Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Muzeum Górnośląskie / W rytmie buntu. Polska awangarda ...
Z 768x544

W sztuce polskiej rok 1917 uznawany jest za datę przełomową w kontekście powstających nurtów awangardowych. Realizowane wówczas w Krakowie Wystawy Niezależnych i ekspresjonistów (inspirowane francuskimi Salonami Odrzuconych) były pierwszą zapowiedzią mających wkrótce nastąpić zmian.

Wystawa „W rytmie buntu. Polska awangarda międzywojnia”, która zostanie otwarta 22 listopada w Muzeum Górnośląskim stawia sobie za cel ukazanie różnorodności zjawisk tego okresu i nurtów odnowy w sztuce. W przeważającej liczbie pojawią się prace graficzne i rysunkowe Zbigniewa Pronaszki, Tytusa Czyżewskiego czy Witkacego, dopełnione między innymi pracami rzeźbiarskimi Xawerego Dunikowskiego. Przedstawione zostaną najważniejsze ugrupowania artystyczne działające w dwudziestoleciu międzywojennym, których twórczość znacząco wpłynęła na zmianę formy późniejszych działań artystycznych podejmowanych w kraju. Zaprezentowane zostaną prace członków takich ugrupowań, jak na przykład Formiści, Bunt, Świt, Grupa Krakowska czy Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce.

Ekspozycji poza katalogiem towarzyszyć będzie cykl spotkań przybliżających polskie życie artystyczne w międzywojniu na tle wydarzeń ogólnoeuropejskich, a także szereg zajęć edukacyjnych.


Wystawa: 22.11.2017 – 22 .04. 2018
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

 

fot. materiały promocyjne. Marian Konarski, Fragment pomnika Edisona, 1931

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ