Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Trafostacja Sztuki w Szczecinie / René Holm "Darkness"
28685233 1787447977942160 4088341888215348407 n

„Darkness” René Holma to pierwsza polska wystawa malarstwa duńskiego artysty. Ze szczecińskim środowiskiem sztuki nawiązał kontakt jednak wcześniej, w 2015 r., tworząc mural na budynku Stowarzyszenia Twórców i Producentów Sztuki przy ul. Wielkopolskiej 27. Wszystkie prace pokazywane w Trafostacji Sztuki łączą trzy elementy: las, mrok i człowiek. Las jest preferowanym przedmiotem malarskich poszukiwań artysty. W jego wcześniejszych dziełach drzewa wyznaczają przestrzeń schronienia, w której ludzie potrafią stworzyć kruche namiastki domu, stawiając namioty (wystawa „Shelter”). W innej serii obrazów, „Ein Gruss nach Hause” malarz wykorzystuje zdjęcia z albumu zakupionego na targu staroci. Fotografie z wycieczek na łono natury przetwarza w niepokojące obrazy wspomnień, gdzie zacierają się szczegóły, rozmazują twarze, a w pamięci zostaje jedynie tło lasu, gór, polan…

„Natura nie potrzebuje myślenia, tylko ludzka wyniosłość nieprzerwanie wmyśla swoje myślenie w naturę” - pisał Thomas Bernhard w opowiadaniu „Chodzenie”. Nowe obrazy René nie odzierają lasu, tak kulturowo obciążonego i gospodarczo oraz politycznie eksploatowanego, z tajemnicy, którą posiada i zawsze posiadał. Ciemność lasu to mrok zagadki i niesamowitości, to wrota do naszej wyobraźni, która przypisuje cieniom fantastyczne ruchome kształty. Nie wiadomo, czy ludzie na płótnach artysty odnajdują światło w przestrzeni drzew, czy w głębi swojego umysłu. Ostatecznie, i ono okazuje się taką samą tajemnicą, jak czerń lasu nocą.

Wystawa składa się z jedenastu obrazów. Elementem ekspozycji, wytworzonym przez artystę, jest instalacja, złożona z kilkunastu drzew, krzewów, gałęzi rozłożonych na podłodze, lamp oraz trzymetrowej drabiny-neonu. Rzeczy widziane w przestrzeni odpowiadają obiektom zaprezentowanym na płaszczyźnie płócien, co powoduje, że mrok sali przenika się z ciemnym światem obrazów. By móc zobaczyć dzieła, nasz wzrok musi się przyzwyczaić do braku światła, inaczej mówiąc – wyjść na spotkanie z mrokiem.

 

Wystawa: 5.04.2018 – 20.05.2018

Wernisaż: 5.04.2018 o godz. 19.00

Kurator: Jędrzej Wijas

Trafostacja Sztuki w Szczecinie

 

fot. materiały prasowe.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ