Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi / Metamorfizm
32191177 1846043412082645 5640821776674979840 n

„Metamorfizm II” to druga odsłona wystawy podsumowującej dorobek artystyczny Magdaleny Abakanowicz. Tym razem poświęcona zostanie lozańskim wątkom jej twórczości. To właśnie w Lozannie, na biennale tkaniny, rozpoczęła się światowa sława artystki.

Na szwajcarską wystawę Abakanowicz trafiła wraz z grupą innych polskich artystów dzięki determinacji pierwszej dyrektor Muzeum Historii Włókiennictwa, Krystyny Kondratiuk. Prace polskich artystów wzbudziły skrajne emocje wśród zachodnioeuropejskich znawców. Do grupy entuzjastów zaliczali się m.in. Pierre Pauli, komisarz lozańskich wystaw tkaniny, jak i André Kuenzi, krytyk sztuki relacjonujący te wydarzenia. Dzięki ich zaangażowaniu światowa opinia publiczna mogła zachwycić się „polską szkołą tkaniny”, której liderką była Abakanowicz. 

Na wystawie będzie można podziwiać prace, które Magdalena Abakanowicz wykonała m.in. dla swoich lozańskich przyjaciół, Pierre’a i Alice Pauli oraz Pierre’a i Marguerite Magnenat. Obecnie opiekuje się nimi fundacja Toms Pauli w Lozannie i jest to ich pierwsza prezentacja w Polsce. Całość ekspozycji otwiera „Konstrukcja” i dopełniający ją karton-projekt. Jest to szczególne dzieło, gdyż Abakanowicz wyjątkowo zdecydowała się powierzyć realizację swojego szkicu zewnętrznym rzemieślnikom. W tym przypadku gobelin został wykonany w sławnej manufakturze w Abusson. Zestawienie kartonu z gotową realizacją daje niepowtarzalną możliwość wglądu w proces twórczy artystki. 

Innym przykładem doskonale uzupełniającym lozańskie prace Magdaleny Abakanowicz jest „Kompozycja monumentalna” ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ta ogromna instalacja przestrzenna powstała jako element wystroju wnętrza i nigdy dotychczas nie była prezentowana jako samodzielne dzieło sztuki. Teraz stanowi doskonały komentarz do innych realizacji Abakanowicz przeznaczonych do wnętrz prywatnych i galerii. 

Całość prezentacji zamyka cykl „Landscape” i „Embriologia”, w których artystka odchodzi od swych przestrzennych form tkackich w kierunku rzeźby. W ten sposób kończy etap swojej twórczości, który zaowocował rewolucją w dziedzinie tkaniny artystycznej. Kuratorka: Marta Kowalewska

Aranżacja: Maja Pawlikowska

Wernisaż: 17 maja 2018, czwartek, godz.18.00

Wystawa 17 maja - 9 września 2018

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, budynek D, II piętro

 

fot. materiały prasowe
 

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ