Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie / Żużel w sztuce
36360333 1698803136862880 8973547236789059584 n


Wystawa „Żużel w sztuce” prezentuje historię żużla – jednego z najpopularniejszych w Polsce sportów oraz dzieła współczesnych artystów poświęcone tej dyscyplinie. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny sztuki współczesnej, którzy prezentują obrazy, rzeźby oraz prace dźwiękowe. 

W części historycznej wystawy pragniemy zarysować szerszy kontekst „czarnego sportu” i spojrzeć na jego historię nie tylko przez pryzmat wyników drużyn czy poszczególnych zawodników, ale m.in. polityki wypełniania wolnego czasu realizowanej przez władze PRL, zmian w okresie transformacji ustrojowej, współczesnej profesjonalizacji i pełnej komercjalizacji świata sportu. Zgromadziliśmy pokaźną liczbę lokalnych pamiątek wypożyczonych od klubów i prywatnych kolekcjonerów, z czego znakomita większość nie była nigdy prezentowana w instytucjach kultury. Wiele spośród nich jest na bardzo wysokim poziomie plastycznym, stanowią znakomity przykład projektowania graficznego, medalierstwa czy małej formy rzeźbiarskiej. 

Wystawa jest skierowana zarówno do fanów speedway’a, jak i miłośników sztuki. Pragniemy wykazać pewne podobieństwa między żużlowcami i artystami, oczywiście na poziomie metaforycznym. Oba zawody wymagają absolutnego poświęcenia, oba niosą za sobą ryzyko porażki. Zarówno w sztuce, jak i żużlu nie ma hamulców - można wypaść za bandę.

 


Artyści: Paweł Althamer, Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Michał Jankowski, Marcin Maciejowski, Przemysław Matecki, Maciej Milewski, Tomasz Mróz, Lech Okołów, Dominika Olszowy, Agnieszka Ruszczyńska-Szafrańska, Wilhelm Sasnal, Kazimierz Urbański, Jacek Wróbel

Kurator: Dawid Radziszewski

Ekspert żużlowy: Robert Noga

 

Wernisaż:  6.07, g. 18:00

Wystawa: 7.07-26.08.2018

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

 

 

 

fot. materiały prasowe 

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ