 442zł, co bez wątpienia pokazuje, że zapotrzebowanie i chęć posiadania pięknej i oryginalnej biżuterii nie maleje.

 

Aukcja Sztuki XXI wieku, 101 Projekt – Galeria Sztuki Współczesnej, Warszawa – 12 kwietnia 2017

 

Aukcje sztuki współczesnej są trochę jak świeże bułeczki lub grzyby po deszczu. Prawdę mówiąc, ciężko wyobrazić sobie miesiąc, w którym taka aukcja nie miałaby miejsca. Skojarzenia gastronomiczne są jak najbardziej na miejscu, biorąc pod uwagę, że kolekcjonerzy są faktycznie głodni i spragnieni młodej sztuki i sztuki aktualnej. Na ostatniej aukcji 101 Projekt z największym zainteresowaniem kupujących cieszył się obraz Beaty Murawskiej „Ciepły marzec” z 2016 roku. Mając taki obraz w mieszkaniu faktycznie możemy poczuć powiew cieplejszego wiatru i zapach czerwonych maków. Nowy właściciel nabył obraz za 3 200 zł. Na drugim miejscu znalazł się lekko oniryczny obraz Olgi Pelipas, wylicytowany za 3 000 zł. Trzecim najbardziej popularnym obrazem na aukcji był „Zuzia, Lisa i Stefania” z 2017 Kacpra Woźnego, który sprzedał się za 1 400 zł. Na koniec pozostaje tylko jedno pytanie. Sztuka współczesna to nie tylko malarstwo. Charakteryzuje się ona często wykorzystaniem niestandardowych materiałów, form ekspresji i tematów. Może więc warto podjąć ryzyko i włączyć do aukcji także artystów reprezentujących nie tylko malarstwo?

 

 

 

 

fot. Radek Szlaga, "Nivea", materiały prasowe

Marta Kudelska

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ