Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » FRESZ Gallery, Kraków / Aaliyah Navras „TETRIS” / KRAKERS
Portret%20kr%c3%b3lewski%20z%20ryb%c4%85

Czy wiesz jak napisać piosenkę? W pisaniu tekstów zawsze szukaj kontrapunktu. Kontrapunkt jest kluczowy. Umieszczanie obok siebie dwóch różnych i obcych elementów i obserwowanie jak rodzi się iskierka. To jak wpuszczenie małego dziecka do tego samego pokoju co, nie wiem, mongolskiego psychopatę albo kogoś innego, po prostu siedzisz obok i obserwujesz co się dzieje. Następnie wpuszczasz tam klowna, powiedzmy na trycyklu i znowu, czekasz i obserwujesz. I jeśli to nic nie da, strzelasz do klowna.


-Nick Cave


Wystawa Tetris przedstawia wyimaginowany świat podwodnych kreatur i podniebnych stworzeń. Abstrakcyjne i kolorowe kompozycje, które wychodzą z potrzeby definicji ludzkich emocji i naszych relacji, bardzo często kończą się na wielowarstwowych kompozycjach zwierząt, antropomorfizmów i hybryd. Siłą napędową twórczości artystki jest ciekawość, odwaga, niechęć do kompromisów oraz malarska brutalność.


Zbiór Tetris to opowieści o postaciach i świecie zbudowanym w pędzie z rozsypanych bloków, przypadkowych warstw i klocków. Kanibale, wyrzutki społeczeństwa, rodzina królewska, rozpieszczone dzieciaki, cyrkowcy i zagubieni turyści. Ciężkie i bierne postacie ze smutkiem popadają w rutynę. Zmuszone do adaptacji we wrogim środowisku niemalże całkowicie zostają pozbawione zmysłów.


Inspiracją do cyklu był ruch opadających kolorowych klocków z gry komputerowej z lat 80. Artystka raz za razem zalewa płótna odważnymi kolorami, a to co przeżyje jest zmuszone do życia w symbiozie, wciśnięte w nie zawsze korzystny układ.

 

Wernisaż:  22 kwietnia o godz. 18.00

Wystawa: 23 kwietnia - 12 maja 2018

FRESZ Gallery / ul. Karmelicka 18

godziny otwarcia: wt-śr 15.00-19.00 / pt-sob 12.00-16.00

wydarzenie odbywa się w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS

 

fot. materiały prasowe 

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ