Strona główna » Aktualności » Wydarzenia » Znaki Czasu, Toruń / Moja mama jest moim największym fanem
Kropkikreski my mom is my biggest fan and i am her biggest fan small 820x510

Moja mama jest moim największym fanem to tytuł wystawy indywidualnej Pawła Zawiślaka, znanego także jako Kropki Kreski. Pokaz wpisuje się w cykl prezentacji mających na celu ukazywanie i badanie mody i designu w szeroko rozumianym znaczeniu. Po wystawie Art next to Fashion, organizowanej w toruńskim CSW, na której to pośród prac zobaczyć można było dzieło Zawiślaka, czas na prezentację indywidualną – skupiającą się na pracach powstałych w latach 2010–2017.

Swego czasu prace artysty określone zostały mianem „hiperrealistycznego surrealizmu z opracowanym do perfekcji detalem”. Jego dzieła można spotkać w magazynach modowych, Internecie i na słupach ogłoszeniowych. Prace Zawiślaka cechuje bardzo dokładne odwzorowanie – można uznać, że opanowany do perfekcji rysunek, ukazujący umiejętności manualne twórcy, staje się jedynie pretekstem do ukazywania szerszej problematyki, często pomijanej czy wręcz odrzucanej w otaczającym nas świecie.

Prace Zawiślaka tworzone są długo. Sam proces powstawania często relacjonowany jest przez artystę na portalach społecznościowych. Z obserwacji wynika, iż niektóre obiekty powstają przez miesiące. Jak sam wskazuje, niezwykle ważne jest dla niego to, aby jak największa część pracy powstawała ręcznie. Udział programów graficznych w kreacji ograniczany jest w tym przypadku do minimum. Rysunki składają się z umieszczanych ciasno obok siebie kolorowych kresek, które zlewając się, tworzą wizualnie jednolitą płaszczyznę malarską.

Prezentowane prace to również bogaty przegląd technik, jakimi posługuje się twórca – od malarskich, przez rysunkowe, haft, kolaż, kończąc na wykorzystaniu gotowych elementów takich jak na przykład zdjęcia rtg. Wspominany przegląd technik podkreśla walory edukacyjne wystawy.

Artysta, mimo iż ukończył wzornictwo przemysłowe, najbardziej zainteresował się modą, która jest głównym obszarem jego zainteresowań. Pośród plejady znanych osób, które są przez niego przedstawiane, jak również znanych marek odzieżowych traktowanych przez niego jako nośnik idei, pojawia się doza krytyki, ukazująca czasem obłudę spowodowaną życiem w społeczeństwie mocno targanym przez popkulturę. Czasem zaś ukazuje problemy, jakie tworzą się przez pogoń za sławą czy przez nietolerancję spowodowaną orientacją lub płcią. Ilustracja nie jest dokładnym odwzorowaniem rzeczywistości, mimo dokładnego realizmu, czy wręcz hiperrealizmu prac Zawiślaka widoczny mocno jest w tym przypadku element interpretacji rzeczywistości przez twórcę. Ukazywany element poprzez nałogową wręcz dokładność trawestowany jest tak, aby nadać mu odpowiedni wydźwięk za pomocą nadanej mu formy.

Obok prac stricte rysunkowych, ważnym elementem twórczości Zawiślaka jest projektowanie tkanin. Na wystawie zobaczyć można nadruki i projekty wzorów tkanin dla takich firm jak Sebastian Owsianka czy Czesiociuch.

Wernisaż: 12.12.2017 godz. 19.00
Wystawa: 5.12.2017–4.02.2018
Centrum Sztuki Znaki Czasu w Toruniu.

fot. materiały prasowe.

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ