Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
19173 23237

Na prawdziwy rozkwit sezonu aukcyjnego musimy jeszcze chwilkę poczekać. Na razie w domach aukcyjnych trwa zapewne planowanie rozpoczętego niedawno roku. Dlatego po krótkiej przerwie i chwilowej małej aktywności przy odrobinie cierpliwości na pewno możemy spodziewać się wielkiego powrotu. Tymczasem przygotowaliśmy podsumowanie dwóch aukcji, które odbyły się w mijającym tygodniu. Były to głównie aukcje młodej sztuki, które zarówno zakończyły rok poprzedni, jak i otworzyły nowy na polskim  rynku sztuki.

4 AUKCJA SZTUKI XXI WIEKU / 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej / 10 stycznia 2018
Na aukcji sztuki zorganizowanej przez 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej wystawiono sztukę najnowszą. Większość prac, której się na niej pojawiły, stworzone zostały w ciągu 5 ostatnich lat. Na aukcji na licytację na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której finał już niebawem wystawione zostały także reprodukcje rysunków Andrzeja Strumiłły stworzonych do tomiku wierszy ostatnich Czesława Miłosza. Najwyższą cenę sprzedaży – 3400 złotych osiągnął obraz Tęcza z 2015 roku Romana Opalińskiego – artysty, którego twórczość inspirowana jest wieloma nurtami i kierunkami sztuki, przede wszystkim zaś ikonografią bizantyjską, impresjonizmem, kubizmem, jak również ukraińskimi tradycjami ludowymi.  Kolejną pracą, która zainteresowała kolekcjonerów był nokturn Światła miast z 2017 roku autorstwa Urszuli Kałmyko. Artystka inspiracje czerpie głównie z natury. Interesują ją światło, kolor oraz przestrzeń. Obraz zakupiono za 1900 złotych. Z kolei za cenę 1700 złotych nabyto brązową rzeźbę Anioł jesieni z 2008 roku Krystyny Nowakowskiej.

 

fot. Roman Opaliński, Tęcza, 2015, 4 AUKCJA SZTUKI XXI WIEKU, 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej

70 Aukcja Młodej Sztuki / Sopocki Dom Aukcyjny / 11 stycznia 2018

Młoda Sztuka pojawiła się na aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego. Wśród artystów, których dzieła na niej wystawiono, pojawili się między innymi znani także z wielu innych aukcji młodej sztuki: Magdalena Kurek, Michał Węgrzyn, Gossia Zielaskowska czy Alicja Kappa. Najwyższą cenę – 4000 złotych osiągnęła praca przedstawiająca letni krajobraz Lawendowe Lato Alicji Kappy. Na cenę 3800 złotych wylicytowano natomiast obraz W różanym chruśniaku artystki, której prace przywodzą skojarzenia z dziełami secesyjnymi – Joanny Misztal. Nokturn Mokotowska #3 Arkadiusza Mężyńskiego oraz Ufo above the snow hills Patrycji Kryszczuk to obrazy, które na tej aukcji zakupiono za 3200 złotych.

fot. materialy prasowe; Alicja Kappa, Lawendowe lato, 2017, 70 Aukcja Młodej Sztuki, Sopocki Dom Aukcyjny

 

 

 

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ