Strona główna » Aktualności » Artykuły » JESIENNY ROZKŁAD JAZDY: WYDARZENIA I TARGI SZTUKI 2018
Tefafny fall2017 cahnh 40

Sierpień to tradycyjnie czas, kiedy rodzime galerie, domy aukcyjne i instytucje kultury zapadają w letni sen. Dla entuzjastów sztuki nie jest to jednak czas stracony. Wakacje to dobry moment, aby zaplanować terminarz na nadchodzące, intensywne miesiące w świecie sztuki. Rozkład jazdy na jesień i zimę 2018 rozpoczynamy od kalendarza najważniejszych targów i weekendów galeryjnych najbliższych miesięcy.

LIPIEC – SIERPIEŃ

Friend of a Friend / Berlin / 30 czerwiec – 1 sierpień

Friend of a Friend – inicjatywa galerii Stereo i Wschód odbywająca się wiosną w Warszawie na wakacje przeniosła się do Berlina. Tym razem to nasi zachodni sąsiedzi goszczą galerie: Fundacja Galerii Foksal, Dawid Radziszewski, Stereo, Wschód, a także Lucas Hirsch (Düsseldorf), Jan Kaps (Kolonia) i Antoine Levi (Paryż). Berlińskim gospodarzem FOAF jest galeria ChertLüdde. W Berlinie do końca sierpnia zobaczyć możemy zatem prace Moniki Sosnowskiej, Joanny Piotrowskiej, Cezarego Poniatowskiego, Mateusza Choróbskiego, Heike Kabisch, Jannis Marwitz, Violet Dennison i Aliny Chaiderov.

WRZESIEŃ

Cosmoscow / Moskwa / 6 – 9 wrzesień

Cosmoscow to w tym momencie jedyne międzynarodowe targi sztuki w Rosji. Zainicjowane w 2010 roku przez rosyjskiego kolekcjonera i filantropa Margarita Puskina w 2010 roku, stają się coraz ważniejszym wydarzeniem w globalnym kalendarzu świata sztuki. Ostatnia edycja zgromadziła 54 galerie i przyciągnęła 19 000 gości. W tym roku swój udział w targach potwierdziła warszawska galeria Dawid Radziszewski.

 

fot. materiały prasowe COSMOSCOW

Berlin Art Week / Art Berlin / Positions Belin Art Fair / Berlin / 26 – 30 wrzesień

O ile Belin Art Week z pewnością nie jest imprezą o charakterze targów, trudno odmówić mu bardzo istotnej pozycji w kalendarzu imprez branżowych. Program łączy ekspozycje i aktywności zlokalizowane w obrębie instytucji, galerii prywatnych, przestrzeni prowadzonych przez artystów oraz prywatnych kolekcjonerów. Impreza w tym roku odbywa się już po raz siódmy, w tym roku po raz kolejny towarzyszą jej targi Art Berlin oraz Positions Berlin Art. Fair (zlokalizowane na lotnisku Tempelhof). Koniecznie zobaczyć trzeba wystawę Agnieszki Polskiej w Hamburger Bahnhof, reklamowaną jako jeden z najważniejszych punktów programu.

Vienna Contemporary / Wiedeń / 27 – 30 wrzesień

Jedna z najważniejszych imprez branżowych w Europie Środkowej w tym roku przygotowała program obejmujący ponad 100 galerii. Polscy artyści reprezentowani będą między innymi przez warszawskie galerie Czułość, Le Guern, Leto oraz Monopol. Po ubiegłorocznych obawach co do możliwości przedłużenia lokalizacji targów w Marx Halle, organizatorzy wystosowali komunikat, że Vienna Contemporary zdołało potwierdzić lokalizację i daty targów na najbliższe dziesięć lat.

fot. materiały prasowe Vienna Contemporary

Warsaw Gallery Weekend / Warszawa / 21-23 wrzesień

Impreza nie do przeoczenia na artystycznej mapie Polski to zdecydowanie odbywający się już po raz ósmy Warsaw Gallery Weekend. W tym roku organizatorzy zdecydowali się poszerzyć grono uczestników spoza Warszawy nie tylko o obecną już w ubiegłym roku poznańską galerię Rodriguez, ale także galerie Potencja (Kraków), Esta (Gliwice), Szara (Katowice) oraz High Gallery (Poznań). Ogółem, podczas warszawskiego weekendu galerii swój program zaprezentuje dwadzieścia dziewięć czołowych polskich galerii.

fot. materiały prasowe Warsaw Gallery Weekend

 

PAŹDZIERNIK

Frieze London / Londyn / 4– 7 październik

Na szesnastej edycji czołowych europejskich targów sztuki współczesnej zaprezentowanych zostanie 160 galerii, w tym Galerie Gisela Capitain, Gagosian, Greene Naftali, Hauser & Wirth, Lisson Gallery, Galerie Thaddaeus Ropac, Salon 94, Sprüth Magers, White Cube i David Zwirner. Polskę reprezentować będzie Fundacja Galerii Foksal. Po raz pierwszy Preview będzie odbywał się aż przez dwa dni. W tym roku sekcja tematyczna targów nazwana została Social Work - będzie koncentrowała się ona wokół artystek rzucających wyzwanie zmaskulinizowanemu rynkowi sztuki w latach osiemdziesiątych. Ponadto, już tradycyjnie możemy spodziewać się wystaw indywidualnych, sekcji Focus skoncentrowanej wokół młodych galerii, Frieze Projects, a także Frieze Film oraz Frieze Talks. W przestrzeniach Regent’s Parku w tym samym czasie odbywać się będą także imprezy Frieze Sculpture oraz Frieze Masters.

fot. materiały prasowe Frieze London

Frieze Masters /  Londyn / 4– 7 październik

W tym roku podczas Frieze Masters ponad 130 galerii złoży się na bardzo bogaty program targów, prezentujący dzieła sztuki dawnej, artefakty kolekcjonerskie, antyki, sztukę plemienną, a nawet sztukę klasyków XX wieku. W tym roku będziemy mogli zobaczyć między innymi galerie takie jak Galerie Canesso, De Jonckheere, Galerie G. Sarti, Stair Sainty Gallery, Gisèle Croës, Parrasch Heijnen czy Francesca Galloway. Najważniejsze ekspozycje tegorocznych targów to między innymi pokaz ponad trzydziestu dzieł flamandzkich i holenderskich dawnych mistrzów w Johnny Van Haeften Gallery, chińskie emaliowane wazy oraz rytualne naczynia brązowe w Gisèle Croës; sagemono i netsuke – japońskie akcesoria z lat 1600 to 1870 w Max Rutherston oraz iluminowane manuskrypty i miniatury oraz średniowieczne i renesansowe pierścienie w Les Enluminures.

fot. materiały prasowe Frieze Masters

TEFAF New York Fall / Nowy Jork / 28 – 31 październik

Kolejne znaczące wydarzenie dla kolekcjonerów sztuki dawnej to bez wątpienia targi TEFAF, których jesienna edycja już po raz trzeci odbywa się w Nowym Jorku. W tym roku organizatorzy zaprosili 93 wystawców, którzy zaprezentują sztukę dawną, antyki i obiekty kolekcjonerskie datowane od starożytności do 1920 roku.

FIAC / Paryż / 18– 21 październik

Czterdziesta piąta edycja najważniejszych francuskich targów sztuki współczesnej stoi pod znakiem powrotów – w tym roku po przerwie udział we FIAC wezmą (wśród 13 innych powracających uczestników) takie galerie jak Gmurzynska czy Hauser&Wirth. Grand Palais zostanie podzielone na sekcje poświęcone sztuce nowoczesnej i współczesnej, designowi, edycjom oraz sektor Lafayette. Niestety, po raz kolejny na FIAC zabraknie polskiej reprezentacji galerzystów.

LISTOPAD

Paris Internationale / Paryż / 17– 21 listopad

Młodsza siostra FIAC – Paris Internationale – powraca w tym roku już po raz czwarty. Jak w poprzednich latach­­, celem organizatorów jest stworzenie alternatywy dla ugruntowanych już marek targów i stworzenie miejsca dla młodszych galerii oraz artystów. Jako jedne z nielicznych targów, Paris Internationale otwarte są dla szerokiej publiczności bezpłatnie. W tym roku Polska będzie reprezentowana przez galerie Dawid Radziszewski, Wschód oraz Stereo.

fot. materiały prasowe Paris Internationale

Artissima / Turyn / 2 – 4 listopad

Targi odbywające się już od ponad dwudziestu lat, co roku przyciągają reprezentantów około 200 galerii. Organizatorzy prezentują cztery sekcje: główną, przeznaczoną dla uznanych galerii międzynarodowych; Dialogue stworzoną z myślą o mniejszych, młodych lub eksperymentalnych galeriach, New Entries – dla galerii prezentujących się w Turynie po raz pierwszy oraz Art Editions & Multiples, skupioną przede wszystkim wokół grafiki. W tym roku na Artissimie zobaczymy stoiska polskich galerii Szydłowski, Rodriguez oraz BWA Warszawa.

fot. materiały prasowe Artissima

Paris Photo / Paryż / 8– 11 listopad

Dwudziesta druga edycja najważniejszych europejskich targów fotograficznych to ponad 180 wystawców w sekcji głównej. Obok tradycyjnych sekcji, ogranizatorzy zdecydowali się w tym roku utworzyć Curiosa kuratorowane przez Marthę Kirszenbaum (niedawno ogłoszoną jako kuratorkę Pawilonu Francuskiego na Biennale w Wenecji w 2019 roku). W tym roku tematyka Curiosów skoncentrowana będzie wokół erotycznych przedstawień konfrontujących spojrzenie widza z fantazjami i fetyszami, poruszającymi motywy władzy, dominacji i płci. W tegorocznej edycji Paris Photo udział weźmie warszawska Galeria Asymetria.

 

fot. mat. prasowe TEFAF

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ