Strona główna » Aktualności » Artykuły » Wydarzenia, o których warto pamiętać - 20.02 - 26.02
Nieustalone%20po%c5%82o%c5%bcenie

W nadchodzącym tygodniu będziemy mieli okazję zobaczyć wiele interesujących wystaw. Już w poniedziałek odbędą się dwa wernisaże - ,,Młoda krew” Joanny Cisek w Galerii Opus w Łodzi oraz ,,The Sensibility of Structure” w Austriackim Domu Kultury w Warszawie. W środę natomiast w Domu Aukcyjnym REMPEX podczas 238 Aukcji Dzieł Sztuki i Antyków pod młotek pójdzie m.in. gwasz Zofii Stryjeńskiej ,,SWATY”. Z kolei w piątek Galeria Szara w Krakowie otwiera wystawę Szymona Szewczyka ,,Nieustalone położenie”, na której znajdziemy formy na skraju geografii i scenografii do filmu fantasy. Pozostając w temacie Krakowa w sobotę w Galerii Zderzak odbędzie się wernisaż wystawy Łukasza Stokłosy ,,Misfits”, opowiadającej o ludziach niepogodzonych z normami moralnymi narzucanymi przez społeczeństwo.

 

poniedziałek/ 20.02

Wystawa Joanny Cisek ,,Młoda krew” w Galerii Opus w Łodzi

"Młoda krew" - wystawa malarstwa Joanny Cisek, laureatki Galerii Opus w ubiegłorocznym XXXIII Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie jest studentką IV roku Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale Grafiki i Malarstwa. Zajmuje się malarstwem, grafiką artystyczną i projektowaniem. Uczestniczyła licznych wystaw zbiorowych oraz projektów artystycznych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w o godzinie 19:00 w Galerii OPUS - Film w Łodzi (ul. Łąkowa 29).

 

Wystawa ,,The Sensibility of Structure” w Austriackim Domu Kultury w Warszawie

Wystawa jest artystycznym spotkaniem Sofii Goscinski z Wiednia i Olgi Micińskiej z Warszawy. Obie krytycznie podchodzą do współczesnej estetyki reklamy i designu, chcąc powrócić do warsztatu jako wartości. Sofia Goscinski to przede wszystkim rzeźbiarka pracująca także z grafiką, tekstem, wideo i fotografiami. Olga Micińska tworzy przede wszystkim w drewnie, a w jej rzeźbie bardzo ważny jest proces pracy ręcznej. – Z prawdy materiałowej wynika wartość dodana – mistycyzm – mówi kuratorka Victoria Dejaco. 

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 18 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 7/9).

 

wtorek/ 21.02

Kino w Bombie: Pasolini - ,,Solo, czyki 120 dni Sodomy”

Centrum Filmowe Kraków i Bomba Na Placu zapraszają na pokaz filmu Salò, czyli 120 dni Sodomy, który zakończy przegląd filmów Piera Paolo Pasoliniego. Przed filmem krótki wstęp wygłosi historyk sztuki i wykładowca akademicki Piotr Zdybał. Pier Paolo Pasolini był jedną z najbardziej wyrazistych postaci zachodniej kultury drugiej połowy XX w. Bezkompromisowy i genialny reżyser tworzył dzieła kontrowersyjne, krytyczne, zawsze wybitne. Sam konsekwentnie utrzymywał, że przede wszystkim jest poetą. W perspektywie filmowej z całą pewnością był twórcą kina poetyckiego - nie zawsze łatwego w odbiorze, budzącego zachwyt i nienawiść. „Salo…” to ostatni film w bogatym dorobku Pasoliniego, który swoją premierę miał 3 tygodnie po tragicznej śmierci reżysera.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 20 w Bombie na Placu w Krakowie (Plac Szczepański 2/1).

 

środa/ 22.02

238 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków w Domu Aukcyjnym REMPEX w Warszawie

Licytacji zostanie poddanych ponad 200 dzieł sztuki i antyków z różnych dziedzin artystycznych. Wśród obiektów znajdą się m.in. rzeźby, szło, porcelana, platery i srebra, meble oraz oczywiście malarstwo. Pojawią się również wielkie polskie nazwiska, jak Mehoffer, Chełmiński, Weiss oraz Grotkowski. Pod młotek pójdzie gwasz Zofii Stryjeńskiej ,,SWATY”, którego cena wywoławcza wynosi 15 000 zł. Warto też zwrócić uwagę na niezwykłe ,,Putta wśród krzewów różanych” - akwarelę autorstwa Heinricha Leflera, którą można nabyć już od 1 800 zł.

Wśród mebli na aukcji znajdą się między innymi krzesła z orzechowego drewna, stolik Art Deco i sekretera biedermeierowska.

Aukcja odbędzie się w środę 22 lutego o godzinie 18 w Domu Aukcyjnym REMPEX w Warszawie (ul. Karowa 31). 

 

czwartek/ 23.02

Wystawa Jarosława Flicińskiego ,,Północ nie jest Południem” w Zbiorowni Sztuki w Gdańsku

Wystawa Jarosława Flicińskiego "North isn't South / Północ nie jest Południem" jest pierwszą publiczną prezentacją prac video powstałych w latach 1992-2002. Pokaz prac w historycznym budynku gdańskiej Wielkiej Zbrojowni jest szczególną sytuacją dla artysty, który ukończył studia na Wydziale Malarstwa PWSSP (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) w 1991 roku. Czterokanałowej projekcji video towarzyszy występ amerykańskiego performera Williama Fussella, który ewokuje stan umysłu Flicińskiego, będąc sceniczną projekcją stanu, w którym Gdynia nie jest Marfą, a noc dniem.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 18 w Zbiorowni Sztuki w Gdańsku (Targ Węglowy 6). 

 

Wystawa Ewy Wiktor ,,Odbicia” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie

Ewa Wiktor ukończyła ASP we Wrocławiu na kierunku Malarstwo. Od 2013 roku jest również studentką psychologii, której to studia wywarły duży wpływ na twórczość artystki. Głównym tematem prac Ewy jest człowiek, jego emocje, temperament, natura.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 23 lutego o godzinie 18:00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (Al. Najwyższej Marii Panny 64).

 

Wystawa Urszuli Tarasiewicz ,,Ogrodowa/ Garden Street” w Andel’s Hotel w Krakowie

Najnowszy projekt „Ogrodowa/Garden Street” Urszuli Tarasiewicz, fotografki dokumentalistki, żyjącej na co dzień w Łodzi, nie ogranicza się do prostej narracji o mieście. To przede wszystkim alegoryczna opowieść o świecie i jego przemijalności, budowaniu domu i nieuniknionych zmianach w jego funkcjonowaniu. 

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 19:00 w Andel's Hotel w Krakowie (ul. Pawia 3).

 

Wystawa Daniela Pielucha ,,Nadrealizm polski” w Miejskiej Galerii Sztuki Częstochowie

Wystawa ma charakter retrospektywy - zostaną pokazane obrazy od lat 80-tych do czasu obecnego. Rarytasem ekspozycyjnym będzie szkicownik zaprezentowany w formie multimedialnej, który towarzyszył młodemu wówczas artyście podczas jego studiów. Jego prace są nadrealistycznymi wizjami, ale są przy tym także osobistymi komentarzami do polskiej rzeczywistości.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 18:00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (Al. Najwyższej Marii Panny 64).

 

ART OUTLET: Sztuka Dawna w Domu Aukcyjnym Desa UNICUM w Warszawie

Licytacji zostaną poddane dzieła uznanych artystów, których ceny wywoławcze zaczynają się już od 1000 zł. To idealna okazja dla osób zainteresowanych twórczością wybitnych polskich twórców ze względu na atrakcyjność rynkowa aukcji. Pod młotek trafią prace słynnych artystów, takich jak Henryk Hayden, Zygmunt Menkes, czy Wojciech Weiss. W ofercie pojawią się również niewielkie obrazy uznanych twórców – właśnie ze względu na rozmiar ich estymacje są dużo niższe. Łącznie na licytację trafi 131 dzieł.

 

Aukcja odbędzie się w czwartek 23 lutego o godzinie 19 w Domu Aukcyjnym Desa UNICUM w Warszawie (ul. Marszałkowska 43/50). 

 

piątek/ 24.02

Wystawa Szymona Szewczyka ,,Nieustalone położenie” w Galerii Szara Kamienica w Krakowie

Projektowane przez niego przedmioty zamazują granice deseni i wzorów. Szymon Szewczyk tasuje style, artefakty, wpływy, cytaty. Wyciska z nich soki i podaje widzowi gęsty ekstrakt, przynosząc idealnie oswojoną egzotykę. Znajdziemy tu fragmenty metaloplastyki rodem z ogródków działkowych imitujących solarne ornamenty ze zmyślonych rytuałów, okleiny w marmurek z Castoramy, które każdą powierzchnie przemieniają w monumentalny nagrobek czy zaskakująco lekkie geometryczne głazy. Formy na skraju zmysłowych geografii, scenografii do filmu fantasy albo dekoracji do opery, której akcja rozgrywa się w nieprzeniknionej dżungli. 

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 19 w Galerii Szara Kamienica w Krakowie (Rynek Główny 6).

 

Wystawa ,,Jedność zdarzeń” w Muzeum Częstochowskim

Na wystawę „Jednoczesność zdarzeń” składa się dziesięć wybranych prac z kolekcji konkursowej, tworzonych przez młodych artystów w określonej chwili — kiedy byli studentami wydziałów artystycznych różnych polskich uczelni, a poprzez udział w konkursie zdecydowali się wtedy zaprezentować swoją wypowiedź na wybrany temat. Artyści: Natalia Bażowska, Łukasz Biliński, Daniel Cybulski, Matěj Frank, Małgorzata Goliszewska, Olga Kowalska, Krzysztof Maniak, Cyryl Polaczek, Piotr Urbaniec, Xavery Wolski. Kurator: Piotr Szpilski.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 18 w Muzeum Częstochowskim (al. NMP 47).

 

,,Gołkowska. Wystawa Otwarta” w Galerii BWA we Wrocławiu

Wystawa otwiera obchody roku Awangardy w programie BWA. Pokaz wybranych prac Wandy Gołkowskiej, pierwszej studentki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i jej późniejszej wieloletniej wykładowczyni, nie jest wystawą retrospektywną. Mimo iż wystawa przygotowana jest trzy lata po śmierci artystki, skupia się na aktualności problemów stawianych w twórczości Gołkowskiej: przede wszystkim jej dążeniu do komunikacji z widzem, odbiorcą, użytkownikiem przestrzeni publicznej. Język abstrakcji, to swoiste artystyczne esperanto, poddany zostanie nowej krytycznej lekturze, a niesione przez projekt powojennej neoawangardy wartości – kolejnej debacie.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 18 w BWA we Wrocławiu (ul. Wita Stwosza 32).

 

Wystawa Irminy Staś i Pawła Matyszewskiego ,,Grzebanie” w Galerii Le Guern w Warszawie

Wystawa prezentuje najnowsze obrazy Irminy Staś i Pawła Matyszewskiego malowane wspólnie. Powodem podjęcia współpracy w wyniku której powstała duża seria płócien, była z jednej strony chęć eksperymentu, z drugiej ogólne powinowactwo indywidualnych twórczości. Choć obrazy Staś i Matyszewskiego znacząco różnią się pod względem formy, ich wspólnym elementem jest tematyka prac. Artyści „grzebią” często w tematach związanych ze śmiercią, przemijaniem i rozkładem. 

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 19 w Galerii Le Guern w Warszawie (ul. Widok 8).

 

Wystawa ,,My - wspólny organizm” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

„My - Wspólny organizm”to tytuł wystawy dwójki sopockich artystów Katarzyny Swinarskiej i Elvina Flamingo, który tutaj występuje jako kolektyw Flamingo + Infer. Prywatnie są małżeństwem, a ich twórcze aktywności, mimo że na co dzień dokonują się w fizycznej bliskości pozostają zupełnie niezależnymi, niepodległymi i odmiennymi artystycznymi projektami. Teraz spotykają się we wspólnej wystawowej przestrzeni. Zaprezentują swe artystyczne, filozoficzne i ontologiczne ścieżki, które choć niezależne i odmienne, rodzą się w fizycznej, przestrzennej, ale też być może w emocjonalnej i intelektualnej bliskości. 

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 19:30 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie ( Plac Zdrojowy 2). 

 

Wystawa ,,Serce miłości” w Galerii Labirynt w Lublinie

,,Serce miłości” to wystawa na podstawie filmu w reżyserii Łukasza Ronduda o tym samy tytule z udziałem Justyny Wasilewskiej (Zuzanna Bartoszek) i Jacka Poniedziałka (Wojciech Bąkowski).Wystawa jest przestrzennym kolażem opartym na motywach z filmu. Kurator: Waldemar Tatarczuk.Prace zaprezentowane zostaną w formie projekcji, zdjęć, ale także nowych instalacji i obiektów bazujących na zachowanych artefaktach. Tłem dla ekspozycji jest przegląd dokumentacji performances z lat 1974-2016 z archiwum galerii.

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 18 w Galerii Labirynt/ Plaza (ul. Lipowa 13).

 

II Aukcja Młodej Sztuki w Studio 4 Art w Toruniu

Studio 4 art to nowo powstała inicjatywa na Polskiej scenie artystycznej, której ideą jest wspieranie współcześnie tworzących, młodych artystów i promowanie sztuki poprzez wystawy połączone z aukcjami.  Na najbliższej aukcji zostaną poddane licytacji 72 dzieła polskiej sztuki młodej. Wśród artystów i artystek będzie można wylicytować m.in. ,,Zbiór botaniczny” Patryka Hiltona oraz utrzymane w tonach szarości ,,Simulation” Łukasza Blińskiego. Wielbicielom abstrakcji natomiast na pewno przypadnie do gustu akryl Jakuba Czyża zatytułowany ,,Zranienia”. 

 

Aukcja odbędzie się w piątek 24 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (Wały Gen. Sikorskiego 13).

 

38 Aukcja Sztuki Współczesnej we Wrocławiu

Na aukcji zaprezentowani zostaną najciekawsi i najlepiej rokujący artyści najnowszej polskiej sztuki. Warto zwrócić uwagę na wysoką jakość prezentowanych prac oraz ich różnorodność. W ofercie Galerii znajdziemy malarstwo artystek i artystów takich jak: Maciej Cieśla, Monika Dałek, Dominika Chochołowska-Bocian i wiele innych. Ceny wywoławcze zaczynają się od 700 złotych.

Aukcja rozpocznie się w piątek 24 lutego o godzinie 20 w DNA Bistro we Wrocławiu (Przejście Garncarskie 8).

 

sobota/ 25.02

Wystawa Łukasza Stokłosy ,,Misfits” w Galerii Zderzak w Krakowie

"Misfits" to ludzie skłóceni z życiem, niepogodzeni z normami moralnymi narzucanymi przez społeczeństwo. Obdarzeni większą od innych siłą wyobraźni, szukający miłości i mocnych przeżyć. "Misfits" to osoby wyklęte, wyrzucone na margines, samotne, uciekające w świat sztuki. Opowieść Stokłosy rozwija się, jak zawsze, wielowątkowo. Erotyzm, przepływy uczuć, związki między ludźmi wyrażane są za pośrednictwem sztuki: aktorstwa, literatury, tańca, muzyki. 

Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 19:00 w Galerii Zderzak w Krakowie (ul. Floriańska 3).

 

Na zdjęciu: materiały prasowe z wystawy Szymona Szewczyka ,,Nieustalone położenie” w Galerii Szara Kamienica w Krakowie

 

Marta Müller

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ