Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » POLIN, Warszawa / Obcy w domu - Wokół Marca'68
Obcywdomu 2

Wystawa opowie o przyczynach, przebiegu i dalekosiężnych konsekwencjach wydarzeń, które zmusiły do wyjazdu z Polski 13 tysięcy osób uznanych za „obce”. Nawiązując do wydarzeń marcowych wystawa pomoże zastanowić się nad wciąż aktualnymi problemami - przymusową emigracją i związanym z nią poczuciem obcości, utratą domu, bliskich i odcięciem od korzeni.
Tytuł ekspozycji odnosi do poczucia bezpieczeństwa i przynależności związanych z domem, a także do szoku, gdy to poczucie zostaje człowiekowi odebrane.
Część wystawy poświęcona emigracji marcowej będzie zbudowana wokół metaforycznej instalacji nawiązującej do dawnego wyglądu warszawskiego Dworca Gdańskiego, z którego w 1968 roku wyjeżdżały pociągi wypełnione podróżnymi z biletem w jedną stronę.
Jednym z filarów wystawy będą relacje świadków historii - pełne emocji, ale i refleksji. W górnej sali wystaw czasowych planowana jest instalacja Archiwum Marca w formie gablot, w których znajdą się obiekty związane z pożegnaniami i wyjazdami z Polski. Obok materiałów historycznych o nastrojach i doświadczenia tzw. pokolenia marca opowiedzą także liczne dzieła artystyczne.


Wernisaż: 09.03.2018, godz. 19.00
Wystawa: 09.03 - 24.09.2018
Muzeum Żydów Polskich POLIN,
Warszawa

fot. materiały prasowe.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ

23 marzec 2018
A063ff9a7a

Galeria Szara Kamienica, Kraków / SLAVICA

U nas na wiosnę zawsze jest tak samo. Trzeba zrobić trzy rzeczy, które zawsze, ale to zawsze na wiosnę robimy my, Słowianie. Po pierwsze adorować ziemię. Po drugie stoczyć walkę dwóch plemion.