Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie
29178697 10156129812468764 1142934889599860736 n

„Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata. Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie. Dlatego wielki postęp dokonuje się dzięki ludziom nierozsądnym”

– George Bernard Shaw

 

 

Widząc tytuł wystawy, czy zastanawiali się Państwo nad tym, czy artysta mówi w nim o sobie? Czy mówi, że jest człowiekiem nierozsądnym w potocznym znaczeniu tego słowa, czy też może w tym wzniosłym sensie jaki nadał temu sformułowaniu Shaw? Byłby to zuchwały gest w wykonaniu tak młodego artysty.

Daniel Kotowski z pewnością opowiada o sobie w każdej swojej pracy. Jego wystawa jest bardzo osobista. Czy jest zuchwały? Opowiedział mi o tym, że cytat z Shawa go inspiruje. Nie miał jednak odwagi, aby wybrać go na tytuł – ja go do tego namówiłam. Dlaczego? Ponieważ uważam, że Daniel bywa Człowiekiem Nierozsądnym. Jedna z czterech prezentowanych prac została przygotowana specjalnie na wystawę i dzieli z nią tytuł. W instalacji tej Daniel przygląda się roślinom. Interesuje go, jak rosną one w zupełnie nieskrępowany sposób, nawet w niesprzyjających warunkach: pędy odbijają z boku pnia ściętego drzewa, ziemniak zostawiony w szufladzie kiełkuje, ułamana gałąź zapuszcza korzenie… Aby snuć swoją opowieść, Daniel wykorzystuje różne media: szkic, rysunek, fotografię i film. Sam autor jest bardzo obecny w swojej pracy. Na zdjęciach obserwujemy jak jego ciało przeplata się z roślinami. W filmach widzimy go jak opowiada o swoich zielonych przyjaciołach i o sobie: „Nazywam się Daniel, czy jestem rośliną?”. To pytanie nie jest wyrzutem, ono jest zadane z nadzieją. Daniel widzi jak ułamany kwiat rośnie w najlepsze, gdy zostawi się go w spokoju na kilka dni. Też chce mieć taki spokój, aby się rozwijać. Jako osoba głucha, odmawia medykalizacji swojej kondycji. Daniel nie chce być leczonym, nie chce protez i rehabilitacji. Daniel jest głuchy i kwitnie jako człowiek i jako artysta.

Aleksandra Czerniawska

 

Daniel Kotowski

Pochodzi ze wschodniej Polski, urodził się w Łomży w roku 1993, a wychował we wsiach Grędzice i Śródborów. Obecnie mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (kierunek Architektura Wnętrz). Aktualnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z zamiłowania zajmuje się twórczością przestrzenną. W swoich pracach nawiązuje do własnej tożsamości, natury i ciszy. Jego postawę twórczą charakteryzuje poszukiwanie indywidualnego spojrzenia na świat oraz otwartość na emocje. Pasjonują go różne dziedziny sztuki: malarstwo, instalacje, fotografia, kolaż, wystawiennictwo, architektura i wzornictwo. W 2016 roku, w ramach projektu „Encyklopedia Sztuki w PJM. Warsztaty edukacyjne i tworzenie haseł”, prowadził warsztaty w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi. Aktualnie prowadzi stały cykl spotkań „Zachęta Miga” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. „Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie” to jego pierwsza wystawa indywidualna.

 

Aleksandra Czerniawska

Urodziła się i wychowała w Białymstoku. Aktualnie mieszka w Warszawie. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako artystka korzysta z różnych mediów, a w swoich pracach porusza głównie tematykę lokalnej tożsamości Podlasia. Przy realizacji wystawy „Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie” miała przyjemność wspierać Daniela Kotowskiego pełniąc rolę kuratorki.

 

Kuratorka: Aleksandra Czerniawska

Wernisaż: 13.04.2018 (piątek), w godz. 18:00-20:00

Wystawa: 14.04 - 3.06.2018

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa 

 

fot. materiały prasowe

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ