Strona główna » Aktualności » Artykuły » Szkło & Ceramika / TOP 5 książek o designie polskim
Img 3620

Od dłuższego czasu możemy obserwować coraz większe zainteresowanie wzornictwem lat 50. 60. i 70. XX wieku. Szczególnie wydarzenia zeszłego roku, a mianowicie publikacja książki Beaty Bochińskiej oraz aukcja jej kolekcji w DESA Unicum, sprawiły, że w całej Polsce rozszalała się moda na pamiątki z czasów PRL. Dla przykładu, aby podkreślić powagę sytuacji, należy wspomnieć o Hotelu Cracovia, gdzie w zeszłym tygodniu otwarto wystawę nawiązującą do omawianego okresu oraz o Galerii Wzornictwa Polskiego, która już niebawem, a dokładnie 12 grudnia będzie mieć swoją inaugurację. Dopełniając obrazu sytuacji rynkowej polecam również poświęcić chwilę uwagi katalogowi aukcyjnemu Pragalerii, gdzie wczoraj odbyła się już czwarta z kolei aukcja designu.

Swoją przygodę z designem czasu odwilży i okresu późniejszego najłatwiej rozpocząć jest z mniejszymi obiektami jak szkło czy ceramika. Natomiast, jeśli chodzi o przedmioty designerskie większych gabarytów, fotel 366 Józefa Chierowskiego, to oczywiście, piękny nabytek, jednak nie każdy początkujący, a nawet doświadczony kolekcjoner dysponuje przestrzenią dla kolekcji mebli. Natomiast wazony, serwisy i figurki to zupełnie inna historia. Obiekty, o których mowa można nabyć niemal wszędzie, od pchlego targu do zamkniętych grup na Facebooku. W takiej sytuacji rodzi się jednak pytanie, skąd czerpać wiedzę? Jeśli nie kupujemy na aukcji designu w domu aukcyjnym, który potwierdza autentyczność to gdzie sprawdzić, czy obiekt w rzeczywistości jest autentyczny?

Literatury niestety nie jest za wiele, a nie każda pozycja rzeczowo czy też wyczerpująco podchodzi do tematu. Jeśli wazon Horbowego, czy serwis Ćmielowski budzi podejrzenia, gdzie sięgnąć, by je rozwiać? Być może poniższe pozycje nie odpowiedzą na każde pytanie, ale na pewno ułatwią wejście w różnorodny świat polskiego designu, zwłaszcza szkła i ceramiki:

 

 

 

 

Współczesne polskie szkło i ceramika / Paweł Banaś

    

 

Jest to zdecydowanie pozycja podstawowa i obowiązkowa. Wydana w 1990 roku przez wydawnictwo ARKADY publikacja Pawła Banasia jest przekrojową prezentacją polskiego szkła i ceramiki czasu odwilży w formie bogato ilustrowanego albumu. Oprócz merytorycznego tekstu autorstwa jednego z najważniejszych nazwisk podejmujących “szklane tematy” ogromnym atutem książki są fotografie, których na próżno szukać w innych papierowych wydaniach, czy też samym Internecie. Niestety “Współczesne polskie szkło i ceramika” jest już prawdziwym białym krukiem i co za tym idzie, jest słabo dostępna. Jednak zdecydowanie warto poświęcić czas by album ten zdobyć.

 

 

Polski New Look / Barbara Banaś

 

Książka ta zachwyca nie tylko miłośników ceramiki, ale każdego, kto weźmie ją w dłoń. Jest to idealnie wyważona publikacja, w której część albumowa jest równie istotna, co zawarty w niej przekaz merytoryczny. Książka początek swój wzięła w pracy doktorskiej Barbary Banaś (którą również polecam bardziej dociekliwym), a wydana została w roku 2011 - niestety obecnie nakład jest już wyczerpany. Sięgając po “Polski New Look” na wstępie możemy poznać jego genezę i historię oraz sprawdzić jak wyglądał on na tle projektów zagranicznych. Jednak to, co dla początkującego kolekcjonera ma największą wartość jest część poświęcona polskim zakładom. Każda fabryka ceramiki została przedstawiona pod kątem historycznym, z naciskiem na przypisanie współpracujących z nią, w danych latach projektantów oraz przedstawienie produkowanych wówczas wzorów. Prawdziwą gratką jest część ilustracyjna, która oprócz pięknych fotografii zawiera rzetelne informacje na temat danego obiektu: każdy z nich został opisany nazwą, datą produkcji, projektantem, wymiarami oraz techniką.

 

 

Zbigniew Horbowy / Barbara Banaś

 

Niemalże każdy początkujący miłośnik szkła poznaje w pierwszej kolejności właśnie nazwisko Zbigniewa Horbowy. Przedstawiana publikacja jest katalogiem towarzyszącym cyklowi wystaw “ Cztery P - Polskie projekty, polscy projektanci” stworzonych przez Muzeum Miasta Gdyni oraz ekspozycji otwierającej ten cykl w 2014 roku - wystawie twórczości Zbigniewa Horbowy. W części tekstowej Barbara Banaś, kuratorka wystawy, przybliża sylwetkę projektanta oraz jego twórczość, by na późniejszych stronach finalnie oddać mu głos w formie krótkiego wywiadu. Lwia część publikacji to przepiękne fotografie szklanych obiektów, a całość zwieńczona jest krótkim indeksem prac. Każdy z prezentowanych na wystawie obiektów opatrzony został zdjęciem w miniaturze oraz opisem zawierającym nazwę projektu, technikę oraz miejsce, w którym powstał, w tym wypadku daną hutę szkła.

 

 

Fantastyczna ceramika użytkowa: włocławskie fajanse z lat 1953-1965 w kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku / Piotr Nowakowski

 

Każdy kolekcjoner ceni szczególnie wszelkie opracowania katalogujące obiekty. Powód oczywiście jest niezmiernie prosty - ułatwiają one ich identyfikację. Taką właśnie publikacją jest “Fantastyczna ceramika użytkowa” wydana przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, która przedstawia kolekcje fajansów z lat 1953 - 1965. Oczywiście we wstępie można znaleźć informacje na temat Włocławskiej Fabryki Fajansu oraz sylwetki projektantów z nią związanych, jednak późniejsze strony mają już stricte charakter katalogowy. Każdy obiekt ma przypisany swój numer, nazwę, fabryczny numer wzoru, projektanta, rok, wymiary i opis. Wprost zachwycająca jest dokładność informacji, z których można co do dnia dowiedzieć się, kiedy projekt został zatwierdzony, a przez to przyjęty do produkcji. Jeżeli jednak opisy te nie byłyby dla kogoś satysfakcjonujące, to osobiście może zapoznać się z kolekcją Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

 

Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych STEATYT w Katowicach / Barbara Banaś

 

Nazwisko Barbary Banaś zapewne zna każdy miłośnik porcelany i szkła. Steatyt to jedna z najnowszych publikacji z kręgu ceramiki autorstwa tej szanowanej specjalistki. Pozycja ta wyjątkowo wyróżnia się na tle literatury przedmiotu, ponieważ w sposób kompleksowy zajmuje się wyłącznie tematem Wytwórni Wyrobów Ceramicznych. Na wstępie znajdziemy informacje dotyczące historii działalności oraz zmian sygnatur firmowych. Następnie czeka na nas dosyć obszerny fragment traktujący o działaniach Zygmunta Buksowicza, założyciela wytwórni, a później wyczerpujący opis stylistyki wyrobów. W części ilustracyjnej pojawiają się zdjęcia z zaaranżowanymi obiektami. Wisienką na torcie są zgromadzone zdjęcia archiwalne oraz wspomnienia byłych pracownic wytwórni. Na ostatnich stronach publikacji znajdziemy katalog wyrobów firmy "Steatyt", który prezentuje zawartość dwóch albumów fotograficznych będących katalogami ofertowymi wytwórni w latach 1956 - 1966.

 

 

fot. Weronika Ptak

Weronika Ptak

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ