Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Galerii Sztuki Po Prawej Stronie Wisły / RZECZYWISTOŚĆ
Rzeczywistos%cc%81c%cc%81%20plakat2 kopia

W roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaprosimy Państwa na wystawę czarno-białych fotografii, będących zapisem   działań, które w ostateczności doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce i przywróciły nadzieję, wiarę i wolność.

Wybrane fotografie nie są chronologicznym zapisem sekwencji wydarzeń, ale   symbolami tamtej rzeczywistości. Wydarzenia dekady lat osiemdziesiątych bardzo mocno wryły się w pamięć, niestety często zawodną. Zatrzymane w kadrze fotografii obrazy tamtego czasu przywołują w pamięci ciąg zdarzeń, których widz doświadczył lub zna z literatury czy filmu.

Dla autora fotografii – symboli przeszłych, może zapomnianych wydarzeń, tamta rzeczywistość w postaci zapisanych „plików” nadal istnieje. Widoczne na fotografiach fragmenty materii, ale przede wszystkim wyczuwalne   emocje autora i widza splatają się w ciąg doświadczeń w czasie.

Ten czas może być przeszły, ale również może odwoływać się do teraźniejszości, stanowić symbol rzeczywistości totalnej, mrocznej, ponurej.

Tamtą rzeczywistość Mark Carrot* porzucił „nie chcąc jej dalej doświadczać ani fotografować. Nie spodziewając się jakichkolwiek zmian w tej rzeczywistości, wybrał stan uwolnienia się od niej i przeniósł do innego świata” [Mark Carrot*].

Na wystawę  wprowadzi widza rzeźba z cyklu „Ze sobą” Olgi Cygan. Jest to postać rozdzielona przestrzenią, wystarczającą do przejścia przez nią, wykonana z plastycznego, silikonowego materiału. Odwrócona do otoczenia tyłem, a jednocześnie zwrócona do środka, pozwala na bliski kontakt widza ze sobą oraz z aurą, którą pozostawili poprzedni przechodnie. Wrażenie lekkiego, delikatnego w swej strukturze materiału wyzwala w przechodniu ostrożność, uwagę i ciszę.   Wymaga zatrzymania i skłania do skierowania się ku widocznym stąd fotografiom. Rozpołowiona postać człowieka, zwrócona do wewnątrz nawiązuje do symboli często skrywanych, nieopowiedzianych [niewypowiedzianych emocji]. Odnosi się do rzeczywistości może przeszłej, a   ...a może też teraźniejszej.

 

Podczas wystawy będzie emitowany film z udziałem autora zdjęć. Mark Carrot* wyjaśni  filozofię powstawania historii zapisanej w formie fotografii – symboli.

 

Noc Muzeów 19 maja 2018 r. w galerii Sztuki Po Prawej Stronie Wisły  

Rozpoczynamy o godzinie 19.00 i jesteśmy do 24.00.

 

fot. materiały prasowe

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ