Strona główna » Aktualności » Artykuły » Wędrujący Tablet – Polska Grafika Cyfrowa, Corel i Wacom
Numarte

Wędrujący Tablet – Polska Grafika Cyfrowa, Corel i Wacom zapraszają do udziału w projekcie

Polska Grafika Cyfrowa, Corel i Wacom wystartowały z nową inicjatywą – Wędrujący Tablet. Akcja ma na celu promocję rozwiązań oferowanych przez wyżej wspomniane firmy i aktywizację środowiska polskich artystów cyfrowych. Jak dokładnie wyglądają założenia projektu?

Wszystko zaczęło się od firmy Corel, która postanowiła pokazać, że program Corel Painter może być nie tylko doskonałą alternatywą, ale również uzupełnieniem warsztatu pracy dla grafików cyfrowych. Powstał więc pomysł, by zachęcić część artystów związanych z Polską Grafiką Cyfrową do wypróbowania tego rozwiązania w praktyce. Do akcji włączyła się firma Wacom, która postanowiła udostępnić artystom nowoczesny tablet graficzny Wacom Mobile Studio Pro.

Sam Corel Painter to zaawansowane narzędzie, które powstało przede wszystkim z myślą o artystach. Program ceniony jest między innymi za innowacyjne narzędzia Natural-Media i doskonałe pędzle RealBristle, które zapewniają ruch wirtualnego pędzla imitujący ruchy na prawdziwym płótnie. Przy pracy z tabletami firmy Wacom malarz ma pełną kontrolę nad kreską, kryciem, intensywnością koloru, cieniowaniem, a nawet kątem nachylenia narzędzia. Na szczególną uwagę zasługują tutaj akwarele i farby olejne. Artysta ma ogromne możliwości kontroli farb poprzez nakładanie rozpuszczalnika na podłoże lub miejscowe wysuszanie farb.

Zasady akcji są dość proste. Każdy z biorących udział w projekcie grafików otrzymuje na dwa tygodnie wspomniany tablet i program Corel Painter. W tym czasie może tworzyć do woli, korzystając z wypożyczonych narzędzi, pod warunkiem, że udokumentuje swoją pracę i podzieli się jej wynikami. Akcja potrwa do kwietnia 2018 roku. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie w Warszawskiej Pragalerii.

Organizatorzy wybiorą też najlepszą pracę powstałą w trakcie trwania projektu. Zwycięzca otrzyma od nich wspomniany już tablet Wacom Mobile Studio Pro, wraz z oprogramowaniem Corel Painter.

Mikołaj Konopacki dodaje, że akcja nie zamyka się na twórców związanych z PGC i zaprasza do udziału wszystkich zainteresowanych, którzy są w jakiś sposób związani ze światem grafiki cyfrowej. Projekt Wędrujący Tablet ma nie tylko zachęcić uznanych artystów do wyjścia z tzw. „strefy komfortu”, którą jest codzienna praca w programie Adobe Photoshop, ale również zaktywizować środowisko grafików niezwiązanych dotąd z PGC.

Do tej pory w projekcie wzięli udział między innymi Marcin Fogler i Iga Oliwiak oraz Anna Pakuła. Następni w kolejce są między innymi Artur Sadło i Mariusz Kozik. Organizatorzy planują, że do kwietnia uda się przekazać tablet około 20 artystom.

Na temat projektu zgodzili się wypowiedzieć Marcin Fogler i Iga Oliwiak, którzy wzięli w nim udział jako pierwsi:

Marcin Fogler

Bardzo fajna inicjatywa. Świetny zabieg promujący zarówno Wacom Mobile, Corel Paintera, jak i concept artystów młodego pokolenia. Przedsięwzięcie było dla mnie nie lada wyzwaniem, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z programem Corela. Pierwsze szkice wyszły troszkę koślawo, ale po pary dniach nabrałem wprawy. Jeśli chodzi o tablet i prace z rysikiem to niemalże same plusy.

Iga Oliwiak

Projekt Wędrujący Tablet to świetna okazja, żeby wypróbować najnowszy sprzęt Wacoma, ale też i program Corel Painter. Żałuję, że nie dostałam tabletu w bardziej dogodnym czasie (np. podczas urlopu), ale zdążyłam się przekonać, że na Wacomie pracuje się bardzo wygodnie. Nieco więcej czasu potrzebowałam, by przyzwyczaić się do Corela, widać jednak, że program ma bardzo duże możliwości, szczególnie jeśli chodzi o odwzorowanie tradycyjnych farb i pociągnięć pędzla.

 

Na zdjęciu: grafika autorstwa Artura Sadłosa.

Marceli Szpak

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ