Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Instytut Fotografii FORT / Ernesto Bazan - Trylogia kubańska
88 cuba copy

Przez blisko ćwierć wieku Ernesto Bazan dokumentował życie codzienne na Kubie. Na prezentację składają się trzy cykle fotograficzne, z których każdy w odmienny sposób obrazuje stosunek włoskiego artysty do kraju, który - odwiedzany przed laty - stał się jego drugą ojczyzną.
Wybór blisko 70 fotografii otwiera Cuba Bazan - seria zrealizowana w okresie niepokojów związanych z rozpadem bloku komunistycznego, nazwanym przez Fidela Castro El Periodo Special. Cykl Al Campo, powstały po decyzji autora o stałym osiedleniu się na wyspie i założeniu rodziny, to hołd dla prostego życia na prowincji. Zwieńczeniem procesu eliminowania tego, co polityczne, na rzecz tego, co prywatne i uniwersalne są prace z najpóźniejszego cyklu, zatytułowanego Isla. Znajdują się wśród nich zarówno intymne portrety, jak i panoramiczne pejzaże oraz martwe natury.
Poetyka fotografii Bazana ewoluowała na przestrzeni blisko trzech dekad twórczości. Poczynając od czarno-białych, surowych w charakterze dokumentów ubóstwa po upadku Związku Radzieckiego, autor podejmował z czasem eksperymenty z zastosowaniem koloru, by w pełni świadomie używać go w - jak sam je określa - medytacjach nad krajobrazami wyspy. Przemianom formy w pracach Ernesta towarzyszyło stopniowe różnicowanie tematów, wśród których coraz mniej politycznej anegdoty, więcej zaś introspekcji i poczucia przynależności.
To naród, który kocha i docenia życie w jego najprostszych przejawach. Fotografowałem ich godność, przedsiębiorczość, ich miłość do dzieci, muzyki i tańca oraz żarliwą religijność. Z czasem przestałem być zdystansowanym obserwatorem - uważa Bazan.
Trylogia kubańska jest częścią programu przybliżania polskiej publiczności klasyków światowej fotografii, realizowanego przez Fundację Instytutu Fotografii Fort.

Kurator: Tomasz TomaszewskiWernisaż:16.03.2018, godz. 19.00
Wystawa: 17.03 - 06.05.2018

Instytut Fotografii Fort, Warszawa.

fot. materiały prasowe.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ

23 marzec 2018
A063ff9a7a

Galeria Szara Kamienica, Kraków / SLAVICA

U nas na wiosnę zawsze jest tak samo. Trzeba zrobić trzy rzeczy, które zawsze, ale to zawsze na wiosnę robimy my, Słowianie. Po pierwsze adorować ziemię. Po drugie stoczyć walkę dwóch plemion.