Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Fresz Gallery, Kraków / Ewa Kvet „MOJA PRZESTRZEŃ”
.jpg?sha=d5a6c6952b477ec0

W malarstwie najbardziej fascynuje mnie możliwość budowania przestrzeni abstrakcyjnej, nierzeczywistej, nierealnej. W wyniku tej fascynacji powstał prezentowany na wystawie cykl obrazów. Tytuł nie jest jednoznaczny - moją przestrzeń rozumiem zarówno jako przestrzeń fizyczną związaną z domem, ale również i przede wszystkim tę duchową, twórczą. Posiadanie twórczej przestrzeni i możliwość wyrażenia jej w tworzonych dziełach to posiadanie czegoś swojego, do czego nikt inny nie ma dostępu. W tę przestrzeń mogę uciekać kiedy chcę, jest ona azylem i nadaje sens nieraz trudnej codzienności.
Światy z moich obrazów nie przypominają świata realnego, nigdy go nie naśladuję, raczej staram się interpretować go jako zjawisko. Otaczająca rzeczywistość oddziałuje na moją wyobraźnię - kiedy poruszam się, czy to szybciej czy wolniej, widzę świat zgeometryzowany, figury mniejsze i większe, bliższe i oddalone, wyraźne i rozmyte. Wyobrażam sobie, że podczas mojego ruchu nakładają się na siebie. Zastanawiam się co by było, gdyby ściany domów były przeźroczyste, a świat płaski i wszystkie okna oraz okienka tworzyłyby coś w rodzaju mozaiki. Każde okno to odrębny świat, odrębne życie, odrębna historia. Wszystko się zmienia, w miejscu starych domów powstają nowe. Pojawia się chęć uporządkowania tego chaosu. Wtedy biorę kartkę i szkicuję, próbuję dać wyraz moim myślom, z otaczającej mnie rzeczywistości wybieram formy, z których tworzę kompozycję.
Wszystko może stanowić dla mnie źródło inspiracji - może to być twórczość dzieci, muzyka - jej klimat, rytm, energia jaką ze sobą niesie i emocje jakie wywołuje, natura – jej cykliczność, powtarzalność, geometria przyrody. Tak samo inspirujące potrafią być niezamierzone zdarzenia. Przypadkowa plama, gest malarski, kreska - są nierzadko bardzo bogatym źródłem inspiracji. Niosą duży potencjał, o ile potrafi się zrobić z nich użytek - dostrzec w czymś obraz lub jego zaczyn.


Wernisaż: 09.03.2018, godz. 19.00
Wystawa: 09.03 - 30.03.2018
Fresz Gallery, Kraków ul. Karmelicka 18

kontakt: kontakt@freszgallery.pl +48 503 148 040

fot. materiały prasowe.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ