Strona główna » Aktualności » Artykuły » MOCAK w poszukiwaniu rysunku totalnego / Dietrich Helms
Img 4587

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie trwa właśnie wystawa prezentująca rysunki Dietricha Helmsa. W niewielkiej przestrzeni Galerii Alfa zgromadzone zostały prace niemieckiego artysty, które powstały w latach 1954-2006.  Najstarsze dzieła, które możemy zobaczyć pochodzą jeszcze z okresu studiów malarza na Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu.

W poszukiwaniu rysunku totalnego to ekspozycja skupiająca się nie tylko na rysunku, ale także samym procesie tworzenia. Na poszczególnych pracach możemy zaobserwować, iż artysta dąży do zrozumienia oraz doświadczenia poszczególnych wymiarów tego medium, a w szczególności współzależności pomiędzy papierem a grafitem.

By osiągnąć tytułowy rysunek totalny, czyli taki, który zawiera w sobie wszystkie rysunki, artysta podejmuje próbę osłabienia kontroli nad procesem powstawania prac, uśpienia świadomości. Efekt ten uzyskuje poprzez powtarzalność ruchów i tworzenie w seriach, a także eksperymenty przy użyciu dwóch rąk, czy rysowaniu z zamkniętymi oczami. Rysunek totalny stanowi pewne wyobrażenie, powstaje więc nie na papierze, lecz w umyśle twórcy.

 

Dietrich Helms, bez tytułu, 1957, atrament / papier, 21 × 29,7 cm, Kolekcja MOCAK-u

 

Najwcześniejsze z prób to abstrakcyjne wzory rysowane cienką linią przy użyciu kredki świecowej bądź atramentu. Przyjmują  postać roślin, twarzy oraz motywów geometrycznych narodzonych w podświadomości artysty, jednakże Helms nie tytułuje swoich prac, pozostawia je odbiorcy do dowolnej interpretacji. Rysunki pochodzące z 1960 są bardziej ekspresyjne. Wzory wyrażone przy pomocy grubej, czarnej kreski stanowią silny akcent w twórczości z tego okresu. Ciekawy jest także sposób, w jaki artysta traktuje przestrzeń rysunku - czasami wypełniając całą powierzchnie kartki, innych razem kreśląc na jej środku jedynie okrąg.

Helms nie dąży w swych poszukiwaniach do wrażenia skończonego dzieła, nie wyznacza końca procesu twórczego. Przez kolejne lata rysunek staje się bardziej rozedrgany, linia jest urywana, o różnym nacisku grafitu na papier. W jednej z prac monochromatyzm serii zostaje złamany przez mocny akcent czerwieni. Seria pochodząca z ostatnich paru lat jest z kolei bardziej jednorodna stylowo. Subtelnie prowadzona kreska buduje rysunki minimalistyczne, delikatnie zarysowane kontury na płaszczyźnie kartki. Świadczy to dojrzałości artystycznej w odczuwaniu rysunku.

 

                                       

Dietrich Helms, bez tytułu, 1992, kredka świecowa / papier, 59,3 × 41,8 cm, Kolekcja MOCAK-u                                                 Dietrich Helms, bez tytułu, 1992, kredka świecowa / papier, 59,3 × 41,8 cm, Kolekcja MOCAK-u

 

 

Wystawa stanowi ciekawą podróż przez artystyczne poszukiwania Dietricha Helmsa, pozwala poznać założenia artysty, jednocześnie nasuwając pytanie, czy stworzenie rysunku totalnego jest możliwe?

 

Kuratorka: Agnieszka Sachar

Wystawę Dietricha Helmsa ,,W poszukiwaniu rysunku totalnego” można oglądać do 17.06 w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

 

fot. Dietrich Helms, bez tytułu, 1960, atrament / papier, 61,7 × 87,8 cm, Kolekcja MOCAK-u

 

Marta Müller

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ