Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Ado-Art / OBLICZA NATURY Stanisława Przewłockiego
Stanis%c5%82aw%20przew%c5%82ocki%2c%20pejza%c5%bc%2c%202018%2c%20%20120%20x%2070%20cm%2c%20olej%2c%20p%c5%82%c3%b3tno media

Mimo, iż malarstwa uczył się samodzielnie, jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Zachwycają się nimi Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, Gerhard Shroder czy Jacques Chirac. W czym zatem tkwi wyjątkowość Stanisława Przewłockiego i jego twórczości? 

 

„Dla mnie malarstwo Stanisława Przewłockiego nie jest malarstwem pejzaży, lecz malarstwem nastrojów”

Zbigniew Niedźwiedzki-Rawicz, pisarz, Wrocław

 

Ten wrocławski malarz, otrzymując w młodości pierwszy zestaw akwareli, poświęcił im niemal całą swoją przyszłość. Jednak jedną z najbardziej efektownych prac artysty jest niewątpliwie autoportret, który wykonał na ziarnku morskiego piasku. Dzieło to zostało odnotowane w Encyklopedii „Who is Who - Polska”. Jak wielu artystów, inspiruje go natura. Jednak uchwycenie tej materii w jednej z najtrudniejszych z technik, na papierze w formacie znaczka pocztowego - z całym swym nastrojem, perspektywą oraz grą koloru i światła – jest czymś niepowtarzalnym i budzącym niezmienny zachwyt.

Moment przemykania promieni słonecznych przez leśne polany, nieprzystępne zarośla i spokojne tafle, chwyta i przenosi również na płótno. W technice olejnej pozwala rozkwitać kontrastom między strukturami i tonacjami, a smugi światła stwarza wręcz namacalnymi, wychodzącymi poza przedstawioną przestrzeń.

Dzięki Przewłockiemu widzimy przyrodę w całej jej okazałości - zarówno poranną, eteryczną i skąpaną w pastelach, jak i tę drapieżną i mocną, gorejącą w łunie zachodzącego słońca. 

Stanisław Przewłocki urodził się na Kresach Wschodnich w 1953 roku. Dwa lata później, z ostatnią falą repatriacji, wraz  rodziną przeniósł się do Polski. Malarstwa uczył się od najmłodszych lat, jednak nigdy nie pobierał nauk w szkołach wyższych. Mimo tego, od lat 80. jest Członkiem Związku Artystów Plastyków oraz Artystą Malarzem, mianowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Jest doskonałym przykładem na to, że prawdziwy talent i wgląd we własne odczucia bronią się również bez wykształcenia. Przewłocki prywatnie jest miłośnikiem długich spacerów z żoną Jolantą, muzyki lat 70. i szeroko pojętej swobody i wolności – zarówno życiowej jak i twórczej. 


Wernisaż: czwartek / 24 maja 2018 / godz. 19.00
Wystawa: 24 maja - 7 czerwca 2018
Aukcja powystawowa: czwartek / 7 czerwca 2018 / godz.19.30

 

fot. Stanisław Przewłocki, Pejzaż, 2018, 120 x 70 cm, olej, płótno

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ