Strona główna » Aktualności » Artykuły » Recenzja książki „Art Branding” Igora Gałązkiewicza
Img 0090

W grudniu ubiegłego roku światło dzienne ujrzała intrygująca publikacja, która splata ze sobą świat sztuk i marketingu, mowa oczywiście o książce „Art Branding” Igora Gałązkiewicza. To pierwsza książka polskiego autora poruszająca ten problem przenikania się świata sztuki i marketingu. Jej większa część koncentruje się wokół wątku wykorzystywania wartości wypracowanych na gruncie świata sztuki do budowania strategii wizerunkowych i reklamowych marek, co czyni „Art Branding” przydatnym zwłaszcza dla specjalistów z zakresu marketingu. Istotne, że autor nie ogranicza się do perspektywy ekonomicznej, ale wykorzystuje swą wiedzę i doświadczenie z obu dziedzin. Opisuje i poddaje analizie także procesy adaptowania mechanizmów rynkowych do budowania wizerunków wykorzystywanych przez artystów sztuk wizualnych. 

Publikacja została podzielona na trzy rozdziały, w których Gałązkiewicz opisuje kolejno strategie marketingowe marek wykorzystywane podczas targów sztuki i designu, zjawisko budowania wizerunku w oparciu o ideę muzeum oraz przykłady tworzenia artystycznych kreacji na potrzeby wielkich przedsiębiorstw. W rzeczywistości autor zbudował obszerny katalog, w którym wymienia i analizuje całe spektrum przypadków konkretnych strategii i polityk wielkich brandów, które posługują się środkami bardziej lub mniej, ale bezpośrednio zapożyczonymi z działań artystycznych oraz mechanizmów funkcjonowania art worldu. Rzetelność w gromadzeniu przykładów z branży jest niewątpliwym atutem tej pozycji – jest to pionierska próba stworzenia wyjątkowego katalogu, który z całą pewnością będzie punktem odniesienia dla kolejnych badaczy i praktyków art brandingu. Mimo że autor pomija kilka ikonicznych realizacji wynikających ze współpracy wielkich marek ze światem artystycznym, jak na przykład kultowy butik Prady w Marfie (Michael Elmgreen, Ingar Dragset, 2005), można się spodziewać, że tego rodzaju katalogi będą stale uzupełniane i rozbudowywane w przyszłości.

Szkoda, że autor ukazuje czytelnikowi problem potraktowany wybiórczo — wszystkie opisywane przez Gałązkiewicza marki zaliczają się do segmentu luksusowych. Oczywiście, zupełnie naturalnym jest, że to właśnie ten najbardziej prestiżowy wycinek rynku najczęściej korzysta z zapożyczeń ze świata artystycznego, aby poprzez odwołanie się do specyficznej mitologii świata sztuki, wykreować aurę luksusu i unikalności. Niewątpliwie jednak poszerzenie katalogu prezentowanych strategii brandingowych byłoby pełniejsze, gdyby zostało uzupełnione o przykłady marek niekojarzonych tradycyjnie z dobrami luksusowymi. Tym bardziej że świat sztuki i ekskluzywnych marek, już od wielu dekad są ze sobą powszechnie kojarzone – funkcjonują w obrębie jednego „krwioobiegu” i operują zestawem podobnych narzędzi. W tym świetle wyjście poza ten zamknięty układ mogłoby nie tylko stać się okazją do prezentacji świeżych strategii, ale także zarysować nową perspektywę do refleksji na temat bieżącego stanu art brandingu i przemian dokonujących się w jego ramach. Zresztą to właśnie warstwa merytoryczna jest najsłabszym punktem książki. W kilku miejscach autor stara się nakreślić szerszy obraz opisywanego zjawiska, jednak rozważania te są fragmentaryczne i powielają utarte klisze myślowe. Brak tutaj próby dotarcia do fundamentalnych mechanizmów decydujących o zaistnieniu i ewolucji w zakresie art brandingu.

Niemniej jednak „Art Branding” jest bardzo interesującą — w gruncie rzeczy udaną — próbą zebrania obszernego katalogu obejmującego rozmaite strategie kreowania wizerunku na styku wielkich marek i świata sztuki. Z tej perspektywy będzie to niezwykle przydatne narzędzie dla wszystkich osób, zawodowo zarządzającymi wizerunkiem marki lub marketingiem sztuki. Mimo pewnych niedociągnięć, książka Gałązkiewicza jest pionierską i wartą uwagi publikacją, która – mam nadzieję – da początek szerszemu zainteresowaniu i badaniom zjawiska.

 

Igor Gałązkiewicz

"Art branding"

wydawnictwo: Słowa i Myśli

wymiary: 176 x 250 mm

oprawa: miękka ze skrzydełkami

liczba stron: 232

ISBN:978-83-63566-75-3

Sara Kiedroń

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ