Strona główna » Aktualności » Artykuły » Podróż na Wschód. Rynek sztuki i domy aukcyjne w Chinach.
Jiang lai treasure fall into the world

Dotychczas przyglądaliśmy się przede wszystkim rynkowi sztuki w Polsce lub w Europie, na przykład we Włoszech. Warto jednak wspomnieć, że nie tylko europejski rynek sztuki jest tym wiodącym i nie do końca wyłącznie on kształtuje gusta kolekcjonerów na całym świecie. Kiedy pomyśli się o krajach, które wykazują największe obroty w sprzedaży dzieł sztuki, na myśl przyjdą zapewne takie państwa jak Francja, Londyn, i ewentualnie Stany Zjednoczone. Tymczasem nie jest tak do końca.  Są nimi również kraje azjatyckie, a przede wszystkim Chiny, które zostały liderem na światowym rynku sztuki w roku 2016, utrzymując tę pozycję także w roku 2017. Kraj ten na globalnym rynku sztuki osiągał wówczas  prawie 40 procent udziału. To właśnie chiński rynek wykazuje również jedne z najwyższych not w sprzedaży i zakupie dzieł sztuki, przede wszystkim zaś sztuki współczesnej i sztuki rodzimej. Sytuacja ta ma wpływ  także na twórczość tamtejszych artystów, gdyż czerpią oni coraz chętniej inspirację ze sztuki europejskiej. Co więcej, także sztuka chińska cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród miłośników sztuki w Europie, i uwaga również w samej Polsce. Zainteresowanie współczesną sztuką chińską w ciągu jeden dekady wzrosło niebotycznie. W 1996 roku, kiedy zorganizowano w Szanghaju aukcję współczesnej sztuki azjatyckiej, niewielu znalazło się wówczas zainteresowanych. Natomiast już w pierwszej dekadzie XXI wieku z kolei zainteresowanie to odnotowano na bardzo wysokim poziomie, a dokładnie na jednej z aukcji domu aukcyjnego Sothesby’s w 2006 roku. Obserwować możemy, że na znaczeniu zyskują coraz bardziej rynki sztuki krajów Azji, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Południowej.

Nie tylko sztuka  europejska cieszy się więc zainteresowaniem wśród kolekcjonerów, jest nią także sztuka dalekowschodnia, a wśród niej przede wszystkim sztuka artystów pochodzących z Chin. Chociażby w 2011 roku padł jeden z rekordów sprzedaży sztuki azjatyckiej. Sprzedano wówczas za 65 milionów dolarów obraz „An Eagle Standing On a Pine Tree” autorstwa Qi Baishi. Przy niedawnym rekordzie "Salvator Mundi" da Viniego wydaje się, że to pestka, jednak jeśli porówna się kwotę, jaką osiągnęło to dzieło z innymi wylicytowanymi cenami, które kolekcjonerzy przeznaczyli na sztukę współczesną, bezsprzecznie kwota ta będzie całkiem spora! Także dawna sztuka azjatycka nie pozostaje daleko w tyle i ciągle jeszcze cieszy się sporym zainteresowaniem.


fot. Qi Baishi, An Eagle Standing On a Pine Tree

W rankingu przygotowanym przez Forbesa Chiny znajdują się na jednym z czołowych miejsc, jeśli chodzi o ilość miliarderów. Kilka lat temu prawie 1/3 sprzedaży domu aukcyjnego Christie’s pochodziła od nabywców sztuki z Azji. W związku z tym domy aukcyjne Christie’s i Sothesby’s otworzyły swoje oddziały właśnie w Chinach.

Rynek chiński już od jakiegoś czasu jest atrakcyjny dla inwestorów. Ich zainteresowanie nim wciąż dynamicznie rośnie. Pekin, Szanghaj czy Hong Kong stały się idealną lokalizacją dla największych domów aukcyjnych, o których już wspomnieliśmy. Wzrasta też dynamicznie liczba galerii, a także rozwijają się  targi sztuki , takie jak Hong Kong Art Fair.

Jednym z kilku znanych domów aukcyjnych, który funkcjonuje na rynku chińskim jest dom aukcyjny Beijing JiuGe Auctions z siedzibą w Szanghaju, założony w 2004 roku. Ich głównym priorytetem są aukcje dziedzictwa kulturowego Azji, przede wszystkim malarstwa i kaligrafii. Innym domem aukcyjnym prosperującym w Chinach jest ChengXuan Auctions założony w 2005 roku. ChengXuan organizuje głównie aukcje, na których pojawiają się rodzima sztuka, sztuka dekoracyjna, a także monety, banknoty i znaczki, rzemiosło artystyczne, jak również kaligrafie czy malarstwo. Jednym ze starszych i pierwszych z domów aukcyjnych w Chinach jest natomiast Duo Yun Xuan Auctions, powstały w 1992 roku, zajmujący się podobnie jak poprzedni sprzedażą kaligrafii czy szeroko rozumianego chińskiego dziedzictwa kulturowego. Z kolei dom aukcyjny Sungari International Auction Co. Ltd., który założony został w 1995 roku, specjalizuje się w znacznej mierze w sztuce chińskiej. Kolejnym z chińskich domów aukcyjnych, które skupiają się na sprzedaży rodzimej sztuki i narodowego, przede wszystkim związanego z dynastią Qing, dziedzictwa oraz kaligrafii jest Xiling YinShe Auction z siedzibą w Hangzhou, który założony został 2004 roku. Co więcej na aukcjach Xiling YinShe Auction pojawiały się również wina czy złota wypalana cegła ceramiczna. Dom aukcyjny kładzie także duży nacisk na sztukę zachodnią, co miało znaczny wpływ na internacjonalizację chińskiego rynku sztuki. Natomiast w sztuce współczesnej specjalizuje się dom aukcyjny Kingsley’s założony przez fundatora Goethe Art Center - Cheng Chun-De. Głównym jego celem jest promowanie sztuki współczesnej chińskich artystów, coraz bardziej cenionej na całym świecie. Kingley’s posiada swoje oddziały między innymi w Beijing w Chinach czy Tajpej w Tajwanie.

Chińskich domów aukcyjnych jest znacznie więcej, tutaj wymienione zostały te najbardziej znane, które kształtują gusta i trendy nie tylko w samych Chinach, ale również na międzynarodowej arenie. Jak można zauważyć tamtejszy rynek sztuki kładzie nacisk przede wszystkim na promowanie sztuki rodzimej i szeroko rozumianego narodowego dziedzictwa, w głównej mierze malarstwa kaligraficznego czy ceramiki. Jednak także sztuka współczesna cieszy się na chińskich aukcjach sztuki dużym zainteresowaniem. Oczywiście kraje azjatyckie to nie tylko Chiny, jednak to właśnie one mają największy udział na rynku sztuki w Azji i w głównej mierze kształtują tamtejsze gusta, nie pozostając bez wpływu na rynek globalny. A wpływ ten jest znaczący.

 

fot. materiały prasowe: Artnet.com; Jiang Lai, Treasure Fall into the World, 2017; New Year Auction 2018, Taipei, dom aukcyjny: Kingsley.

Anna Gil

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ