Strona główna » Aktualności » Artykuły » Podsumowanie 2017: rekordy aukcyjne na polskim rynku sztuki
11 1

Rok 2017, który nazwany został rokiem awangardy i nieoficjalnie rokiem Stanisława Wyspiańskiego, już minął. Był on zaskakujący i bardzo emocjonujący. Na polskim rynku sztuki padło kilkanaście znaczących rekordów sprzedaży powyżej miliona złotych, które odbiły się dużym echem, powodując tym samym sporą sensację.  Z tego też względu  przygotowaliśmy dla Was podsumowanie wyników aukcyjnych z całego roku na polskim rynku sztuki. Na zeszłorocznych aukcjach gościła zarówno sztuka dawna, jak i współczesna czy sztuka, którą często określa się zupełnie osobną kategorią – sztuka młoda, która nierzadko powoduje ambiwalentne reakcje ze strony środowiska artystycznego. Ten rok zakończony został przez aukcję sztuki młodej zorganizowaną przez DESĘ UNICUM. Oczywiście w tyle nie pozostały aukcje sztuki współczesnej, na których wystawiono prace znanych już i cenionych artystów, takich jak Wojciech Fangor, Ryszard Winiarski  czy tych młodszych o pokolenie – Wilhelma Sasnala czy Marcina Maciejowskiego oraz sztuki dawnej, na których najczęściej pojawiały się dzieła artystów XIX i XX wiecznych, takich jak: Józef Pankiewicz, Józef Chełmoński i Julian Fałat.  Naturalnie nie również zabrakło rzemiosła, mebli czy biżuterii. Poniżej odnotujemy wspomniane rekordy.

W minionym roku najwyższą cenę sprzedaży osiągnęła praca Stanisława Wyspiańskiego, o której wspominaliśmy w jednym z grudniowych podsumowań. Rekord ten padł właśnie w ostatnim miesiącu roku. A dzieło „Macierzyństwo”  Wyspiańskiego, które DESA UNICUM wystawiła na aukcję Sztuka Dawna. XIX wiek - modernizm - międzywojnie 14 grudnia sprzedane zostało za 4 366 000 złotych. Cena młotkowa wyniosła natomiast 3 700 000.

 

 

  
fot. Stanisław Wyspiański, Macierzyństwo.

    

fot. Jan Matejko, Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego, 1861; Mojżesz Kisling, Ingrid.

Kolejnym rekordem sprzedaży okazał się obraz „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego” z 1861 roku autorstwa Jana Matejki, który pojawił się także na aukcji Sztuki Dawnej DESY UNICUM 8 czerwca. Dzieło jednego z najbardziej znanych polskich artystów, tworzących głównie sceny o tematyce historycznej, zakupiono za 3 683 000, a jego cena młotkowa wynosiła 3 600 000.

Wysoką cenę osiągnęła również praca malarza pochodzenia żydowskiego, który działał głównie w Krakowie, ucznia Józefa Pankiewicza, przyjaciela Chagalla i Modiglianiego – Mojżesza Kislinga (in. Moïse Kisling) zwanego także „ księciem Montparnasse’u”. Portret młodej kobiety na zielonych tle o tytule „Ingrid”, który artysta namalował w Paryżu w okresie międzywojnia, a dokładniej w 1932 roku uplasował się na trzecim miejscu już zeszłorocznych rekordów, osiągając cenę 3 481 000 złotych (cena młotkowa 2 950 000) . Praca Kislinga wystawiona została na Aukcji Dzieł Sztuki, która odbyła się 10 października.

fot. Józef Chełmoński, Noc księżycowa.

Kolejnym notowanym rekordem na polskim rynku sztuki był obraz „Noc księżycowa” przedstawiciela polskiego realizmu -  Józefa Chełmońskiego. Praca sprzedana została na aukcji domu aukcyjnego Agra-Art 10 grudnia  za 2 135 000 złotych (jego cena młotkowa wyniosła 1 810 000).


  fot. Józef Chełmoński, Jesień, 1875.

Inny rekord należy także do Józefa Chełmońskiego. Scena rodzajowa utrzymana w melancholijnym klimacie oraz tonacji brązów, szarości ukazująca typową polską zagrodę XIX wieczną pod tytułem „Jesień” z 1875 roku, która pojawiło się również na aukcji domu aukcyjnego Agra-art, tym razem jednak 26 marca, osiągnęła cenę 1 805 000 złotych (cena młotkowa: 1 530 000 złotych).

 

 

  fot. Henryk Hayden, Martwa natura z kartami i szachownicą; Wojciech Fangor, Chopin.

     

  fot. Magdalena Abakanowicz,FIGURY- MANEKINY CZARNE, 1972; Ferdynand Ruszyc, Gniazdo, 1908.

Kilka kolejnych rekordy padło natomiast na aukcji Dzieł Sztuki zorganizowanej przez dom aukcyjny Polswiss. I tak, za cenę 1 534 000 złotych (cena młotkowa: 1 300 000 złotych) zakupione zostało dzieło „Martwa natura z kartami i szachownicą” polskiego malarza, który wychował się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej – Henryka Haydena. Następnym rekordem było z kolei dzieło współczesnego artysty Wojciecha Fangora. Fangor pojawiał się w tym roku na aukcjach sztuki całkiem często, a kolekcjonerzy niewątpliwie dzieła artysty obdarzyli dużym zainteresowaniem. Praca artysty inspirującego takimi kierunkami jak kubizm czy abstrakcjonizm zatytułowana „Chopin” z wczesnego okresu jego twórczości, dokładniej z roku 1949, wylicytowana została na kwotę 1 534 000 złotych (cena młotkowa wyniosła 130 000 złotych). Za tę samą cenę sprzedano także kolejną pracę, która pojawiła się na aukcji Polswissu.  Jest to grupa pięciu figur o tytule „FIGURY – MANEKINY CZARNE” z 1972 roku. Kwotę 1 357 000 złotych (cena młotkowa: 1 150 000 złotych) osiągnął z kolei obraz polskiej artystki, także pochodzenia żydowskiego – Meli Muter o tytule „Bretonki / Macierzyństwo” z 1903 roku. Cenę powyżej miliona złotych, a dokładnie -  1 100 000 złotych osiągnęła również  praca „Portret Michaliny Janoszanki” z 1916 roku,  ukazująca kobietę w białej sukni na tle roślinności, namalowana przez Jacka Malczewskiego. Z kolei za równy 1 000 000 złotych zakupiono obraz Ferdynanda Ruszyca  o tytule „Gniazdo” z 1908 roku.

fot. Józef Chełmoński, Próba czwórki, 1878.

Nie zapominajmy także o marcowej aukcji domu aukcyjnego Polswiss Art. Wówczas na aukcji Dzieł Sztuki, którą zorganizowano 21 marca, cenę 1 550 000 osiągnął kolejny obraz Józefa Chełmońskiego zatytułowany „Próba czwórki” z 1878 roku.

Rekord zanotowany został także na 3. Aukcji Sztuki Nowoczesnej zorganizowanej przez Dom Aukcyjny „LIBRA”. To na niej właśnie znalazło się kolejne z dzieł Wojciecha Fangora. Praca „IS8” z 1975 roku wylicytowano za 1 100 000 złotych.

Dokonując natomiast podsumowania rankingu artystów. Na pierwszym miejscu widnieje Wojciech Fangor. A zainteresowanie jego pracami od wielu lat wzrasta.  Poniżej przedstawiamy segmenty cenowe dotyczące 2017 roku, które ukazują ilość sprzedanych oraz niesprzedanych prac Fangora. Natomiast domem aukcyjnym, który w minionym roku osiągnął najwyższe wyniki sprzedaży dzieł jest dom aukcyjny DESA UNICUM


fot. segmenty cenowe, źródło: Numarte.com

 

fot. materiały prasowe; Wojciech Fangor, IS8.

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ