Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Dom Norymberski, Kraków / Anna Sadowska - Graficzny szrot
Xxl

Czy grafiki można znaleźć na szrocie?- pyta przekornie Anna Sadowska, której zdarza się odkrywać mające dopiero powstać prace właśnie na złomowiskach. Nie skończone dzieła, lecz matryce, nad którymi będzie pracować w zaciszu swojej pracowni. Grafika-sztuka tworzona poprzez matryce, wydaje się tą dziedziną sztuk plastycznych, która oporna jest na zmiany, choć Sadowska udowadnia, że wciąż istnieje możliwość jej redefiniowania Grafika-sztuka tworzona poprzez matryce, wydaje się tą dziedziną sztuk plastycznych, która oporna jest na zmiany, choć Sadowska udowadnia, że wciąż istnieje możliwość jej redefiniowania. Jest bowiem artystką, której postawę twórczą najlepiej określa słowo-eksperyment. Posługuje się wprawdzie technikami graficznymi, lecz nieustannie poszukuje nowych metod druku i matryc.

Ich tradycyjna rola form służących do wykonywania odbitek jest dla niej niewystarczająca. Traktuje je bowiem jako niezależne „przedmioty”, wykorzystywane w stanie „surowym” lub poddawane przez nią rozmaitym przekształceniom. Czasami buduje z nich przestrzenne obiekty, kiedy indziej przytwierdza do ściany. Próbuje w ten, nieco humorystyczny sposób wyrazić niezgodę na płaskość grafiki, równocześnie ujawniając swoje zainteresowanie przedmiotami. Zniszczone, porzucone, pocięte na kawałki rzeczy budzą jej nieustanną ciekawość, bo fascynuje się recyklingiem na różnych poziomach: formalnym i ideowym. Zajmują ją bowiem kwestie przemijania, którym towarzyszy nostalgiczny namysł nad kruchością i nietrwałością materii, nie pozbawiony jednak ironicznego dystansu.

Artystka obdarzona jest niewątpliwie, parafrazując Gastona Bachelarda, „wyobraźnią materialną”. Przyglądając się jej pracom, zarówno płaskim jak i przestrzennym uderza nas ich haptyczność, odczuwamy niemal pokusę, by poznawać je dotykiem, zamiast wyłącznie wzrokowo. Urzekają wyrafinowanymi fakturalnymi efektami, wrażliwością na kolor i światło, udowadniając, że gra z „warsztatem” jaką prowadzi Anna Sadowska wciąż ujawnia potencjał twórczy.

Kurator - Agnieszka Jankowska-Marzec

Wernisaż: 19.01.2018 godz. 19.00
Wystawa: 20.01 – 09.02.2018.

Dom Norymberski, Kraków

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ