Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » NEY Gallery & Prints / Filipowicz | Przylipiak "Artyści"
Unnamed

Projekt Mariusza Filipowicza i Romana Przylipiaka to fotografia, która żyje i oddycha. Używając wysokiej rozdzielczości kamery filmowej oraz filmowej optyki, tworzą oni obrazy, które wymykają się nomenklaturze fotograficznej. To raczej zatrzymane sekwencje czasu. Ze skierowanych na siebie dwóch monitorów patrzą na siebie portrety, patrzą na siebie ludzie. Patrzą na siebie nawzajem. Obserwują drugiego człowieka. Nie siebie. No Selfie.

Ponadto na wystawie będzie można zobaczyć fotografie Mariusza Filipowicza, który w fotograficznych portretach często tnie obraz twarzy za pomocą dzielenia go na poszczególne fragmenty twarzy. Wykonuje zdjęcia fragmentów, które następnie ze sobą łączy. W ten sposób zaburzona zostaje ekspresja, ponieważ wyraz oczu pochodzi z innej układanki rysów niż wyraz ust lub uniesienie brwi. Poszczególne wyrazy części zatracają swoje znaczenia, kiedy zostają wycięte z całości i przełożone na nową inżynieryjnie dobraną przez Filipowicza konstelację rysów twarzy. Otrzymany zostaje efekt demonicznego zatracenia wyrazu czy też zderzenia różnych wyrazów. Paradoksalnie to światło a nie mrok nadaje tym portretom szczególny, nieco diaboliczny charakter. (o fotografiach M. Filipowicza mówi Dr Anna Szyjkowska-Piotrowska)

 

 

Wystawa: 11.06 - 01.07.2018

Wernisaż: 10.06.2018, godz. 17:00

NEY Gallery & Prints / ul. Spokojna 5, Wola, Warszawa.

Wystawa towarzyszy 26. Międzynarodowemu Biennale Plakatu 

 

fot. materiały prasowe

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ

24 sierpień 2018
Szara

Galeria Szara, Katowice / Z obawy przed wyginięciem

Dwie osoby wsiadają do samochodów i z dużą prędkością jadą naprzeciwko siebie. Osoba, która pierwsza zahamuje lub zjedzie z trasy, zostaje okrzyknięta „cykorem”. Zwycięża ta, która nie zawaha się jechać prosto.