Strona główna » Aktualności » Artykuły » Co spakować do plecaka? - 6 książek o sztuce na wakacje!
Ksiazki

Książki mogą przyjemnie ciążyć w dłoni. Czasem mogą wydawać się pozornie lekkie, ale zawarta w nich treść wywróci nasze postrzeganie rzeczywistości do góry nogami. Można spotkać się z opinią, że praktycznie każdy miłośnik sztuki, jest też miłośnikiem książek. Właśnie takim osobom bardzo często trudno sobie wyobrazić ciepłe letnie wieczory bez inspirującej lektury. Dla nich przygotowaliśmy bardzo subiektywny wybór książek, które warto zabrać ze sobą do plecaka.

Marek Beylin „Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow”

Artystka, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Dzięki staraniom Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Alina Szapocznikow powoli odzyskuje należne jej miejsce w historii sztuki XX wieku. Jej pierwsza biografia to gotowy materiał na film – dzieciństwo w Kaliszu, dorastanie w łódzkim gettcie, a następnie dorosłe życie pomiędzy Warszawą a Paryżem. W biografii „pięknej Alinki” nie brakuje niczego – jest miłość, jest wielka sztuka, jest potrzeba kochania i wielki głód życia, tak wielki, że nie była go w stanie pokonać nawet śmierć. Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników sztuki, ale także dla tych, którzy uwielbiają ciekawe życiorysy i wciągające biografie.

Angelika Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali”

To chyba jedna z wydanych ostatnimi czasy książek, o której słyszał chyba każdy. Zofia Stryjeńska, diabeł w spódnicy i kolejna postać polskiej sztuki, która aż prosi się o film. Książka Kuźniak zdobyła ekspresowo miłośników, a powiedzenia Zośki weszły na stałe do żargonu większości osób. Historia Stryjeńskiej to barwna (jak góralska spódnica) historia niezwykłej kobiety, która dla sztuki była gotowa poświęcić wszystko – życie rodzinne, własny spokój i (może nawet) własne szczęście. Kuźniak w genialny sposób portretuje życie tej, którą nazywano „księżniczką polskiego malarstwa”. Chociaż trzeba przyznać, że po szalonych przygodach Zochy, bez spojlerowania na koniec przychodzi chwila refleksji i lekkiego smutku nad jej losem. Chociaż może gdyby nie była tak niespokojnym duchem, nie byłaby w stanie stworzyć sztuki w stylu „kubistycznej cepeliady”?

Małgorzata Czyżyńska „Kobro. Skok w przestrzeń”

Kiedy myślimy o Katarzynie Kobro przed oczami, staje nam kilka obrazów. Pierwszy to zdjęcie wykonane nad morzem. Kobro, lekko odchyla głowę, jakby zawstydzona gestem jej męża Strzemińskiego, który lubieżnie ściąga ramiączko z jej kostiumu. Drugi to moment, gdy artystka pali własne rzeźby, by dla córki Niki ugotować na ogniu kaszę manną. Trzeci, najbardziej tragiczny, to historie o tym, jak Strzemiński bił ją kikutem własnej nogi. Kolejna wielka tragiczna kobieca postać w historii polskiej sztuki XX wieku. Tym bardziej tragiczna, że o jej życiu wiemy bardzo niewiele. Książka Czyżyńskiej jest cenna, ponieważ przybliża to, co ukryte w odmętach pamięci. Lektura tym bardziej ważna, że w tym roku obchodzimy w Polsce Rok Awangardy. Bez twórczości Kobro nie byłoby to możliwe.

Marta Czyż, Julia Wielgus „W ramach wystawy”

Czy zastanawialiście się kiedyś, kim chcieli być czołowi polscy kuratorzy w dzieciństwie? Jak wyglądały początki ich kariery? Z czego byli dobrzy w szkole średniej? Kiedy w ich życiu pojawiła się sztuka? Marta Czyż i Julia Wielgus przygotowały świetne wywiady z takimi postaciami jak Magdalena Ziółkowska, Sebastian Cichocki, Adam Szymczyk czy Joanna Zielińska. Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych kuratorstwem, ale także dla tych, którzy są po prostu ciekawi, na czym polega ich praca, oraz dlaczego postać kuratora jest tak ważna i potrzebna. Dodatkowo to pierwsza w Polsce publikacja tego typu – tym bardziej warto!

„My name is Charles Saatchi and I am an artoholic” Charles Saatchi

Można go żartobliwie nazwać Midasem światowej sztuki. Artyści, którymi się zainteresuje, robią zawrotne kariery, ich prace sprzedają się za niebotyczne kwoty. Charles Saatchi to także jeden z najbardziej wpływowych kolekcjonerów sztuki na świecie i właściciel firmy „Saatchi & Saatchi”, o której słyszał prawie każdy. Wywiad z nim to świetna lektura zarówno dla osób zajmujących się kolekcjonowaniem sztuki, ale także dla artystów, którzy znajdą tu wiele ciekawych rad i przemyśleń. No i przede wszystkim dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem sztuki.

Sebastian Cichocki „S. Z. T. U. K. A – Szalenie Zajmujące twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów.

Oto najbardziej niezwykła książka o sztuce, która tylko pozornie wygląda na książkę dla dzieci. Rozczaruje się ten, kto będzie się po niej spodziewać analiz przykładów sztuki awangardowej, land art'owej, czy konceptualnej. To książeczka, która zabiera nas w podróż do lasu, na koncert, który trwa bardzo, bardzo długo. To wreszcie książka, która zachwyci zarówno dorosłych, jak i dzieci, bo w przystępny i ciekawy sposób oswaja czytelników z często trudnym językiem współczesnych artystów. No i oczywiście, zawiera ona piękne ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich! Perełka!

 

fot. Instagram Numarte_com

 

 

Marta Kudelska

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ