Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Fresz Gallery, Kraków / Ewa Kvet „MOJA PRZESTRZEŃ”
.jpg?sha=d5a6c6952b477ec0

W malarstwie najbardziej fascynuje mnie możliwość budowania przestrzeni abstrakcyjnej, nierzeczywistej, nierealnej. W wyniku tej fascynacji powstał prezentowany na wystawie cykl obrazów. Tytuł nie jest jednoznaczny - moją przestrzeń rozumiem zarówno jako przestrzeń fizyczną związaną z domem, ale również i przede wszystkim tę duchową, twórczą. Posiadanie twórczej przestrzeni i możliwość wyrażenia jej w tworzonych dziełach to posiadanie czegoś swojego, do czego nikt inny nie ma dostępu. W tę przestrzeń mogę uciekać kiedy chcę, jest ona azylem i nadaje sens nieraz trudnej codzienności.
Światy z moich obrazów nie przypominają świata realnego, nigdy go nie naśladuję, raczej staram się interpretować go jako zjawisko. Otaczająca rzeczywistość oddziałuje na moją wyobraźnię - kiedy poruszam się, czy to szybciej czy wolniej, widzę świat zgeometryzowany, figury mniejsze i większe, bliższe i oddalone, wyraźne i rozmyte. Wyobrażam sobie, że podczas mojego ruchu nakładają się na siebie. Zastanawiam się co by było, gdyby ściany domów były przeźroczyste, a świat płaski i wszystkie okna oraz okienka tworzyłyby coś w rodzaju mozaiki. Każde okno to odrębny świat, odrębne życie, odrębna historia. Wszystko się zmienia, w miejscu starych domów powstają nowe. Pojawia się chęć uporządkowania tego chaosu. Wtedy biorę kartkę i szkicuję, próbuję dać wyraz moim myślom, z otaczającej mnie rzeczywistości wybieram formy, z których tworzę kompozycję.
Wszystko może stanowić dla mnie źródło inspiracji - może to być twórczość dzieci, muzyka - jej klimat, rytm, energia jaką ze sobą niesie i emocje jakie wywołuje, natura – jej cykliczność, powtarzalność, geometria przyrody. Tak samo inspirujące potrafią być niezamierzone zdarzenia. Przypadkowa plama, gest malarski, kreska - są nierzadko bardzo bogatym źródłem inspiracji. Niosą duży potencjał, o ile potrafi się zrobić z nich użytek - dostrzec w czymś obraz lub jego zaczyn.


Wernisaż: 09.03.2018, godz. 19.00
Wystawa: 09.03 - 30.03.2018
Fresz Gallery, Kraków ul. Karmelicka 18

kontakt: kontakt@freszgallery.pl +48 503 148 040

fot. materiały prasowe.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ

23 marzec 2018
A063ff9a7a

Galeria Szara Kamienica, Kraków / SLAVICA

U nas na wiosnę zawsze jest tak samo. Trzeba zrobić trzy rzeczy, które zawsze, ale to zawsze na wiosnę robimy my, Słowianie. Po pierwsze adorować ziemię. Po drugie stoczyć walkę dwóch plemion.