Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » WGW: Fundacja Galerii Foksal / Paweł Althamer, Robert Anton
Pawel althamer 300x197

Fundacja Galerii Foksal w ramach WGW 2018 pokazuje dwie równoległe prezentacje, pierwszą przygotowaną przez Anke Kempkes poświęconą nieżyjącemu nowojorskiemu twórcy teatru lalkowego Robertowi Antonowi (1949–1984). Jego miniaturowe lalki wykonane z jubilerską dokładnością ze znalezionych na ulicy śmieci portretują osoby, które artysta obserwował w Verdi Square Park – okolicy zamieszkałej w latach 70. przez śpiewaków operowych i narkomanów. Teatr Antona był inspirowany broadwayowskimi musicalami, filmami Felliniego czy przedstawieniami zapamiętanymi z dzieciństwa. Współpracował on m.in. z La MaMa oraz Peterem Brookiem.

Równolegle pokazujemy nową rzeźbę Pawła Althamera. Zainspirowany własnym snem Althamer wyrzeźbił niewielką ceramiczną figurę byka, którego zdecydował się powiększyć w studio do nadnaturalnych rozmiarów. Rzeźba wykonana jest z metalu, gipsu, zwierzęcych kości i skóry. W intencji artysty rzeźba ma być dosiadana przez widzów.

Obydwie wystawy łączą się asocjacyjnie. Paweł Althamer od początku swej twórczości traktował lalki jako obiekt artystyczny. W obu przypadkach ważna jest też kwestia skali: teatr, który mieści się w walizce i przejście od miniaturowej ceramiki do monumentalnej rzeźby.

Wernisaż: 21 września, 17.00-21.00
Czynne: 22-23 września, 12.00-19.00
Adres: ul. Górskiego 1A

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ