Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Galeria LETO / WOJCIECH IRENEUSZ SOBCZYK / ROZMIŁOWANIA I
32130625 2058187810890616 6931642689607696384 o

Wojciech Ireneusz Sobczyk jest artystą zdecydowanie niewspółczesnym. Jego zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętego humanizmu, a praktyka artystyczna czerpie wielokrotnie z klasycznych czy nawet archaicznych już technik, tematyki oraz ikonografii. Sobczyk wraca do fundamentalnych pytań o naturę Człowieka, istnienie Dobra i Zła, istotę Piękna i Sztuki. Nie jest to jednak wyłącznie prosty powrót do idei i warsztatu artysty renesansu. W swoim aksjologicznym dążeniu do zrozumienia rzeczywistości zabiera nas w wyprawę ku przeszłości, ale tylko i wyłącznie po to, aby wyprzedzić obecne czasy. Jego działania sytuują się równocześnie przed i po teraz, na podobieństwo Uroborosa - węża, który nieustannie pożera się i odradza. 

Rozmiłowania Sobczyka w humanistycznych wartościach przybierają charakterystyczny materialny wymiar. Poprzez obsesyjną manualną biegłość oraz namiętność do misternych detali kreuje on własny korpus moralny. Specyficzny kult materii nie jest wyłącznie działaniem rzemieślnika — bliżej mu raczej do domeny alchemii. Niektóre z obiektów wytwarza z kunsztowną precyzją, inne poddaje procesom gnilnym czy krystalizacji, sytuując je pomiędzy sztuczną kreacją a naturalnymi tworami. Jego pracownia-laboratorium staje się miejscem rozbioru idei na części pierwsze, pierwiastki, które rządzą się własnymi ponadczasowymi zasadami obiegu i cyklu rozwojowego. Substancja świata w jego ujęciu pamięta i niesie w sobie ślady historii oraz dowody dobra i zła. Fetysz Sobczyka wobec idei i materii łączy się ze sobą w nierozerwalnym i finezyjnym splocie, który staje się nostalgiczną pogonią za własną formułą duchowości. 

Dwa rozdziały projektu Wojciecha Ireneusza Sobczyka “Rozmiłowania” zostaną zaprezentowane w LETO w Warszawie oraz w Henryk Gallery w Krakowie. Wystawa: 19.05 – 22.06.2018

Wernisaż: 19.19.2018, godz. 19:00

 

fot. materiały prasowe

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ