Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » WGW: BWA Warszawa /Boginie (Krajewska, Dobkowski, Brzeżańska
Botero2 1 1 300x224

Od czysto fizycznego zauroczenia, przez głęboką, kultywowaną od ponad pół wieku miłość do najbliższej osoby, po wątki ezoteryczne i magiczne. To trzy podejścia do tematu kobiecego ciała. U Agnieszki Brzeżańskiej, Jana Dobkowskiego i Zuzy Krajewskiej jest ono swobodne, akceptowane, kochane. „Rzeczne” żakardy Brzeżańskiej (1972) buzują energią witalną, a ceramiczne biusty wyglądają jak wykopane po tysiącach lat z ziemi archaiczne naczynia. Mogłyby służyć, podobnie jak mały gliniany model fontanny Źródło, do sprawowania religijnych obrzędów związanych z płodnością.

Graceful. Botero Girls Krajewskiej (1975) to monumentalne w skali fotografie powstałe na polskich plażach. Wyrosły z zainteresowania ikonicznym pięknem prehistorycznej Wenus z Willendorfu, kobiet z obrazów Rubensa i Botero.

Jan Dobkowski (1942) to artysta, którego obrazy już od ponad pół wieku są kojarzone z rozbujałą erotyką. Cykl „Wszechbędąca” to wizualny hymn na cześć żony artysty, przedstawienie niczym nieskrępowanej kobiecości.

Boginie łączy wiara w siłę płynącą z cielesności i sprzeciw wobec upolitycznienia dyskursu wokół kobiecego ciała.

Wernisaż: 21 września, 17.00-21.00
Czynne: 22-23 września, 12.00-19.00
Adres: ul. Marszałkowska 34/50

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ