Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Rondo Sztuki,Katowice/Chcę,abyś podczas wizyty u znajomych..
28058389 10155181972645373 8313563753033045585 n

Polifoniczny charakter rzeczywistości, dał każdemu równe szanse do kreowania własnego wizerunku i opowiadania swojego życia niczym bajki. Wiele aspektów cyfrowej egzystencji wyraźnie wpływa na postrzeganie świata na polu niewirtualnym. I odwrotnie! Cielesna strona naszego jestestwa stale konkuruje z jej z dygitalnymi awatarami. Trwa wyścig, czyje życie okaże się ciekawszym, ładniejszym lub bogatszym. Jest fajnie! Nie wypada teraz umierać, chorować i starzeć się. Nie wypada mieć ciała niedoskonałego. Nie wypada się nudzić i przegrywać. Celem jest podróż sama w sobie, podróż ku przygodzie i zwycięstwu. U boku księcia, z księżniczką pod rękę. Na białym rumaku, o lśniącej karoserii, z turbiną w 2,0. Od Hurghady po Londyn, z Koluszek do Malezji…

Wystawa składać się będzie z 11 instalacji tworzących pewien logiczny ciąg inspirowany badaniami Władimira Proppa dotyczącymi budowy i funkcji bajki. Sens każdej z instalacji będzie zatem inspirowany zagadnieniami opisywanymi przez rosyjskiego badacza. Instalacje będą mieć charakter konstrukcji interaktywnych / software’owych, projekcji video oraz instalacji przestrzennych. Przewidywany jest też wątek performatywny podczas otwarcia. Władimir Propp był reprezentantem szkoły rosyjskich formalistów, bardzo rozszerzył ich metodę. Zajmował się strukturami narracyjnymi. Sławę przyniosła mu analiza struktury baśni ludowych (tzw. bajki magicznej) - początkowo jednak nie wykraczała ona poza Rosję. Dopiero odkrycie jego epokowej pracy przez francuskich strukturalistów na czele z Lévi-Straussem, który zachwycił się jego analizą, rozpoczęło światową karierę jego książki.

Omawiany projekt ma charakter wystawy, która jest jednocześnie wynikiem działań badawczych zrealizowanych w ramach programu utrzymania potencjału badawczego Wydziału Artystycznego ASP w Katowicach, dofinansowanego grantem dla młodych naukowców i uczestników środowiskowych studiów doktoranckich.
kurator: Andrzej Tobis

Wernisaż: 08.03.2018, godz. 18.00
Wystawa: 08.03 - 29.03.2018
Rondo Sztuki, Katowice.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ