Strona główna » Aktualności » Artykuły » Obraz + dźwięk. Sztuka współczesna na katowickim OFFie.
Pa1

Kontynuując wątek festiwalowy. Niedawno wspominaliśmy o festiwalach artystycznych organizowanych w czasie wakacji w Polsce, tym razem zwracamy uwagę na rozpoczynający się 4 sierpnia w Katowicach OFF Festival. W ramach jego trwania przewidziane są również wystawy sztuki współczesnej. Trzy dni muzycznej zabawy dopełniać będą nie tylko doznania dźwiękowe, ale także wzrokowe i wizualne, które proponują  nam Rondo Sztuki oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Intensyfikacja bodźców zewnętrznych oraz spotkanie obrazu z dźwiękiem wydaje się jednym z celów całego przedsięwzięcia.

Wystawa o tytule nawiązującym w znaczny sposób do działalności Lucy Lippard - „298 111” kuratorowana przez Sebastiana Cichockiego, a realizowana przez Muzeum Śląskie we współpracy z OFF’em, wpisuje się w tkankę górnośląskiego miasta. Cała koncepcja wystawy opiera się na relacji sztuki z przestrzenią miejską, w którą wprowadzane zostaną plakaty wykonane przez artystki, artystów oraz kolektywy międzynarodowe. Wśród nich znajdą się prace Agnieszki Polskiej, tworzącej między innymi filmy wideo, szwedzkiej artystki znanej z cykli fotograficznych - Anniki Eriksson, związanego z konceptualizmem twórcy efemerycznych akcji- Pawła Freislera czy meksykańskiego konceptualisty Mario Garcia Torresa, który w swoich działaniach sięga po różnorodne media takie jak wideo, dźwięk czy fotografia. Pojawi się także enigmatyczny duet muzyczny RSS B0YS tworzący „post-everything”. Relacja sztuki z muzyką i miastem jest więc silnie zaakcentowana. Prace artystów – głównie plakaty prezentowane są w ogólnodostępnych dla publiczności lokalizacjach między innymi w witrynach sklepowych, na parkingach, w pustostanach czy urzędach miejskich, a także przestrzeniach bardziej prywatnych jak mieszkania czy ogródki działkowe. Wszystkie te miejsca są typowymi, elementarnymi budulcami miasta, w które sztuka współczesna zostaje wprzęgnięta. Plakat, w tym wypadku jako nośnik różnego rodzaju informacji, funkcjonujący jednocześnie jako dzieło sztuki, staje się częścią miejskiego krajobrazu.

W Rondzie Sztuki sąsiadującym z modernistyczną ikoną Katowic – Spodkiem, odbędą się kolejne z planowanych wystaw, których kuratorem jest Adrian Chorębała. Jedna z nich to wystawa fotografii muzycznej „SURE SHOT”. Jej idea skupia się wokół współczesnej obrzędowości festiwali i koncertów muzycznych, które stają się nawet sposobem życia młodych osób i jak trafnie zwracają uwagę organizatorzy – współczesnymi bachanaliami. Zaprezentowane zostaną prace dwójki artystów, którzy jako bywalcy festiwali wiedzę i spostrzeżenia na ich temat czerpią z autopsji, tworząc fotografie reportażowe ukazujące ten fenomen. Fotografowie, jak mówi kurator: „dokumentują los ludzi skazanych na wieczną tułaczkę między festiwalowymi scenami. Kradną także chwile z życia artystów i łapią momenty, które później możemy zabrać ze sobą jako wspomnienie do domu. Ich zdjęcia pokazują osobny gatunek ludzi, dla których muzyka pełni rolę współczesnej religii i programową ucieczkę”. Wernisaż planowany jest na przeddzień rozpoczęcia OFF Festiwalu -3 sierpnia. Spotkanie sztuk wizualnych z muzyką także tutaj jest bardzo bliskie.

Różne są koncepcje tworzenia wystaw – wystawa jako gra, jako książka i inne. Chorębała w Rondzie Sztuki przygotuje wystawę jako lunapark o tytule „Keep it open”. Brzmi jak wyzwanie. Artyści mają zaanimować czas widza i wprzęgnąć do czegoś w rodzaju gry przygodowej. Kurator o działaniu artystów mówi: „(…)Antonina Konopelska (absolwentka Kowalni Grzegorza Kowalskiego) i Piotr Urbaniec (m.in. laureat Artystycznej Podróży Hestii 2016) w wystawie „Keep it Open” wyjdą ze swoją sztuką poza ramy galerii i zamienią otoczenie galerii i jej przestrzeń w zagadkowy lunapark, w którym dzieją się sytuacje nieoczywiste. Ich interwencje to świat na opak, pomost przerzucony między kulturą wysoką, popkulturą, a codziennością. Ich prace łączy podobne poczucie humoru i przewrotność”.

Tak więc, aby nie pozostać monotematycznym i w czasie OFF Festiwalu prócz muzyki doświadczyć także sztuki, warto wybrać się na wymienione wystawy, które współistnieją z nim w bliskiej relacji. Staną się one także świetnym pretekstem do doświadczania poprzemysłowego miasta - Katowic.


fot. materiały prasowe udostępnione przez Rondo Sztuki w Katowicach.

Weronika Ptak

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ