Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Trafostacja Sztuki,Szczecin/Joanna Rajkowska- Samobójczynie
Samob%c3%b3jczynie

Premierowa wystawa najnowszego cyklu prac, które pozbawione są jakiegokolwiek etycznego imperatywu, nie pytają o wartość życia, nie sugerują lepszych rozwiązań, nie zastanawiają się nad złożonymi przyczynami tak dramatycznej decyzji jak odebranie życia sobie i innym. Jest to wystawa, która nie tyle diagnozuje czy opisuje zamach samobójczy, ile opowiada o relacji autorki do kobiet, które go dokonały, bądź wysłały inne kobiety na misje samobójcze.
Jak mówi artystka, istotą dzieła jest: (...) uczucie niemożności. Dotyczy ono niemożności prawdziwej empatii, niemożności zrozumienia kobiety, (...), która podejmuje próbę unicestwienia siebie i innych przy okazji. Chodzi mi o to, że ja nie jestem i nigdy nie byłam na tego rodzaju granicy, w tym stanie ciała i umysłu. Siedząc w wygodnym europejskim kraju, możemy sobie pozwolić jedynie na Schadenfreude, ciesząc się w duchu, że nie doświadczamy tych potworności.
 


 

Wernisaż: 22.03.2018, godz. 19.00
Wystawa: 23.03 - 09.05.2018
TRAFO Trafostacja Sztuki, Szczecin

fot. materiały prasowe.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ

23 marzec 2018
A063ff9a7a

Galeria Szara Kamienica, Kraków / SLAVICA

U nas na wiosnę zawsze jest tak samo. Trzeba zrobić trzy rzeczy, które zawsze, ale to zawsze na wiosnę robimy my, Słowianie. Po pierwsze adorować ziemię. Po drugie stoczyć walkę dwóch plemion.