Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Rodriguez Gallery / Gabinet Prawdziwych Horyzontów
31318310 1732316886835900 7511293570619474965 n

Jak daleko potrafisz sięgnąć wzrokiem? – pyta Michał Martychowiec w jednej z prac, które składają się na Gabinet Prawdziwych Horyzontów w galerii Rodriguez. Kluczową figurą dla wystawy jest widnokrąg: nie tyle temat, ile właśnie jej horyzont. Czy można kolekcjonować widnokręgi? Pola widzenia? Wśród prac zgromadzonych w Gabinecie wiele odnosi się do linii i pojęcia horyzontu. Inne przywołują figurę oka. Te dwie sprawy są ściśle ze sobą związane; to spojrzenie wyznacza linię horyzontu, który jest prawdziwy, ale tylko z punktu widzenia patrzącego. Gabinet Prawdziwych Horyzontów jest zatem wystawą o patrzeniu, o tym ile jesteśmy w stanie zobaczyć i jak daleko sięgnąć wzrokiem.


Efemeryczna kolekcja prac, które na czas wystawy wypełniają Gabinet Prawdziwych Horyzontów, dostarcza materiału do studiów nad rolami, jakie sztuka może odgrywać w określeniu naszego pola widzenia. Czy dzieła sztuki nie są horyzontami wyznaczającymi granicę pola widzenia? Czy znaczenie pracy kryje się za horyzontem jej wizualności - horyzontem, który trzeba przeniknąć, aby zrozumieć, co się widzi?
Za sprawą technologii jesteśmy niemal wszechwidzący, ale paradoksalnie nasze pole widzenia się zawęża; świat jest widoczny jak nigdy dotąd, ale i coraz bardziej nieprzejrzysty. Sztuka odpowiada nieprzejrzystością innego rodzaju – taką, która wciąga widza w sięganie wzorkiem poza horyzont tego, co jest nam pokazywane.

Stach Szabłowski 


Artyści: DALILA GONÇALVES / AGNIESZKA GRODZIŃSKA / KORNEL JANCZY / JIMENA KATO / MICHAŁ MARTYCHOWIEC / FRANCISZEK ORŁOWSKI / WITEK ORSKI / MAYA SARAVIA

 

Kurator: Stach Szabłowski
Wernisaż: 11.05.2018, godz.19.00
Wystawa: 11.05 - 13.06.2018
Rodriguez Gallery

 


fot. materiały prasowe / Agnieszka Grodzińska, Apple View, 2016

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ