Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » New Era Art, Kraków / Magda Chmielek, "Dokąd uciec?"
Wydarzeniepopr 800x400

„To, co na początku jest przestrzenią, może stać się miejscem w miarę poznawania i nadawania mu wartości.” *

Impuls. Niezgoda na zastaną rzeczywistość popycha nas dalej. Zmusza do poszukiwania wolności, poznawania świata, bycia z innymi. Niepokój i wewnętrzna potrzeba skłaniają nas do zmiany. Ucieczki. Małe i duże. Zewnętrzne i wewnętrzne. Podróże rzeczywiste i podróże mentalne, wyobrażone. Ekscytacja odsuwa nas od codzienności. Zapuszczanie się w nieznane i eksperymentowanie z tym co umykające, niepewne. To od czego uciekamy budzi nas z odrętwienia, pozwala poczuć, że żyjemy. Po mozolnym wysiłku pojawia się azyl, w którym znajdujemy szczęście i spokój. Miejsca, które dają nam energię, pozwalają poczuć się sobą. Przyciągają i odpychają. Budzą potrzebę zakotwiczenia swojej osobowości. Z biegiem czasu nabierają coraz większej intymności i znaczenia. Zwrócenie na nie uwagi nawet przez moment jest uznaniem ich realnej wartości. Chłonięcie otoczenia, delektowanie się nim. Czucie i doświadczanie pozwala na zachwyt.

Życie, pulsowanie, energia. Bogactwo, gęstość, światło, kolory, szaleństwo, utopia, mnogość form i kształtów, przesyt, sentyment, marzenia, czysta fantazja. Piękna ucieczka, utopia, azyl, zachwyt nad światem roślin, napięcie, chaos, odpoczynek, relaks, spokój, harmonia, halucynacje, magia, melancholia, nostalgia i jeszcze większa tęsknota. Lawirowanie między brakiem a poczuciem więzi. Tęsknota za czymś, co nigdy się nie zdarzyło, a mogłoby się zdarzyć. Za życiem innym, niż to które prowadzimy. Tęsknota kierowana do wnętrza.

Sobowtóry rzeczywistości. Odbicia miejsc zdobytych i utraconych. Wytworzone wtórnie według wyobrażonego modelu. Czy możemy doświadczać rzeczywistości nierealnej dobitniej niż świata realnego? Czy wytworzone i skonstruowane wizje mogą stać się bliższe człowiekowi, niż miejsca i przestrzenie doświadczane fizycznie? Jak silna musi być tęsknota i pragnienie znalezienia/wytworzenia swojego miejsca, by podjąć działanie, rozpocząć poszukiwania?

Prace Magdy Chmielek powstały z potrzeby poszukiwania miejsca, w którym człowiek mógłby poczuć się komfortowo, odpowiednio. Miejsce to odnalezione dla artystki podczas rzeczywistych podróży okazało się transformować w wyobraźni i zaczęło żyć swoim życiem. Przestrzeń realna stała się impulsem do powstania grafik i instalacji, które stanowią jej odbicie, a jednocześnie tworzą zupełnie nową rzeczywistość, w której umieszczony zostaje odbiorca.

*Yi-Fu Tuan, Przestrzeń i miejsce, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa, 1987


Wernisaż: 17.11.2017, godz. 19.00
Wystawa: 17.11. – 4.12.2017
Galeria New Era Art, Kraków
 

fot. materiały prasowe.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ