Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Festiwal Ars Cameralis 2016: wystawa Lemures Marka Kusia
Unspecified

Marek Kuś to artysta i kurator, absolwent Instytutu Wychowania Plastycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W swojej pracy nie ogranicza się do jednej formy – para się rzeźbą, rysunkiem, jest autorem performance’ów i projektów w przestrzeni publicznej. Poza działalnością twórczą Kuś zajmuje się także organizowaniem wystaw. Jest współzałożycielem bytomskiej Galerii Kronika i dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

Wystawa Lemures stanowi podsumowanie dotychczasowej, powstającej już od przeszło trzech dekad twórczości Marka Kusia. Za temat przewodni ekspozycji uznać można odwołania do obrzędów znanych jeszcze z epoki starożytnego Rzymu i zawarte w nich rozważania artysty na temat tajemnicy życia i śmierci. Nawiązania te widać już w tytule: mianem tzw. lémures nazywało się w kulturze rzymskiej nieszczęśliwe dusze zmarłych, którym poświęcone było specjalne święto: Lemuralia.

Wystawę Marka Kusia będzie można oglądać w ramach Festiwal Ars Cameralis 2016 od 25 listopada bieżącego roku (otwarcie o godz. 18:00) do 15 stycznia 2017.

Fotografia: Festiwal Art Cameralis 2016, materiały prasowe.

Bartosz Świątek

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ