Strona główna » Aktualności » Artykuły » W tym chaosie jest metoda-Prahbakar Pachpute i Rupali Patil
Bunkier

Przedstawienie teraźniejszości? Wizja przyszłości? Destrukcyjna siła człowieka? To jedne z nielicznych pytań, które mogą zostać zadane podczas oglądania wystawy „Zwiastunki chaosu”, prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej – Bunkier Sztuki w Krakowie, której autorami są Prahbakar Pachpute i Rupali Patil. Artyści zwracają uwagę na związki ludzi z przyrodą oraz ich wpływ na kondycję środowiska, w którym żyją. W sposób prosty, ale trafny zaznaczają istotę przemian w dzisiejszym świecie, w centrum uwagi stawiając człowieka oraz jego siłę budowania i destrukcji. Atutem ekspozycji jest niewielka ilość obiektów, która pozwala na klarowny przekaz.

Twórcy wystawy „Zwiastunki chaosu” za punkt wyjścia stawiają zawód górnika oraz miejsce jego pracy. W pierwszej części ekspozycji w niszach wydrążonych w ścianie umieszczają rzeźby będące symbolami pracy w kopalni. Wszystko spowija mrok, a jedynym źródłem światła stają się miejsca, gdzie rozmieszczone są symbole górnictwa. W dalszej części sali powierzchnię jednej ze ścian zajmuje olbrzymi rysunek, przedstawiający pracę w kopalni
oraz kobiety i mężczyzn, zasypujących świat znajdujący się w dole. Spod ziemi wystają fragmenty domów, ale również przysypanych ludzi, ginących pod ciężarem kamieni. Patrząc na obraz, można zadać sobie pytania o techniki pracy w kopalni, stosunki społeczne, miejsce kobiet w przemyśle górniczym, ale także zwrócić uwagę na destrukcyjną siłę człowieka i jego zdolność do niszczenia otaczającego go świata. Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie: czy droga wybrana przez ludzi jest słuszna, jeżeli sami stają się jej ofiarą? Artyści skontrastowali
obraz przedstawiający kopalnię z kilkoma dziełami ukazującymi świat po przeobrażeniach. Dominującymi rzeczami są na nich symbole środowiska niszczonego przez przemysł: kominy i sieci rurociągów spowitych dymem.

W sali obok umieszczone zostało kilka kolejnych obrazów, z których jeden przypomina „Ostatnią Wieczerzę” Leonarda da Vinci, gdzie Chrystus i Apostołowie zostali zastąpieni przez maszyny. Na przeciwnej ścianie widnieją obiekty umieszczone pod kloszami, z których unoszą się kłęby szarego dymu. Wszystko to sprawia wrażenie, jakby artyści ukazywali wizję przyszłości, za punkt odniesienia stawiając artefakty, które ulegają przeobrażeniu.
Wystawa „Zwiastunki chaosu” jest skonstruowana w sposób prosty, ale przemyślany. Próżno doszukiwać się na niej obiektów, mogących zaburzyć odbiór. Można powiedzieć, że w ogóle brak na niej przedmiotów, które wypełniałyby przestrzeń galerii. Wbrew pozorom uwypukla to sens oraz przekaz wystawy, umożliwiając skupienie się na tym, co ważne dla artystów. Taki zabieg ma jeszcze jedną zaletę: pozwala na wielość i wolność interpretacji.

Wystawa w dobry sposób wykorzystuje również przestrzeń galerii, zgrabnie wpasowując w nią obiekty. Przykładem może być umieszczenie rzeczy symbolizujących zawód górnika, które znajdują się w części sali, do której nie dochodzi światło dzienne. Dzięki temu odbiorca ma wrażenie, że sam znajduje się pod ziemią. Cała przestrzeń skonstruowana jest w sposób logiczny. Opowiada historię sięgającą do korzeni kultur – w tym przypadku do przemysłu górniczego, poprzez przeobrażenia dokonujące się we współczesnym świecie, aż do wizji przyszłości. Wszystkie elementy ułożone są w przejrzystą narrację, przez którą prowadzony jest odbiorca. Nie czujemy się zagubieni w pustej przestrzeni. Intuicyjnie wybieramy właściwą drogę. A może to twórcy wystawy tak dobrze nas przez nią prowadzą? Artyści nie narzucają interpretacji ekspozycji. Pozwalają odbiorcom na samodzielne snucie wniosków, m.in. dzięki prostocie obrazów. Do każdego z nich odbiorca sam dopisuje konteksty. Jedna myśl uwalnia kolejną, kolejną i kolejną... To od nas samych zależy, w jaki sposób zostanie odczytane dzieło. W wystawie „Zwiastunki chaosu” to nie sztuka gra główną rolę, ale to, co kryje się za danym obrazem lub rzeźbą. Dzieła nie są skomplikowane artystycznie, ale posiadają w sobie znacznie cenniejszą wartość: opowieść – historię ukrytą za farbą, którą odbiorca sam może, a nawet musi kreować. Do tego zmuszają nas Prahbakar Pachpute i Rupali Patil. Dają nam rysunek, oczekując, że uzupełnimy go o nasze przemyślenia.

„Zwiastunki chaosu” to wystawa zasługująca na jej odwiedzenie. Każdy, kto pragnie przez chwilę zastanowić się nad wpływem człowieka na otaczający go świat oraz pomyśleć, jak może wyglądać on w przyszłości, powinien udać się do Galerii Sztuki Współczesnej – Bunkier Sztuki. Prahbakar Pachpute oraz Rupali Patil zabiorą nas w podróż, która na pewno zostanie nam w pamięci.

 

 

"Zwiastunki chaosu" Prahbakar Pachpute i Rupali Pati

czas trwania wystawy : 28.01-18.06.2017

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

 

 

fot. "Zwiastunki chaosu" Prahbakar Pachpute i Rupali Pati, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, fot. Studio FilmLOVE

Anna Sarna

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ