Strona główna » Aktualności » Artykuły » Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart po raz drugi w Polsce
Wydarzenie%20fb stypendium%20vg 12 6 2018 01

Postać wszechstronnego artysty Friedricha Vordembergego-Gildewarta kojarzy się szerokiemu gronu miłośników sztuki abstrakcyjnej głównie z grupami artystycznymi De Stijl, Der Sturm, die abstrakten hannover, czy abstraction-création. Jego dzieła znajdują się w najważniejszych muzeach świata, jak londyńskie Tate oraz nowojorskie MOMA. Już za parę dni jego twórczość zostanie zaprezentowana także polskiej publiczności na wystawie Do absolutu poprzez abstrakcję w krakowskim MOCAK-u. Nazwisko tego artysty od lat związane jest również z Fundacją Vordemberge-Gildewart, która została założona w 1981 roku przez jego żonę Ilse Vordemberge-Leda. Jednym z głównych celów fundacji, oprócz zachowania i rozpowszechniania twórczości artysty, jest promowanie młodych twórców.

Fundacja co roku finansuje stypendium artystyczne jednemu europejskiemu twórcy zajmującemu się sztukami wizualnymi, który nie ukończył jeszcze 35 lat. Jury w międzynarodowym składzie przyznaje nagrodę, która pozwala artyście na pokrycie kosztów jego działalności i życia codziennego przez okres około dwóch lat. Nagroda ta jest zgodna z ideą Vordembergego-Gildewarta opisaną w regulaminie stypendium: „Niech sztuka przez niego [artystę] tworzona nie stoi w miejscu, niech idzie do przodu, reszta przyjdzie sama” (Beider Kunst, die er schaffe, gebe es keinen Stillstand, es gehe weiter, anderes werde kommen). Samo jury przed wystawą oraz obradami nie ma styczności z nominowanymi artystami i ich dziełami. Jego skład jest międzynarodowy, z wyłączeniem przedstawiciela kraju, w którym odbywa się konkurs. 

fot. MOCAK / Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart

 

Sam konkurs organizowany jest od 1983 roku, a fundacja przyznała już stypendia 35 artystom oraz kilkadziesiąt wyróżnień. Co roku odbywa się on w innym miejscu, a jego pierwsza polska edycja zorganizowana przez MOCAK miała miejsce w 2011 roku. Do udziału w wystawie finałowej zostało nominowanych 15 twórców, którzy zaproponowali prace malarskie, video, collage, rzeźby-obiekty, oraz komiks. Jury w składzie Egon Bruhin, Margit Weinberg Staber, Werner J. Hauser, Dietrich Helms, Andreas Meier, Volker Rattemeyer oraz Arta Valstar-Verhoff na laureatkę wybrało Annę Okrasko, która otrzymała nagrodę w wysokości 20 tysięcy franków szwajcarskich. Jej video Obudź się! Chuligani nawiązywało do polskiego dokumentu okresu odwilży 1956 roku, ironicznie przejmując jego konwencję. Akcja video Anny Okrasko rozgrywała się we współczesnym Rotterdamie, gdzie grupa chuliganów starała się naruszyć porządek typowy dla holenderskiej przestrzeni publicznej.

fot. MOCAK / Anna Okrasko, Obudź się! Chuligani!, 2010, video

 

W tym roku konkurs powrócił do Polski, a wystawa finałowa wraz z ogłoszeniem wyników już po raz drugi odbędzie się w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej. MOCAK poprosił o zarekomendowanie najciekawszych młodych twórców najważniejsze instytucje prezentujące sztukę współczesną w Polsce: Galerię Arsenał w Białymstoku, Galerię Bielska BWA, Galerię Kronika w Bytomiu, Gdańską Galerię Miejską, BWA Katowice, Bunkier Sztuki w Krakowie, Galerię Labirynt w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerię Arsenał w Poznaniu, Trafostację Sztuki w Szczecinie, BWA Tarnów, Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, BWA Wrocław, Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu i BWA Zielona Góra. Na podstawie poleceń do konkursu Fundacji Vordemberge-Gildewart w tym roku zakwalifikowało się 16 artystów, których prace wezmą udział w wystawie finałowej.

Część artystów, którzy już 27 czerwca otrzymają szansę na zdobycie stypendium artystycznego, ma na swoim koncie zwycięstwa w innych konkursach. Zeszłoroczne Spojrzenia Deutche Banku należały do Przemka Branasa i Honoraty Martin, a Sebastian Krok zasłynął dzięki Bielskiej Jesieni. Laureatem Nagrody Fundacji Grey House w 6. edycji Konkursu FGH na najciekawszą osobowość artystyczną roku został Kamil Kukla. Ewa Juszkiewicz, związana z galerią lokal_30, zdobyła Grand Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień, a Agnieszka Polska główną nagrodę konkursu im. Eugeniusza Gepperta. Małgorzata Goliszewska znana jest jako laureatka Artystycznej Podróży Hestii, natomiast Agata Kus związana jest z Kompasem Młodej Sztuki. Dla zainteresowanych – temat polskich konkursów artystycznych został niedawno poruszony w tekście Polskie konkursy i projekty artystyczne. Co warto wiedzieć?. Uczestnikami wystawy konkursowej są również: Maciej Cholewa (instalacja, obiekt, video), Daniel Koniusz (artysta audiowizualny), Natalia Janus-Malewska (rzeźby, obiekty, instalacje, video), Adrian Kolarczyk (absolwent intermediów), Magdalena Lazar (fotografia), Diana Lelonek (malarstwo, obiekty), Maciej Salamon oraz Jana Shostak.

Już w najbliższy czwartek jury w składzie: Madeleine Schuppli (przewodnicząca jury, dyrektorka Aargauer Kunsthaus), Dietrich Helms (emerytowany profesor Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu, redaktor wielu publikacji poświęconych Friedrichowi Vordembergemu-Gildewartowi), David Juda (właściciel Annely Juda Fine Art w Londynie), Isabelle Krieg (szwajcarska artystka mieszkająca i pracująca w Dreźnie, stypendystka Fundacji w 2001 roku), Arta Valstar-Verhoff (historyczka sztuki z Bonn, autorka najnowszego wykazu prac Vordembergego-Gildewarta) oraz Roman Zieglgänsberger (kierownik archiwum poświęconego Vordembergemu-Gildewartowi w Museum Wiesbaden), wybierze nowego stypendystę Fundacji Vordemberge-Gildewart.

 

Kurator: Delfina Jałowik

Wystawa: 29.06.2018 - 23.09.2018 MOCAK / Galeria Beta

Wernisaż: 28.06.2018 godz. 18:00

 

 

 

fot. materiały prasowe / MOCAK

 

Weronika Ptak

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ