Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
Break time

Młoda sztuka tym razem zawładnęła aukcjami sztuki, i to właśnie ona rozpoczęła i zakończy  mijający tydzień. Kolekcjonerzy, którzy szczególną sympatią darzą młodą sztukę, na pewno znaleźli coś dla siebie. Na podsumowanie czekają także aukcje, które odbyły się w zeszły weekend, na nich prócz sztuki młodej pojawiło się także rzemiosło artystyczne czy malarstwo dawne. Dlatego przyjrzyjmy się wynikom aukcji, które już się odbyły. Dzisiejszego wieczora czeka nas jeszcze jedna aukcja, o której wspomnimy w następnym podsumowaniu. Tymczasem spójrzmy, co ciekawego wydarzyło się na rynku sztuki w drugim tygodniu lutego.  

16 Aukcja Sztuki Młodej / Pragaleria / 07 lutego 2018

I tak, młodą sztukę można było spotkać na aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Pragaleria. To na niej pojawiły się takie nazwiska młodych twórców jak: Magdalena Karwowska, Paweł Zakrzewski, Mariusz Dydo, Jacek Malinowski, Mirella Stern czy Piotr Trusik. Realizacje w różnych technikach, podejmujące różne motywy i tematy, często nawiązujące do ikonografii popkultury czy działalności innych twórców ze sporym sukcesem znalazły swoich nabywców. Najwyższą cenę sprzedaży osiągnęła praca „Mediator” Mirelli Stern. Obraz Stern zakupiony został za 4200 złotych! Jego cena wywoławcza wynosiła 500 złotych. Dla artystki trwa dobra passa. Całkiem wysoką cenę osiągnęła także praca artystki, która podobnie jak Stern cieszy się wśród kolekcjonerów coraz większym zainteresowaniem. Mowa o Alicji Kappie. Jej „Makowe Pole” zakupione zostało za 3200 złotych. Kolejną pracą, której cena przerosła nasze oczekiwania, był obraz „Słuchając natury” Joanny Misztal, której twórczość kojarzyć się może z przetransformowaną  estetyką art nouveau czy secesji. Jego wylicytowana cena równa była 2800 złotych.

 

   
 

fot. Mirella Stern, Mediator, aukcja: 16 Aukcja Sztuki Młodej, Pragaleria; Album z nalepkami kwest patriotycznych, aukcja: 169 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego, Dom Aukcyjny OSTOYA.

169 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego / Dom Aukcyjny OSTOYA / 03 lutego 2018

Na aukcji pojawiło się rzemiosło artystyczne, plakaty, rzeźba oraz oczywiście malarstwo. Japońskie katany, kufle do piwa czy różnorodna biżuteria to część obiektów, które zgromadzono na aukcji. Za najwyższą kwotę wylicytowano Album z nalepkami kwest patriotycznych, w którym znalazło się 141 znaczków, w większości polskich z okresu pierwszej wojny światowej i początku niepodległości. Jego  cena sprzedaży wyniosła 5500 złotych. Za 4000 złotych zakupiony został  z kolei projekt rysunkowy pomnika Alegoria z XIX wieku autorstwa Artura Grottgera. Licytację wygrał kolekcjoner, który za rysunek zapłacił 4000 złotych. Ostatnie miejsce na podium na tej aukcji zajęły ex aequo obraz artysty należącego dawniej do „grupy realistów” -  Mieczysława Baryłko pod tytułem „Adam i Ewa w raju” oraz dystynktorium kanonickie z okresu Królestwa Kongresowego. Każdy z nich zakupiono za 3600 złotych.

XXI Aukcja Nowej Sztuki / Art in House Dom Aukcyjny / 02 lutego 2018

Prawdziwe szaleństwo! Na aukcji Art in House wystawione zostały prace młodych artystów. Wylicytowane ceny, jak na aukcje sztuki młodej, były naprawdę zdumiewające. Przypominamy, że licytacja rozpoczynała się od 1000 złotych. Aby nie trzymać Was dłużej w niepewności, w skrócie przedstawimy wyniki tej aukcji. Za cenę 14 500 złotych sprzedano obraz Andrejusa Kovelinasa pod tytułem „Break time” z 2017 roku. Na drugim miejscu uplasował się „Ten, który widzi” z 2017 roku Wojciecha Brewki. Praca osiągnęła cenę 10 500 złotych. Wszyscy znamy powiedzenie „najciemniej pod latarnią”, jest także taki obraz, namalowany przez Małgorzatę Piątek Grabczyńską w 2017 roku. To właśnie ta praca stała się kolejnym  nabytkiem kolekcjonerów. Zakupiona została za 8000 złotych.  Jak można zauważyć, nabywcy młodej sztuki bardzo cenią sobie bajkowo- surrealistyczne klimaty.

  
fot. Wojciech Brewka, Ten, który widzi, 2017, aukcja: XXI Aukcja Nowej Sztuki, Art in House Dom Aukcyjny; Zdzisław Beksiński, Bez tytułu, lata 90. XX w., aukcja: 1 Zimowa Aukcja Sztuki, NEXT Aukcje Sztuki.

1 Zimowa Aukcja Sztuki / NEXT Aukcje Sztuki / 02 lutego 2018

Na zimowej aukcji sztuki kolekcjonerzy znaleźć mogli prace Gossi Zielaskowskiej, Violi Tycz, Jacka Malinowskiego, Mirelli Stern czy Magdaleny Kurek. Co więcej, wśród realizacji młodych twórców, wystawiono także pracę Zdzisława Beksińskiego i to właśnie ona osiągnęła najwyższą cenę sprzedaży. Fotomontaż komputerowy z 2 połowy lat 90. XX wieku Beksińskiego zakupiono za 2800 złotych. Na aukcji sprzedano także kilka prac, które osiągnęły cenę 2200 złotych i były to między innymi: „Pustych słów niedoskonałość” Anny Zalewskiej, „Uncover” Li Kimury, „Nie wyobrażam sobie Miły, żebyś na wojnę kiedyś szedł” Mirelli Stern czy „Kryształowy koń w betonowym mieście” Filipa Warzechy.

 

fot. Andrejus Kovelinas, Break time, 2017, aukcja: XXI Aukcja Nowej Sztuki, Art in House Dom Aukcyjny.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ