Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
16

W tym tygodniu temperatura na polskim rynku sztuki wzrosła nie o kilka a o przynajmniej kilkanaście słupków rtęci. Tym razem na aukcjach królował dom aukcyjny Polswiss, który znany jest z bicia zaskakujących rekordów sprzedaży dzieł sztuki. Nie zawiódł i tym razem. Padł rekord powyżej miliona złotych, o którym wspomnimy poniżej. Jeśli chodzi zaś o to, czego w mijającym tygodniu mogliśmy się spodziewać na aukcjach, powiedzenie, że wszystkiego, nie będzie tutaj dużą przesadą. Pojawiło się mianowicie malarstwo współczesne, nowoczesne, dawne, rzemiosło artystyczne, prace na papierze, meble, odznaki, medale i gros innych obiektów. Między nimi pojawiły się także prace Marca Chagalla.

 

195 Aukcja Dzieł Sztuki / RYNEK SZTUKI / 03 marca 2018

Różnorodność to domena tej aukcji. Obok malarstwa dawnego pojawiło się także malarstwo współczesne.  Kolekcjonerzy mogli nabyć także japońskie drzeworyty, medale czy odznaki oraz wiele, wiele innych obiektów. Najwyższą cenę sprzedaży osiągnął monochromatyczny gobelin pod tytułem Kompozycja Antoniego Starczewskiego, który zakupiony został za 18 000 złotych.Za 15 000 złotych sprzedały się natomiast dwie prace. Jedną z nich był obraz olejny Motyl z 1974 roku Lecha Kunki, drugą zaś scena rodzajowa Żniwa, której autorem jest Otto Pipel.

 

Aukcja Dzieł Sztuki / POLSWISS ART / 06 marca 2018

Aukcje Polswissu zawsze kończą się dużym rozmachem i pada nam nich sporo rekordów sprzedaży, nawet powyżej miliona złotych. Tak stało się i tym razem. Rekordową cenę osiągnął obraz Jacka Malczewskiego o tytule Autoportret – Życie i śmierć z 1916 roku. Zaś cenę 650 000 zł osiągnęła rzeźba "Furgon II" z 1993 roku Magdaleny Abakanowicz. 590 000 złotych to kwota, którą kolekcjoner zapłacił natomiast za pracę PORTRET DAMY W WIECZOROWEJ SUKNI Meli Muter. Daleko w tyle nie pozostał także Ryszard Winiarski, który jest jednym z najdroższej sprzedających się artystów awangardowych w Polsce. Praca PRÓBA PENETRACJI PRZESTRZENI INDUSTRIALNEJ(…) z 1979 roku.
 


 

          
fot. Antoni Starczewski, Kompozycja; aukcja: 195 Aukcja Dzieł Sztuki / RYNEK SZTUKI;
Magdalena Abakanowicz, FURGON II, 1993 ; aukcja: Aukcja Dzieł Sztuki / POLSWISS ART

 

10 Aukcja Sztuki XXI wieku / Sopocki Dom Aukcyjny / 07 marca 2018

Aukcja Sopockiego Domu Aukcyjnego poprzedzona wystawą przedaukcyjną zgromadziła twórczość młodych artystów. Numerem jeden, znacznie wyprzedzając inne prace na tej aukcji, został obraz Sandry Arabskiej Bez tytułu z 2018 roku, ukazujący kobiecy akt. Na 14 000 złotych wylicytowano natomiast pracę Bez tytułu (Oni) z 2011 roku Zofii Błażko ukazującą dwie osoby leżące w objęciu. A za 12 000 sprzedał się abstrakcyjny, inspirowany pewnie action paintingiem obraz Apeiron 37 z 2016 roku Franciszka Ledóchowskiego.

Aukcja Prac na Papierze - Sztuka Współczesna / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 08 marca 2018

Tydzień bez DESY Unicum na aukcjach sztuki to sytucja, która nie miała miejsca już dawno. Dom aukcyjny, który osiągnął już niemal połowę polskiego rynku sztuki, nie pozwala o sobie zapomnieć. Tym razem kontynuuje cykl aukcji prac na papierze. Tutaj najbardziej zainteresowała kolekcjonerów praca Andrzeja Wróblewskiego pod tytułem [Kompozycja ze skrzypcami] z końca lat 40. XX wieku. Rysunek tuszem na bibule japońskiej wylicytowano na 52 000 złotych. Za cenę 35 000 złotych sprzedano pracę innego powszechnie znanego artysty, klasyka awangardy – Władysława Strzemińskiego. Był to rysunek tuszem na kalce pod tytułem Chłopiec z garnkiem z 1949 roku. 10 000 złotych mniej, czyli 25 000 złotych, zapłacono zaś za pracę Ślady z 2006 roku artysty młodszego pokolenia -  Tomasza Tatarczyka.

 

         

fot. Sandra Arabska, Bez tytułu, 2018; aukcja: 10 Aukcja Sztuki XXI wieku / Sopocki Dom Aukcyjny;
Andrzej Wróblewski, [Kompozycja ze skrzypcami], około 1948-49 r.; aukcja: Aukcja Prac na Papierze - Sztuka Współczesna / Dom Aukcyjny DESA UNICUM

 

fot. materiały prasowe; Jacek Malczewski, AUTOPORTRET – ŻYCIE I ŚMIERĆ, 1916; aukcja: Aukcja Dzieł Sztuki / POLSWISS ART; cena: 1 200 000 zł.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ