Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » W G W: Galeria Asymetria, Warszawa / Paradżanow
Asymetria

Paradżanow w Asymetrii to pokaz pierwszej małej retrospektywy fotografii Jurija Mechitowa w Polsce, ale także jego metody badawczej, podług której od kilkudziesięciu lat gromadzi on materiały wizualne związane ze sztuką wielkiego, trochę dziś już zapomnianego mistrza kina sowieckiego.

Artysty, który żył i tworzył „na przecięciu różnych kultur i światopoglądów, zaszczutym przez system, obdarzonym złożoną tożsamością etniczną i seksualną”.

Jurij Mechitow (ur. 1950), legendarny już dzisiaj fotograf ormiańsko-gruziński, karierę artystyczną rozpoczął na przełomie 1978/79 roku jako reżyser i operator pięknego, późno-neorealistycznego filmu dokumentalnego Nina Józefowna Kozłowskaja. Traf chciał, że jego tytułowa bohaterka (pochodzenia polskiego) była nauczycielką historii w szkole Siergieja Paradżanowa, artysty uznawanego wówczas za jednego z najważniejszych twórców światowego kina, który kilka lat wcześniej powrócił po pierwszym pobycie w więzieniu, by zamieszkać w rodzinnym Tyflis.

Mechitow zaprosił Paradżanowa na pokaz Niny. Mistrz przyjął film entuzjastycznie i odtąd Mechitow towarzyszył Paradżanowowi w jego wędrówkach filmowych jako fotograf, a także czasem jako aktor. Po latach z zebranego materiału utworzył archiwum w Tbilisi.

Podczas Warsaw Gallery Weekend 2018 wystawie towarzyszy dodatkowy pokaz Spalone archiwa, w którym udział biorą Nikita Kadan, Zbigniew Libera, Paweł Pierściński, Wacław Ropiecki.

 

Wernisaż: 21 września, 17.00-21.00
Czynne: 22-23 września, 12.00-19.00
Adres: ul. Marszałkowska 34/50

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ