Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » POLIN, Warszawa / Obcy w domu - Wokół Marca'68
Obcywdomu 2

Wystawa opowie o przyczynach, przebiegu i dalekosiężnych konsekwencjach wydarzeń, które zmusiły do wyjazdu z Polski 13 tysięcy osób uznanych za „obce”. Nawiązując do wydarzeń marcowych wystawa pomoże zastanowić się nad wciąż aktualnymi problemami - przymusową emigracją i związanym z nią poczuciem obcości, utratą domu, bliskich i odcięciem od korzeni.
Tytuł ekspozycji odnosi do poczucia bezpieczeństwa i przynależności związanych z domem, a także do szoku, gdy to poczucie zostaje człowiekowi odebrane.
Część wystawy poświęcona emigracji marcowej będzie zbudowana wokół metaforycznej instalacji nawiązującej do dawnego wyglądu warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego w 1968 roku wyjeżdżały pociągi wypełnione podróżnymi z biletem w jedną stronę.
Jednym z filarów wystawy będą relacje świadków historii - pełne emocji, ale i refleksji. W górnej sali wystaw czasowych planowana jest instalacja Archiwum Marca w formie gablot, w których znajdą się obiekty związane z pożegnaniami i wyjazdami z Polski. Obok materiałów historycznych o nastrojach i doświadczenia tzw. pokolenia marca opowiedzą także liczne dzieła artystyczne.


Wernisaż: 09.03.2018, godz. 19.00
Wystawa: 09.03 - 24.09.2018
Muzeum Żydów Polskich POLIN,
Warszawa

fot. materiały prasowe.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ