Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Zachęta / Tango na 16 metrach kwadratowych
36718746 1707854692596012 2744768514878341120 n

„Tango na 16 metrach kwadratowych” to wystawa o swego rodzaju mieszkaniowej gimnastyce —błyskotliwej i dobrze zaplanowanej choreografii, a jednocześnie prawdziwie akrobatycznym wyczynie. Dokumentuje pomysłowość, jaką trzeba się wykazać w poszukiwaniu architektonicznych rozwiązań w warunkach mieszkaniowego, metrażowego i materialnego deficytu.

Dzisiejsza sytuacja mieszkaniowa często wiąże się z intensyfikacją wykorzystania dostępnej przestrzeni i środków. Powodowani koniecznością, by „wycisnąć więcej” z zasobów znajdujących się w naszym posiadaniu, z pomysłem, dowcipem i wyobraźnią kształtujemy nasze krajobrazy mieszkaniowe. Ta ciężko wywalczona, bo stworzona praktycznie z niczego i przy użyciu niewielkich nakładów dodatkowa wartość staje się jednak obosiecznym mieczem — prowadzi do poprawy sytuacji życiowej, ale również do przesunięcia granicy tego, co jest uważane za normalne i akceptowalne. Gdy poprzednie minimum staje się nową normą, nasuwa się pytanie: jak nam się udaje ciągle od nowa odtwarzać tę samą mieszkaniową akrobatykę?

Budownictwo mieszkaniowe okresu PRL jest punktem wyjścia dla rozważań na temat zależności między architekturą a polityką, ograniczeniami a inwencją. Wykorzystując jako narzędzie interpretacji oskarową animację Tango Zbigniewa Rybczyńskiego, podróżujemy między przeszłością a teraźniejszością. W rozważaniach tych łączymy szeroką perspektywę uwarunkowań i czynników, które przez lata wpływały na to, jak mieszkamy, z obserwacją z bliska, skupioną na doraźnych, spontanicznych lub rozrysowanych ręką architekta interwencjach usprawniających funkcjonowanie naszych mieszkań.

Kuratorzy: Agnieszka Batkiewicz, Veronika Mayr, Xander van Dijk / Współpraca ze strony Zachęty: Marta Miś, Joanna Waśko
Współpraca badawcza: Urszula Batkiewicz, Katarzyna Dorda, Martyna Obarska / Wsparcie merytoryczne: dr Agata Gabiś, dr Marcin Jewdokimow

 

Wernisaż: 13.07, godz.19

Wystawa: 14.07-14.10

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

 

 

fot. materiały prasowe Zachęta / Tango, reż. Zbigniew Rybczyński, 1980, dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej — Instytutu Audiowizualnego

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ