Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
0411 1b

Ostatni tydzień września i tym samym początek jesieni były i są wciąż bardzo bogate i owocujące w aukcje. Ewidentnie ilość darów jesieni idzie w parze z ilością dzieł sztuki, które pojawiły się na aukcjach. W ostatnim tygodniu wystawionych zostało wiele dzieł i obiektów. Tego tygodnia na aukcjach dzieł sztuki pojawiło się bardzo sporo znanych i cenionych nazwisk artystów, wśród których warto wymienić tych związanych ze sztuką współczesną, jak Roman Opałka, Jan Tarasin czy Wojciech Fangor oraz ze sztuką nieco już starszą, przedwojenną jak Julian Fałat, Jacek Malczewski czy Piotr Michałowski. Tym razem także fani motoryzacji, jednak dopiero w weekend, oraz miłośnicy biżuterii znajdą na aukcjach coś dla siebie.

26. 09.2017, Biżuteria Kolekcjonerska, Dom Aukcyjny DESA UNICUM.

Ta aukcja przyprawiła nas o zawrót głowy. Ilość biżuterii powinna zadowolić najbardziej wymagających miłośników pięknych przedmiotów. I Ci miłośnicy właśnie szczególnie zainteresowali się srebrną broszą w kształcie kwiatu z 320 brylantami z lat 50 i 60 –tych XX wieku. Zapłacono za nią 26 000 złotych. Zainteresowaniem cieszył się także pierścionek ze szmaragdem z białego złota, wypełniony brylantami i szmaragdami z XX wieku. Osiągnął on cenę 22 000 złotych. Zaraz po nim na pozycji trzeciej uplasował się platynowy pierścionek w typie art.-deco z diamentami i brylantami z I poł. XX wieku. Sprzedany został za 20 000 złotych.

27.09.2017, 245 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków, Dom Aukcyjny REMPEX.

Dom Aukcyjny REMPEX nie próżnował i ilość obiektów, które pojawiły się na aukcji, zdecydowanie pozwoliła kolekcjonerom dokonać wielu wyborów. A możliwości wyboru było na prawde sporo, od malarstwa, poprzez rzeźbę aż po powieści historyczne. Także różnorodne nazwiska artystów, tworzących w różnorodnych tendencjach i kierunkach, także nie zaprzeczalnie urozmaicała możliwości wyboru. Nie był on więc łatwy. Warto wymienić kilka nazwisk artystów, których prace pojawiły się na tej aukcji, a jak wspomnieliśmy wcześniej, były one różnorodne. Pojawiły się prace między innymi prace Wojciecha Weissa, Józefa Robakowskiego, Jana Lebensteina czy Jerzego Dudy –Gracza. Jak myślicie, co sprzedane zostało na tej aukcji najdrożej? Najwyższą kwotę sprzedaży osiągnęła praca Rafała Olbińskiego pt. „Kobieta z kotem i krzesłem” przedstawiająca półakt kobiecy we wnętrzu mieszkalnym. Sprzedano ją za 55 000 złotych.  Także obraz Jerzego Dudy – Gracza, ukazujący krajobraz, utrzymany zupełnie w innej konwencji –nieco romantycznej konwencji, zdecydowanie wyróżniający się na tle twórczości artysty, znanego głównie z przedstawień drogi krzyżowej. Praca ta osiągnęła cenę 22 000 złotych.  Za cenę 14 000 złotych kupiono z kolei dzieło w technice pasteli współtwórcy Polskiej Szkoły plakatu - Franciszka Starowiejskiego znanego, chociażby z groteskowych aktów kobiecych w połączeniu z motywami animalistycznymi.

28.09.2017, Aukcja Prac na Papierze - Sztuka Dawna,  Dom Aukcyjny DESA UNICUM.

DESA UNICUM w tym tygodniu dwie aukcje, o jednej z – aukcji biżuterii już wspomnieliśmy, drugą z nich była aukcja prac na papierze. Tutaj znalazły się prace stworzone głównie z końca XIX i I poł. XX wieku,  a wśród nich obraz Zofii Stryjeńskiej, Tymona Niesiołowskiego, Witkacego, Juliana Fałata czy Jacka Malczewskiego. Na tej aukcji najwyższą cenę osiągnęła praca Juliana Fałata pt. „Dzieci artysty. Helenka i Lucjan” z 1906 roku, ukazująca dwójkę dzieci w towarzystwie kobiety. Sprzedana została za 100 000 złotych. Z kolei obraz „ Aktorzy I” Marka Włodarskiego z lat 20 – tych XX wieku, ukazujący postaci mężczyzny i kobiety na tle abstrakcyjnych form oraz czerwonej kotary charakterystycznej dla scenerii teatralnej osiągnął cenę 85 000 złotych. Inną pracą, która osiągnęła wysoką notę na tej aukcji jeden z portretów Stanisława Ignacego Witkiewicz zwanego Witkacym, dla którego twórczości tak charakterystyczne są przedstawienia znanych osób. Jak wiadomo, artysta prowadził nawet firmę portretową. Wracając jednak do sedna. Praca Witkacego pod tytułem „Portret męski” z 1938 roku sprzedana została za 75 000 złotych.


W ten weekend czekają nas jeszcze dwie aukcje, o których tradycyjnie wspomnimy w kolejnym podsumowaniu. Jedna z nich to aukcja samochodów klasycznych zorganizowana przez dom aukcyjny DESA UNICUM oraz Aukcji Sztuki Współczesnej Sopockiego Domu Aukcyjnego.


fot. materiały prasowe. Rafał Olbiński, Kobieta z kotem i krzesłem.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ