Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Malarstwo Izabeli Chamczyk w Galerii Supermarket Sztuki
Zaproszenie iza jpeg a r

Izabela Chamczyk (ur. 1980) – malarka, performerka, artystka wideo. Tworzy sztukę procesualną. Pracuje w wielu mediach, redefiniując ich granice. Konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do sfery świata zewnętrznego – pozagaleryjnego. Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 2009 roku. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz finalistką prestiżowych konkursów, takich jak Biennale Malarstwa Bielska Jesień (wyróżnienie portalu artystycznego OBIEG, 2015), 10. konkurs im. E. Gepperta we Wrocławiu, 6. Triennale Młodych w Orońsku czy konkurs Fundacji Vordemberge - Gildewart w MOCAK-u. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych oraz działań zbiorowych, m.in. w Galerii SCC w Isfahanie (performans w ramach rezydencji w Iranie), Galerii Entropia we Wrocławiu, Galerii Białej w Lublinie, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, BWA w Zielonej Górze, CSW w Toruniu,  na Festiwalu w Sokołowsku oraz w muzeum ERARTA w Sankt Petersburgu (Rosja). Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą.

Wystawa Malarstwo jako choroba w Galerii Supermarket Sztuki jest pierwszą obszerną prezentacją twórczości Izabeli Chamczyk w Warszawie. Artystka ze względu na swoje dotychczasowe prowokacyjne akcje-performanse w różnych galeriach i miastach oraz buntowniczą i niesformatowaną osobowość uznawana jest za kontrowersyjną, czasem niebezpieczną i niewdzięczną. Współpraca z nią może wiązać się z ryzykiem wystąpienia „zaburzeń” w relacjach Ona — widz — galeria. Toteż należy być przygotowanym „na wszystko”, cokolwiek by to znaczyło. Alert jest jednym z elementów, które definiują sztukę Chamczyk. Na wystawę składają się obrazy, instalacje malarskie i prace wideo, a także performance.

Wernisaż sztuki Izabeli Chamczyk odbędzie się 26 października, o godz. 19:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 listopada.

Źródło: informacja prasowa, Supermarket Sztuki.

Fotografia: materiały prasowe.

Bartosz Świątek

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ