Strona główna » Aktualności » Artykuły » Podsumowanie 2017: rekordy aukcyjne na polskim rynku sztuki
11 1

Rok 2017, który nazwany został rokiem awangardy i nieoficjalnie rokiem Stanisława Wyspiańskiego, już minął. Był on zaskakujący i bardzo emocjonujący. Na polskim rynku sztuki padło kilkanaście znaczących rekordów sprzedaży powyżej miliona złotych, które odbiły się dużym echem, powodując tym samym sporą sensację.  Z tego też względu  przygotowaliśmy dla Was podsumowanie wyników aukcyjnych z całego roku na polskim rynku sztuki. Na zeszłorocznych aukcjach gościła zarówno sztuka dawna, jak i współczesna czy sztuka, którą często określa się zupełnie osobną kategorią – sztuka młoda, która nierzadko powoduje ambiwalentne reakcje ze strony środowiska artystycznego. Ten rok zakończony został przez aukcję sztuki młodej zorganizowaną przez DESĘ UNICUM. Oczywiście w tyle nie pozostały aukcje sztuki współczesnej, na których wystawiono prace znanych już i cenionych artystów, takich jak Wojciech Fangor, Ryszard Winiarski  czy tych młodszych o pokolenie – Wilhelma Sasnala czy Marcina Maciejowskiego oraz sztuki dawnej, na których najczęściej pojawiały się dzieła artystów XIX i XX wiecznych, takich jak: Józef Pankiewicz, Józef Chełmoński i Julian Fałat.  Naturalnie nie również zabrakło rzemiosła, mebli czy biżuterii. Poniżej odnotujemy wspomniane rekordy.

W minionym roku najwyższą cenę sprzedaży osiągnęła praca Stanisława Wyspiańskiego, o której wspominaliśmy w jednym z grudniowych podsumowań. Rekord ten padł właśnie w ostatnim miesiącu roku. A dzieło „Macierzyństwo”  Wyspiańskiego, które DESA UNICUM wystawiła na aukcję Sztuka Dawna. XIX wiek - modernizm - międzywojnie 14 grudnia sprzedane zostało za 4 366 000 złotych. Cena młotkowa wyniosła natomiast 3 700 000.

 

 

  
fot. Stanisław Wyspiański, Macierzyństwo. / DESA UNICUM

    

fot. Jan Matejko, Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego, 1861; / DESA UNICUM. Mojżesz Kisling, Ingrid. / POLSWISS ART

Kolejnym rekordem sprzedaży okazał się obraz „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego” z 1861 roku autorstwa Jana Matejki, który pojawił się także na aukcji Sztuki Dawnej DESY UNICUM 8 czerwca. Dzieło jednego z najbardziej znanych polskich artystów, tworzących głównie sceny o tematyce historycznej, zakupiono za 3 683 000, a jego cena młotkowa wynosiła 3 600 000.

Wysoką cenę osiągnęła również praca malarza pochodzenia żydowskiego, który działał głównie w Krakowie, ucznia Józefa Pankiewicza, przyjaciela Chagalla i Modiglianiego – Mojżesza Kislinga (in. Moïse Kisling) zwanego także „ księciem Montparnasse’u”. Portret młodej kobiety na zielonych tle o tytule „Ingrid”, który artysta namalował w Paryżu w okresie międzywojnia, a dokładniej w 1932 roku uplasował się na trzecim miejscu już zeszłorocznych rekordów, osiągając cenę 3 481 000 złotych (cena młotkowa 2 950 000) . Praca Kislinga wystawiona została na Aukcji Dzieł Sztuki, która odbyła się 10 października.

fot. Józef Chełmoński, Noc księżycowa. / AGRA ART

Kolejnym notowanym rekordem na polskim rynku sztuki był obraz „Noc księżycowa” przedstawiciela polskiego realizmu -  Józefa Chełmońskiego. Praca sprzedana została na aukcji domu aukcyjnego Agra-Art 10 grudnia  za 2 135 000 złotych (jego cena młotkowa wyniosła 1 810 000).


  fot. Józef Chełmoński, Jesień, 1875. / AGRA ART

Inny rekord należy także do Józefa Chełmońskiego. Scena rodzajowa utrzymana w melancholijnym klimacie oraz tonacji brązów, szarości ukazująca typową polską zagrodę XIX wieczną pod tytułem „Jesień” z 1875 roku, która pojawiło się również na aukcji domu aukcyjnego Agra-art, tym razem jednak 26 marca, osiągnęła cenę 1 805 000 złotych (cena młotkowa: 1 530 000 złotych).

 

 

  fot. Henryk Hayden, Martwa natura z kartami i szachownicą; Wojciech Fangor, Chopin. / POLSWISS ART

     

  fot. Magdalena Abakanowicz,FIGURY- MANEKINY CZARNE, 1972; Ferdynand Ruszyc, Gniazdo, 1908.

Kilka kolejnych rekordy padło natomiast na aukcji Dzieł Sztuki zorganizowanej przez dom aukcyjny Polswiss. I tak, za cenę 1 534 000 złotych (cena młotkowa: 1 300 000 złotych) zakupione zostało dzieło „Martwa natura z kartami i szachownicą” polskiego malarza, który wychował się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej – Henryka Haydena. Następnym rekordem było z kolei dzieło współczesnego artysty Wojciecha Fangora. Fangor pojawiał się w tym roku na aukcjach sztuki całkiem często, a kolekcjonerzy niewątpliwie dzieła artysty obdarzyli dużym zainteresowaniem. Praca artysty inspirującego takimi kierunkami jak kubizm czy abstrakcjonizm zatytułowana „Chopin” z wczesnego okresu jego twórczości, dokładniej z roku 1949, wylicytowana została na kwotę 1 534 000 złotych (cena młotkowa wyniosła 130 000 złotych). Za tę samą cenę sprzedano także kolejną pracę, która pojawiła się na aukcji Polswissu.  Jest to grupa pięciu figur o tytule „FIGURY – MANEKINY CZARNE” z 1972 roku. Kwotę 1 357 000 złotych (cena młotkowa: 1 150 000 złotych) osiągnął z kolei obraz polskiej artystki, także pochodzenia żydowskiego – Meli Muter o tytule „Bretonki / Macierzyństwo” z 1903 roku. Cenę powyżej miliona złotych, a dokładnie -  1 100 000 złotych osiągnęła również  praca „Portret Michaliny Janoszanki” z 1916 roku,  ukazująca kobietę w białej sukni na tle roślinności, namalowana przez Jacka Malczewskiego. Z kolei za równy 1 000 000 złotych zakupiono obraz Ferdynanda Ruszyca  o tytule „Gniazdo” z 1908 roku.

fot. Józef Chełmoński, Próba czwórki, 1878. / POLSWISS ART

Nie zapominajmy także o marcowej aukcji domu aukcyjnego Polswiss Art. Wówczas na aukcji Dzieł Sztuki, którą zorganizowano 21 marca, cenę 1 550 000 osiągnął kolejny obraz Józefa Chełmońskiego zatytułowany „Próba czwórki” z 1878 roku.

Rekord zanotowany został także na 3. Aukcji Sztuki Nowoczesnej zorganizowanej przez Dom Aukcyjny „LIBRA”. To na niej właśnie znalazło się kolejne z dzieł Wojciecha Fangora. Praca „IS8” z 1975 roku wylicytowano za 1 100 000 złotych.

Dokonując natomiast podsumowania rankingu artystów. Na pierwszym miejscu widnieje Wojciech Fangor. A zainteresowanie jego pracami od wielu lat wzrasta.  Poniżej przedstawiamy segmenty cenowe dotyczące 2017 roku, które ukazują ilość sprzedanych oraz niesprzedanych prac Fangora. Natomiast domem aukcyjnym, który w minionym roku osiągnął najwyższe wyniki sprzedaży dzieł jest dom aukcyjny DESA UNICUM


fot. segmenty cenowe, źródło: Numarte.com

 

fot. materiały prasowe; Wojciech Fangor, IS8. / Dom Aukcyjny LIBRA

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ