Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Galeria Off Frame, Kraków / BODY GAMES - GRA CIAŁA
Img 1845

Wystawa BODY GAMES "Gry ciała"

Prezentowana seria prac opowiada o życiu prywatnym autorki i udowadnia, że nikt nie jest wolny od niedoskonałości czy niepewności. Artystka wykorzystuje sztukę jako sposób podkreślenia swojego niepokoju, a proces tworzenia definiuje jako akt pobierania emocji. W ten sposób jej twórczość staje się bardzo intymną, a zarazem atrakcyjną motywacją dla widza. W jej pracach rozważania koncentrują się wokół ciała jako przedmiotu artystycznej aktywności, na twórczym poziomie fizycznej transgresji, krążą w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o granice obrazu ciała i wolności artystycznej, w kontekście współczesnej kultury. Centrum zainteresowań artystki stanowi ciało jako strefa eksperymentalna, wpływ władzy, własność podlegająca ciągłej innowacji oraz miejsce, w którym można zdefiniować własną podmiotowość.

BODY GAMES "Gry ciała" dokonują ponownej oceny sfery wizualnej, a także koncepcji sztuki, piękna i estetyki. Funkcja powinna być interpretowana jako objawienie, pokazujące to, co nie jest oczywiste, co jest "podskórne", niejasne i marginalne. Poszukiwania oparte są na badaniu intymności kobiety i skrajności intymnej transgresji, za pomocą interpretacji i badan psychoanalizy, filozofii, szeroko pojętej humanistyki naszych czasów. Inspiruje się autorami, którzy badali tematykę cielesności i ich uczestnictwa w kontekście władzy.

Te właśnie bieguny intelektualnych napięć przekraczania granic, w kontekście wartości i norm różnych społeczeństw, dają kulturowe istnienie sztuki i przyczyny transgresji w obliczu bieżących spraw, badając, w jakim stopniu możemy przewidzieć konflikt i opracować strategię spotkań ze względu na tabu, aby utrzymać konstruktywne doświadczenia międzyludzkie. Jak mówi Artystka, "Przez cztery lata badań tych wartości i tendencji, mogłam stworzyć autoportret w produkcji malarsko-rysunkowej. Jest ona prezentowana wraz z kompozycją muzyczną w 2018 roku na wyłączność galerii OFF-FRAME, specjalnie dla Państwa".

O ARTYSTCE:

dr AGATA STĘPIEŃ urodzona w Krakowie w 1986 r. Studia rozpoczęła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, skąd wyruszyła w artystyczną podróż po Europie. Ostatnie 11 lat spędziła, studiując i zdobywając stypendia w 6 krajach. Tytuł magistra sztuki uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (dyplom z malarstwa z wyróżnieniem), po czym zamieszkała w Barcelonie i tam studia doktoranckie zakończyła zdobyciem tytułu międzynarodowego doktora sztuki na dwóch uczelniach: Universidad Castilla La Mancha w Hiszpanii oraz Universidade Belas Artes Lisboa w Portugalii.

Obecnie mieszka w Krakowie, w roku 2017-2018 była wykładowcą autorskiego dwujęzycznego kursu '' Global perspective of body in actual art. The introductory topics in vision of gender phenomenon'' oraz ''Transgresje w sztuce. Dynamiki kulturowe'' na Wydziale Humanistycznym AkademiiGórniczo-Hutniczej w Krakowie. Wygłasza także referaty na zaproszenie europejskich uniwersytetów (między innymi podczas Womens Leadership Symposium w Oxfordzie) Jest członkiem Indevol International Research Group oraz Euro-Śródziemnomorskiej Fundacji Kobiet w Barcelonie. Włada biegle czterema językami. Jej naukowe badania dotyczą kobiecej percepcji artystycznej i oparte są na zainteresowaniu intymnością i ciałem kobiecym.

 

Wernisaż: 28.09.2018, godz. 19.00

 

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ